Oddanie psa do nowego domu lub przekazanie psa do schroniska z powodu wyjazdu lub trudnej sytuacji osobistej to z pewnością przykry moment w życiu każdego właściciela czworonoga. Jednak, jak wiadomo, życie pisze różne scenariusze i czasami oddanie psa do nowego domu to jedyne na co możemy zdecydować się w danym momencie.
Zobacz też: Adopcja psa - co warto o niej wiedzieć?
Co zrobić gdy nie możesz dłużej opiekować się psem? Gdzie i jak oddać psa by mieć pewność, że trafił do dobrego i bezpiecznego, nowego domu?
W Polsce bezdomnych zwierząt przybywa z roku na rok. Dane wskazują, że liczba bezdomnych zwierząt w Polsce nie maleje, mimo systematycznie rosnących kosztów zapewniania im opieki przez instytucje gminne. Nie pomaga promowanie adopcji ani pieniądze, które trafiają do schronisk ze zbiórek publicznych i od osób prywatnych. Ale, jak wskazują organizacje pozarządowe, prawdziwy problem leży gdzie indziej: w porzucanych psach, które nie mogą liczyć na nowego pana, a są przez byłych właścicieli brutalnie porzucane w różnych miejscach, często w dziczy i bez szans na normalny dom. Co, zatem powinieneś zrobić w sytuacji gdy nie masz możliwości sprawowania dłużej opieki nad swoim pupilem?
Oddanie psa to decyzja ostateczna - może właściciel psa nie musi jej podejmować?
Przede wszystkim zawsze, nim podejmiesz decyzję, że chcesz oddać psa, dokładnie to przemyśl i poszukaj alternatywnych rozwiązań. Tym bardziej gdy jesteś silnie związany ze swoim pupilem, a on z Tobą. Bo wówczas w żadnym, nowym miejscu psu nie będzie tak dobrze jak u Ciebie. A o jakich sytuacjach mowa? Takich jak np. wyjazd w celach zawodowych lub choroba Twoja lub członków rodziny. Życie pisze różne scenariusze, w tym również te najtrudniejsze, ale można poszukać rozwiązania, które uchroni Cię przed wysłaniem psa do schroniska lub, co gorsza, porzuceniem.
Często można poprosić o pomoc w opiece nad pupilem rodzinę, znajomych, kolegów czy koleżanki z pracy lub sąsiadów. Dotyczy to np. konieczności nagłego wyjazdu służbowego na dłuższy czas. Wówczas, zamiast oddawać psa do schroniska i wywracać do góry nogami jego i Twoje dotychczasowe życie, zdecydowanie lepiej poszukać osób, które kochają zwierzęta i z pewnością nie pozostaną nieczułe na Twoją prośbę o pomoc. Pamiętaj: oddanie psa zawsze powinno być ostatecznością, gdy wyczerpią się wszelkie inne rozwiązania!
Oddanie psa to ogromna trauma dla każdego czworonoga, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do swoich właścicieli, kochają je miłością bezwarunkową i nie ma tu znaczenia czy jest to pies rasowy czy tzw. kundelek. I choć czasami proces adopcyjny to jedyne, możliwe rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że pies odczuwa silny stres, związany ze zmianą miejsca zamieszkania i musi minąć wiele czasu nim odnajdzie się w nowym miejscu. Dlatego nigdy i pod żadnym pozorem nie oddawaj swojego psa do schroniska jeśli nie masz pewności, że jest to przemyślana i odpowiedzialna decyzja.
W praktyce często zdarza się, że pies np. nagle zaczyna zachowywać się agresywnie wobec domowników, niszczy przedmioty w domu pod nieobecność opiekuna lub prowadzi walki z drugim psem. W takiej sytuacji zawsze należy pamiętać, że istnieją specjalne organizacje pozarządowe, fundacje i osoby prywatne, które na pewno pomogą zrozumieć dlaczego pies nagle zachowuje się agresywnie i w inny sposób niż do tej pory. Czasami związane jest to z chorobą, a czasami z trudnością w odnalezieniu się w nowej sytuacji, czyli np. wówczas kiedy nagle w domu pojawia się inne zwierzę - np. drugi pies.
Warto pamiętać, że w takiej sytuacji pies można reagować agresją, ale oddanie psa do schroniska nie jest samo w sobie dobrym rozwiązaniem i z pewnościąnegatywnie wpłynie na zwierzę. Dlatego, nawet te problemy, które, z pozoru, wydają się trudne, a nawet beznadziejne, da się rozwiązać przy odrobinie dobrej woli i starań. Czasami pomocna jest już "zwykła" wizyta u weterynarza lub też np. sprawdzenie czy psu nie został nagle zmieniony jego dotychczasowy rytm dnia. Jeśli, bowiem pies potrzebuje codziennego spaceru lub zabawek, które organizują mu czas i jest do tego przyzwyczajony, a nagle okazuje się, że
Ty, jako opiekun, nie możesz mu tego zagwarantować, ponieważ np. więcej pracujesz i nie możesz wybierać się na spacery, to pies może reagować agresywnie w stosunku do Ciebie, innych domowników, a nawet innych zwierząt, które znajdują się w domu. Dlatego, w każdej sytuacji zastanów się czy nie ma Twojej własnej winy w nagłej zmianie zachowania Twojego pupila i zanim podejmiesz ostateczną decyzję o oddaniu go innej osobie lub - co gorsze - przekazaniu do schroniska, skonsultuj to z innymi domownikami. Nigdy nie podejmuj decyzji na własną rękę, ponieważ pies jest członkiem rodziny i nawet kiedy jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia, to jednak ostateczna rozłąka zawsze negatywnie wpływa zarówno na niego, jak i na Twoich bliskich.
O czym pamiętać gdy oddajesz psa nowym właścicielom?
Jeśli masz taką możliwość to nie oddawaj psa za darmo do nowego domu, którego właścicieli nie znasz. Zdecydowanie lepiej jest pobrać nawet niewielką opłatę, która jednak może zniechęcić adoptujących mających negatywne motywy. Opłata potwierdza zainteresowanie danej osoby do zapewnienia długoterminowej opieki dla zwierzęcia, a jeśli ktoś nie chce jej uiścić, to może być to sygnał, że nie jest przygotowany na poniesienie kosztów związanych z opieką nad psem, a w efekcie zwierzę nie będzie dobrze czuło się w nowym miejscu.
Jeśli jednak nie chcesz zatrzymywać dla siebie opłaty za przygarnięcie Twojego ukochanego psa, którego z różnych powodów musisz oddać, to przekaż te finanse na rzecz np. lokalnego schroniska dla zwierząt lub innej organizacji non-profit.
Co zrobić w sytuacji gdy oddanie psa to konieczność?
Życie pisze różne scenariusze i może okazać się, że opieka nad psem okazuje się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. W takiej sytuacji warto wiedzieć jak zadbać o szczęśliwe życie psa i znaleźć dla niego nowy dom.
Przede wszystkim zawsze warto kierować się dobrem zwierzęcia i znaleźć dla niego dom, w którym będzie szczęśliwe. Warto również mieć na uwadze upodobania czworonoga, tak, aby pies mógł odnaleźć się w nowym otoczeniu i miał wszystko co niezbędne do szczęśliwego życia. Dlatego, jeśli Twój pies wychowywał się w domu z ogrodem, lubi biegać i potrzebuje dużo przestrzeni, to poszukaj np. rodziny, która posiada dom w Twojej okolicy. Dzięki temu pies trafi w dobre ręce, nie będzie musiał męczyć się w małym mieszkanku, w którym niemożliwe będzie poruszanie się i zapewnienie mu dotychczasowej aktywności fizycznej, a Ty będziesz mieć możliwość skontaktowania się z nowymi właścicielami w dowolnej chwili i sprawdzenia jak pupil odnalazł się w nowej sytuacji.
Wiele osób decyduję się na oddanie psa komuś z rodziny lub przyjaciół
Gdy jest to niemożliwe warto zamieścić ogłoszenie w Internecie i dokładnie przyjrzeć się nowym, potencjalnym opiekunom, a nawet zaprosić ich do siebie i wybrać się np. na wspólny spacer. Warto też przekazać im istotne informacje o psie, jego upodobaniach, ewentualnych chorobach, przyzwyczajeniach i potrzebach. W tej kwestii zawsze powinno się być zupełnie szczerym, aby przygotować nowego opiekuna na wszystkie możliwe wydarzenia, związane z adopcją psa.
W sytuacji kiedy nie uda Ci się samodzielnie znaleźć nowego domu dla Twojego pupila możesz też skontaktować się z prywatnymi organizacjami ochrony zwierząt, które na pewno pomogą.
O czym pamiętać kiedy podejmie się decyzję o oddaniu psa do nowej rodziny?
Oddanie psa to trudny moment dla zwierzęcia i dla Ciebie. Nie da się przygotować pupila na tę trudną chwilę, ale, jeśli chcesz zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi dobre życie, to pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:
- Przede wszystkim sprawdź czy nowi właściciele mają wystarczającą ilość czasu aby zatroszczyć się o psa - zwłaszcza gdy wymaga on specjalnej opieki z uwagi np. na podeszły wiek lub choroby;
- Sprawdź czy w nowym domu nie mieszkają np. alergicy, ponieważ może się to okazać przeszkodą podczas adopcji;
- Porozmawiaj z nowym właścicielem czy ta konkretna rasa psa pasuje do jego stylu życia;
- Zapytaj nowego właściciela czy posiada odpowiednio dużo miejsca aby móc przyjąć do siebie określoną rasę psa;
- Zapytaj nowego właściciela czy wszyscy członkowie rodziny są zgodni co do tego, że decydują się na adopcję psa - w szczególności takiego, który wymaga dużo uwagi lub też jest to np. pies rasowy, mający duże wymagania jeśli chodzi o karmę, zapewnienie odpowiedniej ilości treningów czy aktywności fizycznej, warunków w domu itp.
A na koniec przede wszystkim zastanów się jak dalej będzie się toczyło Twoje życie bez psa, ponieważ w każdej sytuacji oddanie psa to naprawdę ostateczne rozwiązanie jakie warto wziąć pod uwagę. Dotyczy to w szczególności psa, który przez wiele lat mieszkał w Twoim domu i czuje się bardzo związany z Tobą i z innymi domownikami.
Pamiętaj: nigdy nie podejmuj decyzję pod wpływem chwili lub też pod wpływem alkoholu i nie oddawaj psa do schroniska jeśli posiadasz alternatywę w postaci np. możliwości oddania go do adopcji bliskiej rodzinie czy też znajomych. Oddanie psa do schroniska zawsze powinno być ostatecznością i należy pamiętać o tym zwłaszcza wówczas kiedy pies wymaga specjalnej opieki, a w schronisku, z uwagi na dużą ilość zwierząt, nie zawsze jest to możliwe.
Oddanie psa do schroniska - dlaczego nie jest to dobra decyzja?
Oddanie psa lub kota do schroniska nie jest dobrym pomysłem, ponieważ psu zawsze lepiej będzie w rodzinie. Jednak pamiętaj, że oddanie psa w miejsce, w którym odbędzie miał zapewnioną podstawową opiekę weterynaryjną i będzie - przede wszystkim -nakarmiony i bezpieczny, to zawsze lepsze rozwiązanie niż porzucenie go.
W Polsce z roku na rok przybywa bezdomnych zwierząt, a pracownicy schroniska podkreślają, że problemy dodatkowo narastają, ponieważ bezdomne zwierzęta rozmnażają się w niekontrolowany sposób przez brak kastracji i sterylizacji. Ponadto, nie mają zapewnionych podstawowych warunków do życia, często są głodne i chore.
Porzucenie psa to nieludzkie zachowanie, które nie przystoi żadnemu człowiekowi. Dlatego, jeśli nie możesz oddać psa bliskiej osobie lub też nie znalazł się nikt chętny adoptować do, to zdecydowanie lepiej oddać psa do schroniska niż pozostawiać go zdanego na swój los.
Z czym wiąże się oddanie psa do schroniska?
Przede wszystkim nie do każdego schroniska można oddać psa. Dlatego zawsze należy zadzwonić i zapytać czy schronisko ma wolne miejsca i czy procedury pozwalają na oddanie Twojego psa do schroniska w tym konkretnym mieście. Co istotne, obecnie większość schronisk nie traktuje już oddania psa jako powodu do późniejszej odmowy adopcji, jak to bywało wcześniej.
Zatem, gdzie oddać psa?
W dużych miastach znajduje się na ogół wiele organizacji non-profit, które przyjmują zwierzęta. Na obszarach wiejskich jest ich na ogół mniej i dlatego czasami konieczne okazuje się pokonanie znacznej odległości aby znaleźć psu nowe miejsce do życia.
Co istotne, niektóre schroniska pozwalają na oddanie psa na określonych zasadach: np. jeśli odbywa się to w dowolnej chwili i bez uprzedzenia to czasami konieczne jest uiszczenie określonej opłaty oraz zapewnienie zabawek czy innych materiałów do pielęgnacji zwierząt.
Jeśli znajdujesz się obecnie w trudnej sytuacji materialnej możesz jednak oddać psa za darmo. Zawsze jednak warto wcześniej skontaktować się z konkretną organizacją opieki nad zwierzętami by zdobyć niezbędne informacje w tym zakresie i zapoznać się z procedurą oddania psa do schroniska. Pamiętaj też, że zawsze po podjęciu decyzji o oddaniu psa konieczna jest rozmowa z wolontariuszami, którzy pytają m.in. o powody podjętej przez Ciebie decyzji. Często też wolontariusze i pracownicy różnych organizacji non-profit oferują pomoc i porady w zakresie np. szkolenia zwierząt, pomocy psychologicznej dla agresywnych psów lub też mogą skontaktować Cię z placówkami opieki, gdzie z pewnością otrzymasz pomoc. Ma to na celu przede wszystkim znalezienie alternatywy dla oddania psa, bo czasami okazuje się, że to np. problemy natury behawioralnej sprawiają, że właściciele zastanawiają się nad oddaniem psa do schroniska, a tymczasem możliwe jest uzyskanie pomocy od profesjonalisty i wówczas zwierzę może pozostać w domu.
W sytuacji kiedy Twoja decyzja o oddaniu psa jest jednego ostateczna, a schronisko wyraziło zgodę by przyjąć zwierzę, to pamiętaj, że po przywiezieniu go na miejsce jego los jest już poza Twoimi rękami.
A często zdarza się, że wiele, nawet zdrowych psów, które trafiają nagle do schroniska nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu, zachowuje się agresywnie i, w skrajnych przypadkach, rodzi to konieczność poddania ich eutanazji. Pamiętaj o tym zanim zdecydujesz się na oddanie psa!
Oddanie psa do schroniska - wszystko co powinieneś wiedzieć nim podejmiesz taką decyzję!
Niezależnie czy jest to pies rasowy, czy tzw. kundelek - zawsze Twój pies jest członkiem rodziny i nigdzie nie jest i nie będzie mu tak dobrze jak z Tobą. Dlatego, zanim zdecydujesz się na oddanie psa do schroniska - przemyśl tę decyzję wiele razy. Jeśli jednak nie masz innego wyboru to w ostateczności zdecyduj się na przekazanie psa do schroniska i nigdy nie skasuj go na bezdomność, ponieważ bezdomnymi psami nie ma się kto zaopiekować, a ich los często jest tragiczny. I pamiętaj, że w świetle artykułu 6 ustawy o ochronie zwierząt jasno wynika, że porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa i kota, uznawane jest za przejaw znęcania się nad czworonogiem.
W praktyce może, jednak okazać się, że, mimo podjęcia decyzji o oddaniu psa, jeszcze przez jakiś czas możesz kontynuować właściwą opiekę nad nim, a jednocześnie szukać alternatywnego rozwiązania - np. w postaci nowej rodziny, która przejmie Twojego pupila. Bo często to po prostu nie jest Twoja wina, że musisz oddać psa - nawet w sytuacji kiedy cierpi on z powodu np. problemów behawioralnych. Jednak pamiętaj, że nawet wówczas zasługuje na dobre traktowanie w czasie kiedy kontynuujesz jeszcze opiekę nad nim i kiedy czeka na nowy dom.
Wiele osób wstydzi się zostawić psa osobiście w schronisku, dlatego niektóre ośrodki umieszczają budę przed drzwiami wejściowymi, w której właściciel może zostawić psa anonimowo. Jest to ostateczność, ale jeśli już zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, to nie zostawiaj psa w środku nocy, ponieważ jest to dla niego niebezpieczne. Nigdy też nie przywiązuj go np. do drzewa. Zostaw też kartę z ważnymi danymi o psie - jego imieniu, chorobach, upodobaniach itp. Nie zatajaj ważnych informacji, które dotyczą zdrowia Twojego psa w tym zwłaszcza problemów behawioralnych, niezależnie od tego czy oddajesz psa pod opiekę bliskiej osobie czy też oddajesz psa do schroniska. W ten sposób skazujesz bowiem swojego czworonoga na problemy w nowym miejscu pobytu. A przede wszystkim nie wypuszczaj swojego pupila na wolność w dziczy. Psy są zwierzętami domowymi, które bardzo cierpią kiedy zostają zmuszone do życia na własną rękę. Większość z nich po prostu nie radzi sobie podczas prowadzenia dzikiego trybu życia i na ogół kończy się to tragicznie.
Może się zdarzyć, że nawet po wielu latach wspólnego życia będziesz zmuszony oddać swojego ukochanego psa do innej rodziny lub do schroniska. Wówczas zawsze dokładnie przemyśl tą decyzję, szukając alternatywnego rozwiązania, a jeśli go nie ma to zadbaj o to aby pies trafił do nowego, bezpiecznego i szczęśliwego domu, na który zasługuje.