Małe rasy psów – co warto o nich wiedzieć?

Małe rasy psów – co warto o nich wiedzieć?

Pies w domu to marzenie niejednej osoby, a współcześnie coraz więcej ludzi decyduje się na jego realizację. Psa można adoptować ze schroniska albo zajmującej się opieką fundacji, czy po prostu kupić szczeniaka od hodowcy. Wielu mieszkańców miast, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w blokach, decyduje się przede wszystkim na psy ras małych. Niewielki pies najczęściej znacznie lepiej znosi ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu. Co powinien wiedzieć przyszły właściciel małego psa?

Zobacz też: Popularne rasy psów - jakie są ich cechy charakterystyczne?

Małe rasy psów – wielka różnorodność charakterów

Przede wszystkim należy wiedzieć, że małe rasy psów to bardzo duża różnorodność typów i charakterów i w żadnym wypadku nie należy wkładać ich do jednej szuflady. Wielu właścicieli psów zapomina, że niezależnie od rozmiaru pies zawsze pozostanie psem. Wszystkie rasy psów domowych potrzebują odpowiedniej dla siebie ilości ruchu, uwagi opiekuna i właściwej pielęgnacji.

Warto powiedzieć to wyraźnie – małe pieski to nie maskotki służące wyłącznie do zabawy. To żywe stworzenia, które mają takie same potrzeby jak psy innych, znacznie większych ras. Są przy tym bardzo różnorodne i przed zdecydowaniem się na adopcję należy wiedzieć, że nie każdy mały pies będzie czuć się tak samo dobrze w każdych warunkach. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na specyficzne potrzeby psa. Niektóre rasy wyhodowane zostały jako psy typowo do towarzystwa. Przedstawiciele tego typu ras psów dość dobrze będą czuć się w domu – nawet w niewielkiej przestrzeni. Bardzo mocno przywiązują się jednak do właściciela i potrzebują sporo uwagi. Jeżeli więc pies taki będzie często pozostawiany sam w domu, może próbować zwrócić na siebie uwagę szczekaniem i niszczeniem rzeczy. Z drugiej strony niektóre małe rasy stworzone zostały jako psy do pracy, mimo że dziś często nie pełnią już takich funkcji. Psy takie będą mieć skłonność do nudzenia się i powinno się zapewnić im więcej zajęć.

Małe rasy, które świetnie poradzą sobie w bloku

Które małe rasy psy najlepiej poradzą sobie w bloku? Jedną z pierwszych, przychodzących do głowy odpowiedzi jest shih tzu. Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie ani kiedy ta rasa powstała, ani skąd dokładnie pochodzi. Najprawdopodobniej psy te wywodzą się z Chin albo Tybetu i hodowane są już od przynajmniej kilkuset lat. To, co natomiast należy o nich wiedzieć to to, że są to psy typowo do towarzystwa. Świetnie czują się przede wszystkim w obecności właściciela i nie potrzebują do szczęścia ani wiele ruchu, ani dużo przestrzeni.

mały piesek na kanapie

Psem podobnym pod względem charakteru, choć o całkowicie odmiennym wyglądzie, jest buldog francuski (buldożek francuski). Jako psy towarzyszące do bloku równie dobrze sprawdzają się maltańczyki, pomeraniany (szpic miniaturowy), king Charles spaniele, mopsy i psy rasy bichon frise. Wszystkie te rasy psów mają wspólną cechę – szczególnie mocno przywiązują się do właściciela. Aby więc pies nie szczekał całymi dniami, kiedy opiekun jest na przykład w pracy, konieczne jest odpowiednie szkolenie. 

Uważać należy natomiast na rasy takie jak pudel miniaturowy, pinczer miniaturowy, czy Chihuahua. Te popularne rasy małych psów również często wybierane są jako psy świetnie sprawdzające się w niewielkich przestrzeniach mieszkań w blokach. Cechują się one jednak dość dużą inteligencją i ciekawością. Dla dobrego samopoczucia potrzebują znacznie dłuższych spacerów i większej ilości zabawy. Zdecydowanie nie są to więc idealne psy dla osób, które często i na długo wychodzą z domu.

Rasy małych psów, które potrzebują więcej przestrzeni

Znacznie więcej przestrzeni potrzebują psy ras, które wyhodowane zostały do pracy (na przykłada psy pasterskie, albo myśliwskie) i które w dalszym ciągu zachowały związane z tym cechy. Małe psy takich ras o wiele lepiej będą radzić sobie w domu z ogrodem. Jeżeli jednak mieszkają w bloku, powinny być wyprowadzane na długie i pełne zabaw spacery. 

Świetnym przykładem jest popularny York, czyli Yorkshire terrier. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale psy te zostały wyhodowane w dziewiętnastym wieku do polowania na żyjące w domach gryzonie i były w tym wyjątkowo skuteczne. Mimo że obecnie są wyłącznie psami do towarzystwa, wiele z nich ciągle zachowało tendencję do nadmiernego zainteresowania mniejszymi od nich stworzeniami. W przypadku tej rasy psów konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu i zabawy. Inaczej pies może przejawiać tendencję do szczekania, warczenia na ludzi i inne zwierzęta, czy niszczenia przedmiotów w domu.

Wśród ras małych psów, które często wybierane są do życia w blokach, a które niekoniecznie są do tego najlepiej przystosowane, wymienić należy również jamniki i corgi. Te pierwsze to psy typowo myśliwskie, które bez odpowiedniej stymulacji po prostu będą się bardzo nudzić, co z całą pewnością w końcu przełoży się na niechciane zachowania. Corgi również należą do często wybieranych psów małych, choć w naszym kraju nie jest ich jeszcze bardzo dużo. Mimo niewielkiej postury jest to typowa rasa psów pasterskich, która również wymaga odpowiedniego podejścia. 

mały pies z przytulanką

Opieka nad psami małych ras

Lista najpopularniejszych ras małych piesków na tym się oczywiście nie kończy i wymieniać można by jeszcze długo. Niezależnie od charakteru małe rasy psów mają swoje specyficzne wymagania, o których odpowiedzialny opiekun nigdy nie powinien zapominać. Warto pamiętać na przykład, że dla małych psów dużym problemem może być chodzenie po schodach i nawet jeżeli pies dobrze sobie z tym radzi, to nie zawsze należy mu na to pozwalać. Zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa może przełożyć się na poważne problemy ze zdrowiem. 

Dużą uwagę na kwestie zdrowotne należy zwrócić również w przypadku psów o skróconej kufie, takich jak buldożki, shih tzu i maltańczyki. Taka budowa najczęściej utrudnia swobodne oddychanie i może przyczyniać się do powstania poważnych problemów. Wszystkie małe rasy psów są dość podatne na niskie temperatury i zimą należy rozważyć zakup odpowiedniego ubranka.