Shih tzu bywa również nazywany miniaturowym lwem i choć kolorystyka nie do końca się zgadza - trudno odmówić jego wyglądowi pewnego lwiego majestatu. Ten niewielki psiak wyróżnia się jednak nie tylko niezwykłym wyglądem, ale również inteligencją. Ile żyją shih tzu, od czego zależy długość ich życia i jak prawidłowo opiekować się tymi psiakami?
Zobacz też: Małe rasy psów – co warto o nich wiedzieć?
Od czego zależy długość życia psa w ogóle?
Długość psiego życia jest uzależniona od bardzo wielu czynników, takich jak kondycja zdrowotna zwierzaka, ale również predyspozycje genetyczne. Psiaki, które pochodzą z tzw. słabszego miotu (np. pochodzącego od rodziców obciążonych genetycznie) mogą niestety żyć krócej, jednak nie jest to regułą.
Nie bez znaczenia są również predyspozycje poszczególnych ras do zapadania na poszczególne choroby. I tak - duże psy są zdecydowanie bardziej narażone na kłopoty z aparatem ruchu, a buldogi - na trudności w oddychaniu. Jeśli dana rasa częściej zapada na poważne choroby niż inne - ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta.
Czy to prawda, że małe psy żyją dłużej?
Przyjęło się, że psy o mniejszych rozmiarach (np. shih tzu) żyją dłużej od przedstawicieli większych ras. Nie jest to jedynie powtarzany z pokolenia na pokolenia przesąd, ale fakt. Podczas gdy psiaki należące do stosunkowo małych ras przeżywają nawet około 20 lat, trudno jest znaleźć wśród psiaków ras większych osobniki, które dożyły tak sędziwego wieku.
Zdaniem naukowców, taki stan rzeczy wynika z tego, że większe psy rosną zdecydowanie szybciej, zwiększając swoją masę oraz rozmiary i tym samym aktywując wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Bez względu jednak na przyczynę takiego stanu rzeczy, faktem pozostaje, iż długość życia psów mniejszych ras jest zdecydowanie większa w porównaniu ze zwierzakami ras większych.
O shih tzu słów kilka
Shih tzu to psy, które charakteryzują się drobną budową ciała. Te niewielkie zwierzaki, choć rzeczywiście nie ważą więcej niż kilka kilogramów, odznaczają się walecznym i odważnym usposobieniem. Wysokość dorosłego osobnika wynosi około 25 do 27 cm, a kolorystyka tych zwierzaków waha się od bieli, poprzez jasny brąz, szarość, aż po czerń.
Shih tzu należy do psiaków, który dostosowuje się do trybu życia właściciela. Choć trudno uznać go za perfekcyjnego kompana długich, górskich wycieczek - zwierzak ten z chęcią oddaje się aktywności fizycznej w towarzystwie swego ukochanego właściciela, a potem - z równym entuzjazmem podchodzi do kanapowego wypoczynku przy oglądaniu seriali.
Jednocześnie, psy rasy shih tzu należą do dość upartych, co może prowadzić do pewnych "konfliktów" pomiędzy właścicielami a zwierzakiem. Niezbędna jest solidna dawka cierpliwości, dzięki której uda się wypracować z pupilem pewne kwestie, a także zniwelować określone zachowania.
Podsumowując, shih tzu to świetny psiak dla osób, które cenią sobie wiernego kompana do każdej aktywności. Jeśli jednak przyszły właściciel oczekuje uległości i uroczego, kanapowego psiaka - może się zdziwić. Warto także pamiętać, że choć sierść zwierzaka z pewnością wygląda efektownie, wymaga sporej dawki codziennej pielęgnacji i szczotkowania. Bez odpowiednich zabiegów w tym zakresie, okrywa może ulec zniszczeniu, a także plątać się. To oznacza, że psiak jest oczywiście świetnym przyjacielem, ale równocześnie - nieco wymagającym, co warto mieć na uwadze.
Ile żyją shih tzu?
Długość życia każdego psa, nie tylko tego należącego do rady shih tzu, jest uzależniona w dużej mierze od tego, w jaki sposób zwierzak jest pielęgnowany, jaką karmę otrzymuje, a także - ile się porusza. Zasadniczo można jednak przyjąć, że średnia długość życia tego psa to około 15 lat, przy czym warto zaznaczyć, że zadbane osobniki, które nie cierpią z powodu jakichkolwiek chorób genetycznych, mogą przeżyć nawet o 10 lat więcej!
To sprawia, że shih tzu należy do jednych z najdłużej żyjących psów na świecie. Co za tym idzie - zwierzaki te są świetnym wyborem dla osób, które chcą zyskać kompana na długie lata.
Jak opiekować się shih tzu, by żył jak najdłużej?
Jak wspominaliśmy, odpowiednia opieka nad zwierzakiem może sprawić, że będzie on w dobrej formie przez jeszcze dłuższy czas. Skoro już wiemy, ile żyją shih tzu, czas odpowiedzieć na pytanie: jak zadbać o ich dobrobyt tak, by pozostawały w zdrowiu jeszcze dłużej niż wynosi średnia wieku dla tej rasy?
Należy zacząć od tego, że choć shih tzu nie należą do dużych psiaków, mają bardzo dużo energii. Co za tym idzie - warto zadbać o należytą dawkę ruchu dla zdrowia pupila. W ramach psich aktywności można zaproponować mu nie tylko długie spacery, ale również wykonywanie sztuczek czy zabawki aktywizujące jego umysł.
Psiaki te nie przepadają za skrajnymi temperaturami: ani bardzo ciepłe, ani wyjątkowo chłodne dni nie są jego ulubionymi. W okresie letnim i zimowym, zwłaszcza w bardzo ciepłe i zimne dni - warto ograniczyć spacery do niezbędnego minimum, zamiast tego oferując zwierzakowi ciekawe aktywności we wnętrzu domu czy mieszkania. Dobrym pomysłem może również okazać się zakup ubranek dla psiaka na spacery - to zapewni mu komfort, a przy tym pomoże uchronić shih tzu przez przeziębieniami, które mogą przydarzyć się czworonogowi podczas szczególnie niekorzystnej pogody.
Oprócz dbałości o odpowiednią aktywność fizyczną, należy również zwrócić szczególną uwagę na to, co shih tzu je. Zwierzak powinien zjadać od jednego do dwóch posiłków dziennie, a podstawą jego diety powinna być dobrej jakości karma sucha lub mokra. Niektórzy specjaliści przestrzegają przed łączeniem tych dwóch rodzajów karmy, motywując to możliwością wystąpienia dolegliwości żołądkowych ze względu na różny sposób trawienia posiłków. Abstrahując jednak od tej kwestii, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednią jakość pokarmu oraz jego skład.
Dzięki powyższej wiedzy, długość życia shih tzu może ulec wydłużeniu o nawet kilka lat. Każdy właściciel chce jak najlepiej dbać o swojego pupila, dlatego też zachęcamy do stosowania się do powyższych rad. Dzięki temu shih tzu będzie w świetnej formie!