Biorąc psa ze schroniska zapewnia mu się drugie życie. Sprawia to, że zwierzę będzie tobie oddane do końca życia i stanie się twoim najlepszym przyjacielem. Oczywiście należy pamiętać o właściwej opiece, ponieważ zwierzęta wymagają indywidualnego traktowania. Psy w schronisku tylko czekają na swojego nowego właściciela.
Zobacz też: Zabawki dla szczeniaka. Sprawdź, co warto kupić dla Twojego psa!
Co warto wiedzieć przed adopcją?
Adopcja przede wszystkim powinna być dokładnie przemyślana. Należy również zdobyć informacje na temat ras konkretnych psów, które cię interesują, ponieważ każda rasa zachowuje się trochę inaczej. Niektóre psy nie nadają się do życia na małej przestrzeni, dlatego należy zapewnić im wolny wybieg. Jeżeli planujesz wziąć zwierzę, które docelowo będzie sprzedać przed domem to musisz zapewnić mu ciepłą budę, która będzie je chroniła przed mrozem oraz opadami deszczu. Decyzja musi być również przedyskutowana z resztą domowników, ponieważ potrzebna jest ich zgoda na trzymanie zwierzęcia w domu. Jednocześnie należy pamiętać, żeby nie ulegać presji jaką wywierają dzieci. Pies nie jest zabawką, dlatego musi być odpowiednio traktowany i żywiony. Należy pamiętać, że biorąc psa ze schroniska ponosisz później za niego pełną odpowiedzialność, nawet jeżeli w danej chwili nie sprawujesz nad nim nadzoru.
Jak się przygotować?
W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, czy cię w ogóle stać na utrzymanie zwierzaka. Najwięcej kosztują karmy dla psa, które musisz kupować regularnie. Bardzo ważna jest także higiena, czyli wszelkie szampony, wizyty u psich fryzjerów oraz podcinanie paznokci. Musisz również pamiętać, że w razie choroby twoim obowiązkiem jest wizyta u weterynarza. Pies powinien mieć regularne szczepienia przeciwpasożytynicze oraz odrobaczanie. Czasami niezbędne będą takie zabiegi jak sterylizacja, usunięcie kamienia nazębnego lub kastracja. Adopcja psa przeznaczona jest dla osób dorosłych i stabilnych emocjonalnie, ponieważ zwierzę potrafi czasem wyprowadzić z nerwów.
Skąd wziąć psa?
Psa możesz kupić z prywatnej hodowli lub zaadoptować ze schronika. Druga opcja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ tysiące psów czekają w schroniskach na swojego właściciela. Z różnych powodów zostały one porzucone, niektóre ledwo co przeżyły, dlatego warto dać im szansę na drugie życie. Bez wątpienia pokochają was jak swoich rodziców i będą waszymi przyjaciółmi do końca życia. Oczywiście na początku pies może być nieco przestraszony nowym środowiskiem, ale po czasie na pewno się przyzwyczai. Warto dodać, że opłata za adopcję psa w większości schronisk jest całkowicie dobrowolna. Przed wizytą w schronisku dobrze jest sprawdzić na ich stronie internetowej jakie są warunki adopcji. Niektóre placówki pobierają opłatę stałą za adopcję psa i jest to kosz 20-100 zł w zależności od miejsca. Najtańszą opcją jest oczywiście adopcja szczeniąt.
Jak wybrać psa do adopcji?
Wybór nowego psa nie jest prostym zadaniem. Nie należy się kierować tylko wyglądem, ponieważ najważniejszy jest charakter zwierzęcia oraz jego usposobienie, a także potrzeby indywidualne. Czasami małe i słodkie psy są niezwykle agresywne, dlatego nie nadają się do domu, w którym przebywają dzieci. Jeżeli jesteś osobą aktywną i często jesteś na zewnątrz to warto znaleźć psa, który również taki będzie. Dla osób, które nie są w stanie zapewnić psu dużo ruchu najlepsze będą starsze pieski, które także potrzebują spokoju.
Kiedy adoptować psa?
Najlepiej wtedy, gdy masz uporządkowaną sytuację życiową i stosunkowo rzadko wyjeżdżasz. Jeżeli jesteś w ciągłej podróży to zwyczajnie ciężko będzie ci się zająć pupilem. Oddanie go pod twoją nieobecność do znajomych, również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwierzę bardzo szybko adaptuje się do nowego miejsca. Zmieniając co chwilę miejsce pobytu może zacząć się stresować, a to z kolei może prowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych.
Jakie są warunki?
Warto zauważyć, że nie wszędzie jest możliwa adopcja psa od ręki. W niektórych schroniskach i fundacjach są przeprowadzane specjalne wywiady z zainteresowanymi. Mają one na celu podjęcie decyzji dotyczącej adopcji - pozytywnej lub negatywnej. Opiekunowie muszą być w stanie zapewnić warunki określone przez schronisko. Przede wszystkim jest to miejsce zamieszkania, a także długość czasu jaką mogą zagospodarować dziennie na zajmowanie się psem. Istotną rolę odgrywają także warunki finansowe, które mają do rozdysponowania. Czasami trzeba wypełnić ankietę przedadopcyjną oraz wyrazić zgodę na wizytę pracowników fundacji po adopcji w celu sprawdzenia jakości opieki nad zwierzęciem.
Pies adoptowany. I co dalej?
Przed wprowadzeniem psa do nowego mieszkania warto najpierw zapewnić mu długi, przynajmniej godzinny spacer po nowej okolicy. Dopiero wtedy można go zapoznać z nowym mieszkaniem. Następnie należy mu pozwolić, żeby się rozejrzał, obwąchał i dokładnie poznał nowe terytorium. Warto zwrócić uwagę na fakt, że psy niezwykle szybko potrafią się dostosować do nowej sytuacji. Przyzwyczajenie do nowego mieszkania zajmuje mu z reguły 2-3 dni. Najważniejsze są pierwsze trzy tygodnie, ponieważ wtedy nawiązywane są relacje pomiędzy psem a domownikami.