Zapalenie trzeciej powieki u psa - jakie daje objawy, jak je leczyć?

Zapalenie trzeciej powieki u psa - jakie daje objawy, jak je leczyć?

Trzecia powieka u psa nazywana jest także migotką i stanowi niewielki, ale bardzo istotny element oka psa. Jest to fałda błony śluzowej, zlokalizowana w przyśrodkowym kącie oka, odpowiadająca za właściwe nawilżenie oraz ochronę oczu. Ponadto, jako gruczoł, trzecia powieka wytwarza frakcję wodnistą filmu łzowego oraz immunoglobuliny, co jest niezbędne do prawidłowego nawilżenia oka.  Dlatego w każdym przypadku zapalenie trzeciej powieki u psa wymaga szybkiego i właściwego leczenia. 

Zobacz też: Jak widzi pies? Co warto wiedzieć o psim wzroku?

W tym tekście wskazujemy jakie są przyczyny i objawy zapalenia trzeciej powieki u psa oraz jak należy je leczyć.

Jak wygląda zapalenie trzeciej powieki u psa?

Często błędnie zakłada się, że grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa na tle grudkowym stanowi nie odrębną chorobę, ale niegroźny stan zapalny, który nie wymaga interwencji specjalisty. Jest to błędem, ponieważ zapalenie trzeciej powieki u psa, choć wygląda niepozornie, jednak jest bardzo groźne i może przyjąć postać tzw. cherry eye, czyli wiśniowego oka. Wówczas wewnątrz oka psa można zauważyć różowy twór, a samo oko jest obrzęknięte. Dotyczy to szczególnie młodych osobników.

śpiący pies

Warto wiedzieć, że zapalenie trzeciej powieki u psa to choroba zakaźna, a jej objawem są także powiększone grudki chłonne, znajdujące się po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Powoduje to ból i dyskomfort u psa. Innym, częstym objawem, który może sugerować grudkowe zapalenie trzeciej powieki jest częste pocieranie oka przez psa, ponieważ odczuwa on swędzenie. W oku pojawia się ponadto ropna wydzielina, a spojówka jest widocznie zaczerwieniona. W niektórych przypadkach dyskomfort u psa jest tak duży, że mruży on oczy, a nawet pojawiają się łzy.

Co istotne, wskazane wyżej objawy są też charakterystyczne dla innych chorób oczu u psa, dlatego osoba, która nie jest specjalistą, może nie rozpoznać, że jej pupil zmaga się z grudkowym zapaleniem trzeciej powieki. W takiej sytuacji zawsze niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, który postawi właściwą diagnozę i podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Zapalenie trzeciej powieki - przyczyny

Lekarze weterynarii wskazują, że istnieje wiele przyczyn zapalenia trzeciej powieki u psa, a czasami schorzenie to występuje wraz z innymi chorobami oczu i wówczas diagnostyka jest bardzo trudna. No ogół jednak grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa ma kilka przyczyn, takich jak:

  • Stany zapalne na tle bakteryjnym, pasożytniczym lub wirusowym, które mogą dawać również inne objawy u psa, np. gorączkę;
  • Podrażnienie spojówek przez kurz lub alergeny;
  • Obecność ciała obcego w oku psa;
  • Niewłaściwie ukształtowanie powieki, co stanowi wadę wrodzoną u części psów i jest możliwe do zaobserwowania przez specjalistę już w wieku szczenięcym;
  • Inne choroby na tle immunologicznym.

pies z smutnymi oczami

Lekarze wskazują ponadto, że często do gruszkowego zapalenia trzeciej powieki u psa dochodzi wskutek zaniedbania leczenia infekcji zapalnych worka spojówkowego. W efekcie stan zapalny przebiera przewlekłą formę i dochodzi do przyrostu tkanki limfatycznej, co objawia się zaczerwienieniem i powstaniem gródek wewnątrz oka psa. W sytuacji gdy dochodzi do zaawansowania choroby to ich ilość znacznie się zwiększa i wywierają ucisk na rogówkę oka, co z kolei prowadzi do ostrej infekcji. 

Leczenie zapalenia trzeciej powieki u psa - metody nieinwazyjne

Zapalenie trzeciej powieki u psa wymaga długotrwałego i trudnego leczenia. Czasami problemem jest już właściwe postawienie diagnozy, ponieważ tego typu choroba mylona jest z innymi chorobami oczu u psa, dlatego tak ważne jest aby trafił on pod opieką dobrego specjalisty. Leczenie jest też problematyczne w sytuacji gdy pies dodatkowo zmaga się z innymi chorobami oczu, co komplikuje sytuację, ponieważ konieczne jest rozpoznanie i wyeliminowanie dokładnej przyczyny stanu zapalnego, co trwa długo i przebiega wieloetapowo.

zapalenie trzeciej powieki u psa

Jeśli zapalenie trzeciej powieki u psa nie jest bardzo zaawansowane to stosuje się krople do oczu, a terapia trwa nawet kilka tygodni i wymaga regularności. Krople mają na celu ochronę oczu, ale nie zawsze przynoszą dobre efekty, a wówczas niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna, polegająca na pozbyciu się grudek, które podrażniają oko i powodują dyskomfort i ból u psa.

Grudkowe zapalenie oka u psa - interwencja chirurgiczna 

Zaawansowane grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa wymaga zawsze interwencji chirurgicznej. Obecnie istnieją trzy metody leczenia chirurgicznego, takie jak:

  • Kriochirurgia, czyli zamrażanie gródek ciekłym azotem, co jest najstarszą metodą leczenia u psów i jest uważane za nieco inwazyjne;
  • Mechaniczne usuwanie gródek, czemu towarzyszy śródoperacyjne krwawienie oraz obrzęk worka spojówkowego u psa;
  • Waporyzacja laserowa lub diatermiczna gródek. Jest to metoda uważana za najbezpieczniejszą i najwygodniejszą dla psa, ponieważ jest nieinwazyjna i bazuje na wyparowaniu gródek z zastosowaniem punktowej energii lasera lub aparatu chirurgicznego wyposażonego w mikroelektrodę igłową. Tego typu operacja może, choć nie musi odbywać się w znieczuleniu ogólnym, a czas jej trwania w przypadku jednego oka nie przekracza 10 minut.