Jak troszczyć się o higienę psa? Zadbaj o to, by Twój pupil był czysty i zdrowy!

Jak troszczyć się o higienę psa? Zadbaj o to, by Twój pupil był czysty i zdrowy!

Dbając o czworonoga, należy zatroszczyć się nie tylko o jego dietę, zapewnienie mu aktywności fizycznej, zabawy i pieszczoty. Nieco uwagi należy poświęcić także higienie psa: po pierwsze, ze względu na zdrowie pupila, po drugie, z troski o nasze własne dobro.

Mycie zębów psu.

Od czego zależy sposób, w jaki należy dbać o higienę psa?

Większość psów nie wymaga częstych, skomplikowanych zabiegów kosmetycznych i higienicznych. Od czasu do czasu należy jednak poświęcić nieco uwagi higienie naszego czworonoga – zarówno ze względu na jego, jak i nasz komfort. Częstotliwość i rodzaj stosowanych zabiegów zależą przede wszystkim od dwóch czynników.

Po pierwsze, od tego, czy psiak jest zwierzakiem domowym, wychodzącym na spacery wyłącznie z właścicielem, ma wstęp do domu, ale biega również wolno po podwórku, czy też mieszka stale na zewnątrz. Po drugie, od jego rasy – niektóre rasowe psy, przez wzgląd na rodzaj sierści albo tendencje do określonych problemów zdrowotnych, wymagają dodatkowych starań (na przykład regularnego strzyżenia).

Obcinanie psa.

Dlaczego należy pamiętać o zabiegach higienicznych i pielęgnacyjnych?

O higienę i pielęgnację pupila warto zadbać z myślą o wygodzie zwierzaka, komforcie jego właścicieli oraz by uniknąć dodatkowego sprzątania w mieszkaniu. Oto kilka powodów, dla których należy należycie dbać o czystość psa:

  • Brak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych może skutkować problemami zdrowotnymi oraz dyskomfortem zwierzęcia: mogą pojawić się na przykład kłopoty z oczami, zębami, choroby skóry, pies może mieć trudności z poruszaniem z powodu zbyt długich pazurów
  • Pies, zwłaszcza wychodzący, może złapać pchły, a ich pozbycie się bez zastosowania specjalnych środków nie jest możliwe
  • Niezadbany pies nieprzyjemnie pachnie, co nie jest komfortowe dla jego właścicieli
  • Brak dbałości o sierść psa sprawia po pierwsze, że ta się kołtuni (co jest nieprzyjemne dla psa), po drugie, że pies bardziej linieje, zostawiając więcej sierści na mieszkaniu

Obcinanie pazurów.

Higiena jamy ustnej – szczotkowanie, płyny, naturalne gryzaki i zabiegi u weterynarza

Aby zapobiec problemom z zębami czy brzydkim oddechem, należy dbać o uzębienie psa już wtedy, gdy ten jest szczeniakiem. W jaki sposób to robić?

1. Szczotkowanie zębów: niektórzy właściciele decydują się na regularne czyszczenie zębów swoich pupili. Jest to jednak rozwiązanie potencjalnie problematyczne, czasochłonne i niezbyt przyjemne dla psa. Zwierzaka należy odpowiednio przyzwyczaić do zabiegu, nie każdy pies też pozwoli na jego wykonanie.

Mycie zębów psu.

2. Podawanie psom naturalnych gryzaków: naturalne gryzaki doskonale czyszczą zęby i wspomagają higienę jamy ustnej psa. Pies, obgryzając taki gryzak, sam dba o higienę i stan uzębienia, a przy tym doskonale się bawi. To rozwiązanie ma szereg walorów: nie męczy i nie stresuje psa, nie wymaga specjalnych wysiłków ze strony właściciela, a dodatkowo zapewnia czworonogowi zajęcie na długie godziny. Można wybrać gryzak twardszy – taki jak krtań wołowa – albo bardziej chrupki – jak przełyk wołowy. Naturalne gryzaki są bezpieczne, a przy tym dzięki naturalnym składnikom odżywczym, pozytywnie wpływają na zdrowie psiaka.

Gryzienie gryzaka.

3. Płyn dodawany do wody: kolejne stosowane rozwiązane, to dolewanie do wody, którą pije pies, odrobiny specjalnego płynu. Ma on zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego i niwelować problem nieprzyjemnego oddechu.

4. Zabiegi weterynaryjne: jeśli pies ma już spore problemy z zębami i wydziela nieprzyjemny zapach z pyska, absolutnie konieczna jest wizyta u weterynarza. Może okazać się, że niezbędne będą takie zabiegi jak usunięcie niektórych zębów albo kamienia nazębnego. Ze względu na to, że pies do zabiegu jest usypiany, najpierw należy przeprowadzić badania, aby upewnić się, że stan zdrowia czworonoga pozwala na zastosowanie narkozy.

Pies u weterynarza.

O higienę jamy ustnej psa należy dbać niezależnie od jego rasy, i od tego, czy jest zwierzakiem domowym czy podwórkowym. Chociaż problemy pojawiają się najczęściej u seniorów, o zęby należy dbać już u szczeniaków: najlepiej podając im naturalne gryzaki.

Psie kąpiele – jak często i w jaki sposób kąpać psa

Psy nie powinny być kąpane zbyt często. Regularne mycie psa, zwłaszcza za pomocą chemicznych szamponów, może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry oraz sierści i zniszczenia naturalnej, tłuszczowej warstwy ochronnej skóry. Jednocześnie jednak, nie powinniśmy całkowicie rezygnować z psich kąpieli. Po pewnym czasie, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w miejscu, w którym powietrze pełne jest spalin i zanieczyszczeń, a pies ma niewielkie możliwości na przykład wytarzania się w czystej trawie, sierść będzie wymagać oczyszczenia. W innym przypadku zacznie się zlepiać i wydzielać niemiły zapach, a przez to z kolei skóra nie może „oddychać”. W konsekwencji może dojść nawet do świądu albo pojawienia stanu zapalnego.

Kąpiel jest też absolutnie konieczna, jeśli zwierzak złapał pchły. Nie istnieje uniwersalna zasada, co do tego, jak często powinniśmy umyć psa. Wiele zależy od rasy, tego, jak często przebywa na podwórku i miejsca zamieszkania. Należy więc po prostu obserwować stan sierści zwierzaka i wybrać właściwy moment na jego wykąpanie.

Nie kąpmy psa za każdym razem, kiedy się ubrudzi – zwłaszcza zimą. Oceńmy najpierw, czy nie ma możliwości usunięcia zabrudzeń na przykład za pomocą ręcznika. W przypadku psów długowłosych dbajmy o rozczesywanie i podcinanie sierści – dzięki temu rzadziej zaistnieje konieczność umycia pupila.

Do kąpieli należy wybrać odpowiedni szampon (dostosowany do wieku psa oraz rodzaju sierści). Przed zabiegiem przygotujmy ręczniki – psa najlepiej osuszyć po wyjęciu z wody, bowiem będzie szybko wytracał temperaturę. W niektórych przypadkach (kąpiel psa długowłosego albo w bardzo chłodne dni) konieczne może być użycie suszarki. 

Kąpania psa.

Pamiętajmy, że dla niektórych zwierząt taka sytuacja jest niekomfortowa, zadbajmy więc o to, by nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie: głaskajmy go, mówmy do niego, nie zaczynajmy kąpieli od wylania na pupila dużej ilości wody, tylko najpierw ostrożnie go ochlapmy. Jeżeli istnieje ryzyko, że pies będzie ślizgać się na dnie wanny, wyłóżmy ją czymś, by temu zapobiec. Woda powinna być letnia: ani za gorąca, ani za zimna.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Chociaż kąpiele i dbałość o jamę ustną przez na przykład podawanie pupilowi gryzaków naturalnych, to podstawa higieny czworonoga, istnieją jeszcze inne zabiegi pielęgnacyjne, o których dobrze pamiętać.

1. Regularne czesanie: niezależnie od tego, czy nasz ulubieniec ma krótką, pozornie niewymagającą szczególnych starań sierść, czy też należy do rasy długowłosej, powinniśmy od czasu do czasu go uczesać. Zwłaszcza przed zimą i przed latem, gdy mocniej linieje. Dzięki temu pies lepiej się prezentuje, jest mu wygodniej, a mniej włosów zostanie na naszych dywanach.

Czesanie psa.

2. Obcinanie pazurów: jest konieczne przede wszystkim w przypadku psów domowych, które nie mają dostatecznej możliwości ścierania paznokci w naturalny sposób. U niektórych psów pazury mogą urosnąć tak długie, że utrudniają poruszanie się, a czasem boleśnie „zachodzą” na siebie. Nie bez znaczenia jest też ryzyko, że zbyt długie pazurki uszkodzą parkiet.

Obcinanie pazurów psu.

3. Podcinanie albo upinanie włosów: w przypadku ras długowłosych należy czasem psa przystrzyc albo wręcz ogolić. Po pierwsze, w lecie nie będzie mu dzięki temu gorąco, po drugie, długa sierść ma tendencje do plątania się, po trzecie, ciężej utrzymać ją w czystości.
Przede wszystkim jednak zwracajmy uwagę na to, czy włosy nie przysłaniają oczu naszego ulubieńca – wtedy można je ściąć lub odpowiednio upiąć.

Upinanie włosów pupilowi.

4. Kontrolowanie stanu oczu i uszu: niektóre rasy mają tendencje do problemów z oczami i uszami. Zwracajmy uwagę na to, czy te nie ropieją, nie pojawiają się niepokojące zmiany bądź czy pies nie zaczyna zbyt często drapać się po uszach. W takich przypadkach należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki i przemyć oczy bądź uszy. Konsultacja z weterynarzem też z pewnością nie zaszkodzi.

Kontrolowanie uszu psa.

Właściwa higiena i pielęgnacja pomogą nam zadbać o wygodę i zdrowie naszych czworonożnych ulubieńców, a przy tym wpłyną na komfort naszego wspólnego życia. Pamiętajmy zarówno o tak prostych rozwiązaniach, jak sprezentowanie psu naturalnego gryzaka i częste rozczesanie jego sierści, jak i wykonywaniu okazyjnie zabiegów w rodzaju kąpieli czy przycięcia pazurów.