Psy z włosami - jakie małe i duże rasy są popularne?

Psy z włosami - jakie małe i duże rasy są popularne?

Mogłoby się wydawać, że psy z włosami zamiast sierści to coś niemożliwego, ale nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Do wyboru są liczne rasy psów z włosem i wiele z nich większość osób doskonale zna. Przykładami będą: yorkshire terrier, shih tzu czy bichon frise. Oczywiście wybór jest zdecydowanie większy i nie ogranicza się wyłącznie do małych psów. Alergicy i pedanci będą zadowoleni z możliwości zakupu takiego czworonoga, ale nie tylko oni. Pora zastanowić się nad tym, które psy mają włosy.

Zobacz też: Jak troszczyć się o higienę psa? Zadbaj o to, by Twój pupil był czysty i zdrowy!

Czy psy mają włosy?

Większość osób myśli, że tylko ludzie mają włosy, natomiast zwierzęta sierść i nie ma czegoś takiego jak psy z włosami. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej i podział nie jest jednoznaczny. Struktura sierści psa składa się z następujących elementów: podszerstka, włosa ościstego i włosa okrywowego. Włosy wyrastają oczywiście z mieszków, przechodzą przez skórę i przebijają się przez naskórek. W jednym mieszku włosowym znajduje się pojedynczy włos pierwotny. Do tego dochodzi jeszcze pięć włosów pierwotnych dodatkowych i dwadzieścia włosów wtórnych tworzących tak zwany podszerstek. Jak widać, wygląda to zupełnie inaczej niż u ludzi. Wierzchnią warstwą sierści jest właśnie włos okrywowy. U niektórych ras psów sierść stanowi tylko włos okrywowy, a u innych jest ona dwuwarstwowa (włos okrywowy i podszerstek). Sierść u psa może być gładka, jedwabista, szorstka, kręcona i nawet sfilcowana.

Rasy psów z włosami dla alergika

Wiedząc już, że psy mają włosy, należy zastanowić się, czy wszystkie linieją. Przy włosach krótkich i pozbawionych podszerstka problem z ich gubieniem jest niewielki. Stanowi go natomiast ostrość sierści, którą trudno usunąć. Jeśli pies ma szorstkie włosie, to konieczne jest wyczesywanie go, bez czego trudno będzie o samoczynne linienie. Intensywnego czesania potrzebują czworonogi z podszerstkiem i włosem okrywowym. Obfite linienie przypada przede wszystkim na jesień i wiosnę. Całorocznego wyczesywania wymagają psy z długimi włosami, ale nie trzeba przejmować się linieniem. Rasy psów z włosami zamiast sierści wydają się być dobrym wyborem dla alergików, bo nie trzeba martwić się alergenami znajdującymi się w całym domu w dużej ilości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie zawsze to sierść uczula, nierzadko winowajcami są złuszczone komórki naskórka, wydzieliny i wydaliny, pasożyty skórne.

Popularne rasy psów z włosami - małe i duże

Pudle to duże psy z włosami, które mają wielu zwolenników. Będzie to odpowiedni czworonóg niemalże dla każdego, nie ma on problemu z nawiązaniem bliskiej relacji z ludźmi i to niezależnie od wieku. Do domu z dziećmi sprawdza się idealnie, osoby starsze również będą zadowolone z takiego towarzysza. Pudle mają łagodne usposobienie, są inteligentne, pracowite, łatwe do ułożenia. Podobny, ale mniejszy pies z włosami jest bolończyk, czyli pies niezwykle wrażliwy i bardzo przywiązany do opiekuna. Psy tej rasy można porównać wręcz do małych prześladowców, bo chodzą krok w krok za swoim ukochanym człowiekiem. Bolończyki są inteligentne, wierne, posłuszne. Nie potrzebują wiele ruchu, co będzie dobrą wiadomością dla osób preferujących siedzący tryb życia. Znika tez problem z uporczywym szczekaniem, uciekaniem. Psy z włosami tej rasy zdecydowanie bardziej wolą spędzać czas z opiekunem niż polować czy szukać przygód w pojedynkę.

bokser

Boksery to chętnie wybierane psy z włosem, pewne siebie, temperamentne. Psy z włosami tej rasy są energiczne, wesołe, skore do zabawy, wierne, czułe. Bokserów nie powinno się trzymać w kojcu, nie lubią samotności. Nie są to czworonogi szczekliwe, ale trzeba liczyć się z wydawaniem przez nie przeróżnych dźwięków. Jeżeli boksera coś boli lub ma zły humor, to domownicy z pewnością to zauważą, bo pies daje wyraźne sygnały. Boksery lubią przebywać z dziećmi, chętnie się z nimi bawią. Istotne jest to, aby zapewnić psu dostateczną dawkę ruchu, bo jeśli się nie wyszaleje, to niestety ucierpią na tym przedmioty w domu, stanie się też problematyczny pod względem nieposłuszeństwa. Jeśli ktoś myśli, że spacer będzie wystarczający dla boksera, to niestety mocno się zdziwi. Trzeba mu zapewnić zróżnicowaną stymulację, wiele zajęć zarówno fizycznych, jak i umysłowych.

Ras psów z włosami nie trzeba daleko szukać, są one bardzo popularne, szczególnie maltańczyki, które mają wielu zwolenników. Wynika to przede wszystkim z ich usposobienie, są to jedne z najbardziej rodzinnych psów. Sprawdzają się nawet w przypadku osób, które nie miały jeszcze nigdy własnego czworonoga. Maltańczyk stanie się świetnym towarzyszem  w rodzinie z dziećmi, kompanem zabaw. Chętnie wykonuje polecenia, uczy się nowych sztuczek. Cechuje się dużym  przywiązaniem do opiekunów, więc samotność jest dla niego niezwykle dotkliwa. Na maltańczyka można pozwolić sobie też w przypadku domu z kotami, bo dobrze znoszą swoje towarzystwo. Minusem może być duża szczekliwość tego psa z włosami.

Samojed

Samojed to pies z włosami, niezwykle piękny. Ma gęstą, białą sierść, jest niczym miękka przytulanka. To pies o łagodnym usposobieniu, który uwielbia aktywność fizyczną. Jeśli ktoś nie stroni od ruchu, to może śmiało zdecydować się na takiego psiego towarzysza. Bardzo źle znosi rozłąkę z opiekunami, samotny i znudzony zaczyna być głośny i przystępuje do niszczenia otoczenia. Jest to typowy pies stadny, uwielbia wspólną zabawę. Kocha dzieci, opiekuje się nimi, obdarza je uczuciem. Ze względu na swoją obfitą sierść samojedy świetnie znoszą chłody, ale źle się czują podczas upałów. Jeśli weźmie się szczeniaka ze sprawdzonej hodowli i zapewni prawidłowe warunki do życia, to można mieć pewność, że pies zachowa zdrowie przez wiele lat. Choroby zdarzają się rzadko, ale jeśli już dojdzie do ich rozwoju, to niestety kondycja zwierzęcia bardzo szybko się pogarsza. Samojedy są narażone na liczne schorzenia.

Jakie wybrać z włosami rasy psów?

Małe psy z włosami są coraz chętniej wybierane, szczególnie jeśli ktoś ma ograniczony metraż i nie lubi sprzątać, patrzeć na znajdującą się niemalże wszędzie sierść. Przykładem będzie yorkshire terrier. W ich małym ciele znajduje się duże serce, bo psy tej rasy są niezwykle czułe i największą radość sprawia im przebywanie ze swoimi opiekunami. Są to psy niezwykle aktywne, żywiołowe, potrzebują dużo ruchu, uwielbiają się bawić. Pomimo niewielkich gabarytów yorki są bardzo pewne siebie i odważne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że psy tej rasy są dosyć głośne, więc jeśli ktoś ceni sobie spokój, to powinien poszukać innego czworonoga. Nie są to psy kanapowe, yorki wymagają dużo uwagi, pozostawione same sobie sieją spustoszenie w domu. Yorki odznaczają się długowiecznością, mogą towarzyszyć właścicielowi przez nawet siedemnaście lat. Niestety rasa ta zapada na szereg chorób, jest mało odporna na zimno.

Jeśli ktoś preferuje małe psy, to można mu śmiało polecić shih tzu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to czworonóg niezależny i uparty. Są to psy aktywne, przyjaźnie nastawione zarówno do ludzi, jak i zwierząt. Pomimo niewielkich wymiarów psy tej rasy odznaczają się dużą odpornością fizyczną, można też bez obaw zostawić je na pewien czas w domu, bo dobrze znoszą samotność i zwykle wykorzystują ten czas na drzemki. Shih tzu to psy uwielbiające pieszczoty, potrzebują bliskości, a jednym z ulubionych zajęć jest wypoczywanie na kolanach ukochanego opiekuna. Psy tej rasy świetnie sprawdzą się w domu z dziećmi, będą wiernymi towarzyszami przez wiele lat. Cechuje je inteligencja, odwaga, lojalność i uczuciowość.

bichon frise

Jeszcze inna propozycją jest bichon frise, który wygląda bardzo uroczo, odznacza się energicznością i sympatycznością. Psy z włosami tej rasy bardzo przyzwyczajają się do opiekunów, są niezwykle rodzinne. Nie mają żadnych zahamowań w okazywaniu uczuć. Należy jednak pamiętać o tym, że biszony są bardzo sprytne i wykorzystują słabość ludzi, okręcając ich sobie wokół palca. Ten inteligentny obserwator szybko zorientuje się, jakim zachowaniem może wywołać konkretne reakcje i uzyskać to, czego akurat pragnie. Bichon frise to przykład psa uwielbiającego się bawić, popisywać, być w centrum uwagi. Wykorzysta każdą okazję do tego, aby wskoczyć na kolana ukochanej osoby i się na nich wylegiwać.