Zabawki dla szczeniaka. Sprawdź, co warto kupić dla Twojego psa!

Zabawki dla szczeniaka. Sprawdź, co warto kupić dla Twojego psa!

Jako właściciele chcemy jak najlepiej zadbać o nasze psy, tak aby były one w pełni bezpieczne i szczęśliwe. Szczególnie w okresie szczenięcym pies potrzebuje odpowiedniej dawki zabawy i ruchu, którą możemy dostarczyć mu za pomocą różnych zabawek. Odpowiednio dobrane powinny zachęcać szczeniaka do aktywności ruchowej. Jest ona dla niego w tym okresie niezbędna, ponieważ pomaga mu w prawidłowym rozwoju. Co ważne, zabawa wspomaga również jego rozwój emocjonalny.

Zobacz też: Karmienie szczeniaka - co warto wiedzieć? 

Dlaczego warto kupić zabawki dla szczeniaka?

Najlepszymi zabawkami dla szczeniaka będą wszystkie te, które pomogą w stymulacji jego łowieckiego instynktu. Dzięki nim pies jest w stanie rozwijać swoje umiejętności motoryczne. Obserwacja ruchu zabawki dobrze wpływa na wzrok szczeniaka, a także uczy określania prawidłowych odległości.

Zabawki dla szczeniąt, które dajemy naszemu pupilowi, powinny służyć nie tylko jego rozwojowi, ale również inteligencji. Mogą w ty pomóc na przykład zabawki, które angażują do aktywnego wydobywania jedzenia z jej wnętrza. Dzięki zabawie szczeniak może rozwijać się emocjonalnie. Szczególnie jeśli w tę zabawę zaangażowany jest również opiekun.

Naturalne gryzaki

Świetnym pomysłem jest włączenie do diety naszego psa naturalnych gryzaków wykonanych z suszonego mięsa lub innych produktów pochodzenia zwierzęcego np. chrupki ze skóry wieprzowej PETMEX. Pies rozprawi się z nimi o wiele szybciej niż z gumową zabawką, jednak będzie to dla niego nie tylko zabawa, ale również przyjemność. Co ważne sprawią również, że zmniejszy się ryzyko występowania kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że powinny być one przez nas uwzględnione w dziennym bilansie kalorycznym zwierzaka.

Prócz tego gryzaki są świetnym narzędziem do rozwijania umiejętności motorycznych u psów, gdyż rozpracowanie ich wymaga wiele wysiłku, szczególnie jeśli chodzi o twardsze gryzaki jak np. stopa wołowa, czy krtań wołowa. Naturalne gryzaki mają wiele funkcji, gdyż są świetną rozrywką dla psów, przysmakiem, odpowiednią częścią diety a zarazem niwelują problemy, z którymi borykają się czworonogi. 

Gumowe zabawki

Jeśli pod naszą opieką jest szczeniak, koniecznie powinniśmy zapewnić mu gumowe gryzaki do zabawy. Podobnie jak niemowlę, szczenię poznaje świat, gryząc i wkładając do pyska różne przedmioty. Z tego właśnie powodu młode psy często gryzą przedmioty, które należą do właścicieli, a które wydają im się ciekawe. Pomocne może okazać się przenoszenie uwagi zwierzaka na zabawkę, która jest dla niego odpowiednia, a która zaspokoi jego potrzebę gryzienia.

Zabawki ze schowkiem

Zabawki tego typu są rozwiązaniem doskonałym dla tych zwierzaków, które potrzebują bardzo dużej ilości różnego typu bodźców w ciągu dnia. Sprawdzą się więc nie tylko w przypadku młodych psów, ale również tych starszych. Zachęcają pupila do logicznego myślenia oraz ćwiczą jego pamięć. Do kontynuowania zabawy przez szczeniaka oraz węszenia zachęca go ukryta w środku zabawki nagroda w postaci smakołyka.

szarpak

Kong

Zabawki typu kong znajdziemy w różnych kształtach, jednak za każdym razem należy napełnić je czymś w rodzaju pasty. Dobrze sprawdzi się do tego pasztet, karma w puszce, ale również np. twaróg. Szczeniak za zadanie ma wylizać ze środka zabawki smaczne nadzienie, co sprawia, że staje się on uspokojony i wyciszony. Konga wykonywane są zazwyczaj z kauczuku, dzięki czemu są one bardzo trwałe. Z tego powodu raz zakupiona posłuży naszemu psu przez wiele długich lat.

Smakołyki

Wszelkie zabawki, które pozwalają naszemu szczeniakowi na zjedzenie smacznego przysmaczka to z pewnością coś, co bardzo go uszczęśliwi. Angażują one młodego psa na dość długi czas, co ważne ich zadaniem jest również nauka cierpliwości oraz skupienie na wykonywaniu jednego działania. Pozwalają one również na realizację podstawowych potrzeb szczeniaka, które związane są ze zdobywaniem przez niego pożywienia. Dzięki pysznej zawartości są dla psa jeszcze atrakcyjniejsze i zdecydowanie przeciwdziałają nadmiernej nudzie.

Przytulanki

Przytulanki są zabawkami odpowiednimi dla szczeniaków, ponieważ nie służą im one jedynie do gryzienia, szarpania i obgryzania, ale co ważne również do przytulania się. W przypadku szczeniąt jest to niesamowicie ważne, szczególnie jeśli zostały one bardzo wcześnie oddzielone od swojej matki. Dzięki kontaktowi z pluszową przytulanką ma on możliwość zaspokojenia w pewnym sensie swojej instynktownej potrzeby ciepła oraz bezpieczeństwa. Przytulanki ułatwiają również szczeniakom adaptację w całkowicie nowym miejscu.

Piszczałki

Zabawki tego typu są znienawidzone przez niektórych właścicieli. Wykonane z gumy pod wpływem naciśnięcia w trakcie zabawy wydają specyficzne piszczące dźwięki. Jednak to właśnie ten dźwięk szczególnie zachęca szczeniaka do dalszego gryzienia i dodatkowo pobudza go do zabawy. Piszczałki nie są polecane w przypadku psów, które są lękliwe. Powinny być one więc zawsze dostosowane do konkretnego psa i jego potrzeb.

Szarpaki

Szarpaki pozwalają szczeniakowi bawić się z innym psem lub ze swoim opiekunem. Pamiętajmy jednak, aby rozmiar sznura dopasować do wielkości pyska naszego psa. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również szarpak z rączką, która może pomóc właścicielowi na odpowiedni chwyt zabawki. Jest to doskonała forma zabawy dla psów, które uwielbiają zabawę i cierpią na nudę. Jest to idealna zabawa zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Jednak zdecydowanie lepiej bawić się za pomocą tej zabawki na zewnątrz, gdzie zwierze może pozwolić sobie na o wiele więcej swobody.

zabawka piłka

Piłki

Uwielbiane przez psy, mogą być różnej wielkości i rozmiaru. Niektóre z nich szczeniak może gryźć, natomiast inne nie będą się do tego celu nadawały. Mogą być one zarówno puste w środku, jak i wypełnione na przykład grzechotką, która dodatkowo będzie szczeniaka stymulowała do zabawy. Nie poleca się używania kauczukowych piłek do zabawy z psem w domu, ponieważ za ich pomocą łatwo możemy coś zbić. W pomieszczeniach lepiej sprawdzą się modele puste w środku, które nie będą się odbijać, lecz toczyć.

Jaką zabawkę dla szczeniaka wybrać?

Zabawki dla szczeniaka są jedynie dodatkiem do zabawy i nie zastąpią zwierzakowi czasu spędzanego z opiekunem. Wspólna zabawa sprawia, że pies zdecydowanie lepiej się rozwija. Zabawki zawsze należy dobrać odpowiednio do wieku i możliwości młodego psa. Pamiętajmy również że zabawki, które dedykowane są dorosłym psom, mogą być dla szczeniaka za duże lub za ciężkie. Ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo szczeniaka i o to, aby nie był on w stanie połknąć żadnego elementu. Pamiętajmy również, aby używając szarpaka nie ciągnąć psa zbyt mocno, co mogłoby uszkodzić jego uzębienie.