Yorki są niesamowicie popularnymi zwierzakami domowymi. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak właściwie je karmić. W żywieniu yorka odpowiednia dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały jest niezwykle istotna. Sposób żywienia i to, co jedzą yorki, jest odmienne od tego, co możemy podawać innym psom. Nawet tym, które ważą podobnie i są podobnej wielkości. Yorki nie mają dużego zapotrzebowania kalorycznego, jednak z pewnością mają wymagania żywieniowe. Z tego powodu ich dieta powinna być naprawdę wysokiej jakości. Wszystko po to, aby nasz piesek był zdrowy i miał dużo energii.
Zobacz też: Czego nie może jeść pies?
Psy rasy yorkshire terrier żywienie - na co zwrócić uwagę?
Żywienie yorka nie jest skomplikowane, ale warto znać kilka zasad. Komponując dietę naszego pupila, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jakim wieku aktualnie jest nasz pies. Młode pieski mają zupełnie inne potrzeby niż osobniki dorosłe. Informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta jest tym, co istotnie wpływa na ich rozwój, ale również na ogólny stan zdrowia. Co ważne za dorosłego yorka możemy uznać psa, który ukończył 10 miesięcy.
Żywienie yorka, czyli ile powinien jeść dorosły york, a ile szczeniak?
Psy, które nie należą do aktywnych, potrzebują dziennie około 150 kalorii. Natomiast zapotrzebowanie yorków, które lubią aktywność wzrasta do nawet 200 kalorii dziennie. Pamiętajmy jednak, że mają one bardzo małe żołądki, dlatego ich posiłek powinien być podzielony na kilka małych porcji. Oczywiście w wieku szczenięcym york, jak każdy inny pies ma o wiele większe zapotrzebowanie niż starszy osobnik. Młode pieski powinny zjadać około 400 kalorii dziennie.
Co ważne, wszystkie psy różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również wagą. Dlatego, aby bardzo dokładnie określić, ile powinien jeść nasz york, musimy zważyć go i obliczyć zapotrzebowanie na podstawie konkretnego psa. Pozwoli nam to na precyzyjne dopasowanie kaloryczne.
Ile razy dziennie karmić yorka?
Warto przemyśleć to, jak często będziemy karmili pieska. Zalecenia różnią się w zależności od wieku psa. Szczeniakom do 3 miesiąca zaleca się pozostawić stały dostęp do pożywienia. Pamiętajmy jednak o zachowaniu jego miseczki w czystości, tak aby piesek nie zjadał starych resztek jedzenia. York w wieku powyżej 3 miesiąca, ale do roku powinien spożywać 4 wcześniej zaplanowane posiłki na dzień. Między nimi możemy włączyć do jego diety suche przysmaczki. Psy żyjące dłużej niż rok powinny jeść 3 razy dziennie. Jednak jeśli pomiędzy nimi karmimy psa przysmaczkami i jest to duża ilość, możemy zmniejszyć częstotliwość do 2 razy. Wszystko zależy od indywidualnych cech naszego psa.
Jak dużo powinien jeść york?
Aby najbardziej precyzyjnie móc określić, jaka jest odpowiednia dzienna ilość karmy dla naszego pieska, musimy ustalić, jaka jest jego waga. Następnie, w zależności od karmy, jaką stosujemy, musimy odczytać z tabelki dostępnej na opakowaniu karmy, jaka jest zalecana dawka dla danego przedziału wagowego.
Kiedy już wiemy, jaka jest odpowiednia dzienna ilość karmy do spożycia dla naszego psa, musimy podzielić ją przez ilość posiłków. Dzięki temu uzyskamy informację, ile karmy powinna zawierać jedna porcja dla naszego yorka. Przygotowując posiłek, powinniśmy odmierzyć odpowiednią ilość, wykorzystując do tego wagę kuchenną. Nie możemy robić tego "na oko", ponieważ finalnie możemy bardzo zaburzyć odpowiednią dietę psa. Jest to nieprecyzyjne i niebezpieczne.
Metoda ta jest bardzo wygodna, ponieważ nie musimy przejmować się tym, w jakim wieku jest nasz pies. Jeśli tylko kupujemy odpowiednią karmę dla naszego yorka, będzie ona miała odpowiednio dopasowaną tabelę na opakowaniu. Czyli przykładowo karma przeznaczona dla szczeniaków będzie miała informacje o sugerowanej porcji, obliczonej biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne szczeniaków.
Zwróćmy uwagę jednak również na informacje zawarte na opakowaniu, jeśli nie dajemy naszemu psu suchych przysmaczków pomiędzy posiłkami. Należy wtedy w niewielki sposób zwiększyć ilość karmy spożywanej przez yorka. Pamiętajmy, że postępując według instrukcji podanej na opakowaniu, okaże się, że porcje, jakie przygotowujemy, są bardzo małe. Nie jest to błędem. Żołądki yorków nie są duże, a i sam nie pies nie potrzebuje więcej jedzenia. Jeśli nasz pupil utrzymuje wagę, oznacza to, że dieta została odpowiednio dobrana.
Czym karmić - mokrą, czy suchą karmą?
W przypadku yorka najlepszym rozwiązaniem jest sucha karma dla yorka, odpowiednio dedykowana tej rasie psów. Sucha karma dla yorka powinna dostarczyć wszelkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, dodatkowo mając korzystnych wpływ na jego dziąsła i zęby.
Niestety często zdarza się, że nasze psy są już przyzwyczajone do spożywania karmy mokrej. Co w takim przypadku? Najprostszym sposobem na zachęcenie nasze psa do spożycia suchej karmy będzie wymieszanie jej z mokrą. Możemy również próbować skraplać suchą karmę np. bulionem. Jeśli nasz pies nie ma pełnego uzębienia konieczne może być moczenie karmy w ciepłej wodzie lub podgrzewanie całego posiłku. Uważajmy jednak, aby jedzenie nie było zbyt gorące. Może okazać się to bardzo niebezpiecznie.
Czego nie podawać yorkowi?
Najbardziej popularny problemem związanym z dietą, są alergie pokarmowe u yorków. Najczęstszym alergenem są niestety zboża, dlatego najbezpieczniej będzie po prostu unikać tego składnika w składach karm dla naszego pupila. Jednak dieta, która całkowicie pozbawiona jest jakichkolwiek zbóż, może doprowadzić naszego psa do kardiomiopatii rozstrzeniowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie karmy, która co prawda zawiera zboża, ale są to odmiany bezglutenowe.
Yorki mogą spożywać więc ryż, płatki owsiane, komosę ryżową. Jednak ważne jest to, aby na opakowaniu produktów była zawarta informacja o tym, że produkty nie miały kontaktu z glutenem, ponieważ to właśnie on najczęściej powoduje u piesków problemy. Innymi alergenami są konserwanty chemiczne, barwniki oraz wypełniacze. Domowe jedzenie też nie zawsze będzie dobrym wyborem.
Co mogą jeść yorki?
Jedzenie dla yorka , które na pewno będzie korzystne dla naszego pupila to wszelkie owoce i warzywa. Problemów nie będą powodowały również konserwanty pochodzenia naturalnego takie jak mieszanki witaminowe oraz ziołowe. Do diety włączone może być również zdrowe mięso takie jak kurczak (również mączka z kurczaka), indyk, gęś, kaczka, królik, jagnięcina, wołowina, ryby - wszystkie te pokarmy są świetnym źródłem białka. Co ważne warto zadbać o to, aby w diecie naszego psa znalazły się kwasy omega-3, które zawarte są między innymi w oleju rybnym oraz siemieniu lnianym.
Karmienie yorka szczeniaka, a dorosłego psa
Pamiętajmy, że naturalną konsekwencją dorastania naszego psa jest zmiana jego żywienia. Powinna ona mieć miejsce nie tylko ze względu na to, że yorki w kwestii żywienia są wybredne, ale również dlatego, że ma to skutek w stanie zdrowia naszego pupila. Nie ważne, czy mamy na myśli psa, człowieka, czy inne stworzenie - odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta znacząco wpływa na jego długość i jakość życia. Odpowiednia dieta korzystanie wpłynie na choroby dziąseł, które często spotykają yorki. Spowolni ona również procesy starzenia. Dobra kondycja naszego spa jest niezwykle ważna, ponieważ yorki są psami długo żyjącymi.