Najgroźniejsze psy. Jakie rasy psów są niebezpieczne?

Najgroźniejsze psy. Jakie rasy psów są niebezpieczne?

Posiadanie psa to marzenie wielu osób, ale wybór zwierzęcia zawsze powinien być dobrze przemyślany. Należy zastanawiać się nad tym, czy będzie się w stanie zapewnić czworonogowi optymalne warunki do życia. Do wyboru są rozmaite rasy psów w Polsce, a każda wyróżnia się innymi specyficznymi cechami. Oczywiście najważniejsze jest wychowanie, bo nawet w przypadku psów ras uznawanych za agresywne nie trzeba mieć powodów do obaw, jeśli pupil będzie właściwie trenowany od szczeniaka. Czasem nawet zwykły kundelek może stanowić większe zagrożenie niż pies rasy uznawanej za agresywną. Pora zastanowić się nad tym, jakie są najgroźniejsze rasy psów i o czym należy pamiętać, jeśli chce się je mieć.

Zobacz też: Duże rasy psów - jakie są najpopularniejsze?

Pies rasy uznanej za niebezpieczną nie musi być groźny?

Niektórzy wręcz unikają niebezpiecznych ras psów, co wynika głównie ze strachu przed atakiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rasa psa nie decyduje w pełni o tym, jakie będzie dane zwierzę. Wpływa na to szereg innych czynników, przede wszystkim warunki, w jakich przebywa szczeniak. Nie brakuje też miłośników ras psów agresywnych, którzy szukają czworonoga niezależnego, nieco trudniejszego do poskromienia, stanowiącego wyzwanie. Nawet pies z majorki perro de presa canario, akbash dog, owczarek kaukaski, tosa inu, pies kanaryjski perro de presa mallorquin lub amerykański pit bull terrier mogą być niezwykle towarzyskimi i spokojnymi czworonogami, kompanami zabaw i ukochanymi członkami rodziny. Faktem jest to, że takie psy potrzebują prawidłowej socjalizacji, aby uniknąć problemów w niedalekiej przyszłości. Na psa rasy uznanej za groźną nie powinna decydować się osoba o słabym charakterze, potrzebuje on konsekwencji w wychowaniu. Jeśli pies wyczuje słabość, to niestety ją wykorzysta, tak działa hierarchia. Złe szkolenie lub jego brak może mieć niestety negatywne konsekwencje dla ludzi i innych zwierząt. Należy jednak jeszcze raz podkreślić to, że żaden pies nie rodzi się agresywny, a człowiek ma ogromny wpływ na to, jaki będzie jego czworonóg.

Groźne psy pod nadzorem

Jeśli ktoś myśli, że nikt nie chce psa rasy uznawanej za niebezpieczną, to mocno się zdziwi. Cieszą się one dużym zainteresowaniem na całym świecie. Groźne psy budzą respekt, zwiększa się też poczucie bezpieczeństwa, mając na swoje działce takiego czworonożnego stróża. Może zadziałać on na potencjalnego włamywacza skuteczniej niż nowoczesny monitoring. Psów agresywnych nie można jednak kupić, nigdzie tego nie zgłaszając. Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz przepisy ustawy o ochronie zwierząt z roku 1997 rozwiewają wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Właściciele takich czworonogów muszą przestrzegać pewnych obowiązków, odgórnie im narzuconych. W pierwszej kolejności trzeba uzyskać stosowne zezwolenie, jeśli chce się hodować lub utrzymywać psa rasy uznanej za niebezpieczną.

rotweiler

Koniecznością staje się również odbycie ze zwierzęciem właściwego szkolenia, zapewnienie mu odpowiedniego wychowania. Zgodnie z polskim prawem na liście najgroźniejszych psów znajdują się między innymi następujące rasy: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Jeśli ktoś nabył czworonoga znajdującego się na wyżej wymienionej liście ras psów, to musi złożyć pisemny wniosek o wydanie zezwolenia przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na co ma trzydzieści dni. Trzeba powiadomić urząd miasta, w którym będzie przebywać pies. Do wniosku należy dołączyć kopię rodowodu/metryki, kopię tekstów psychicznych psa, kopię ukończonych kursów szkolenia. Jeśli zaniedba się tego obowiązku, to niestety wiąże się to z wykroczeniem, a osoba łamiąca prawo podlega karze grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Ponadto agresywne psy trzeba prowadzić na smyczy i zwykle też w kagańcu. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z zapisami widniejącymi w przepisach miejskich i gminnych. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Jaki wyróżnia się groźne rasy psów?

Psów uznawanych za agresywne jest wiele, więc można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Sporą popularnością cieszą się rottweilery, które nadal przez wiele osób są kojarzone z bardzo niebezpiecznymi zwierzętami, wyjątkowo agresywnymi i wręcz bezwzględnymi. Są to psy niezwykle piękne i rodzinne, oczywiście jeśli się je właściwie wychowa. Mogą być łagodne i cierpliwe. Ceni się je za inteligencję i energiczność. Ważne jest zadbanie o jak najwcześniejsze rozpoczęcie szkolenia, aby mieć ułożonego psa o zrównoważonym temperamencie. Turecki pies akbash dog pierwotnie służył do bronienia stad bydła przed dzikimi zwierzętami. Takie zajęcie sprawiło, że czworonogi stały się bardzo niezależne i mają mocny charakter. Nie jest to rasa psa odpowiednia dla każdego. Akbash dogs są psami dużymi i niezwykle silnymi. Podobnie jest z owczarkami anatolijskimi, nieufnymi i ostro reagującymi w momencie wkroczenia obcego na ich terytorium lub zaatakowania ich opiekuna. Takim przypadku próba powstrzymania psa rasy anatolian jest praktycznie skazana na niepowodzenie. Wymaga bardzo dobrego wychowania. Już małe szczeniaki powinny być poddane socjalizacji.

dog niemiecki

Do agresywnych ras psów należy moskiewski stróżujący, którego jednak dosyć trudno spotkać w Polsce ze względu na małą popularność. Z kolei w Rosji zdążył już zdobyć wielu miłośników. Przypomina połączenie bernardyna i owczarka kaukaskiego. Rasa ta została stworzona głównie po to, aby stróżowała, chroniła terytorium. Z kolei owczarki kaukaskie robią wrażenie już z daleka, chociażby swoimi ogromnymi gabarytami. Są to jedne z największych ras psów na świecie. To urodzeni stróże, którzy mają praktycznie zero tolerancji dla niepożądanych osób. Lepiej nie ryzykować próby wejścia na terytorium, na którym przebywa kaukaz, bo może stać się bardzo niebezpieczny. Włamywacze nie mają z nim szans, odniosą poważne obrażenia w kontakcie z tak ogromnym i silnym czworonogiem. Nad takim psem nie jest łatwo zapanować, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoje możliwości przed zakupem.

Jakie psy uznaje się za groźne?

Za niebezpiecznego uznaje się również psa rasy tosa inu. Ma mocną budowę, jest mieszanką wielu ras psów. W niektórych krajach zabroniono nawet jego hodowli. Nie każdemu spodoba się silna potrzeba dominacji tosa inu, dlatego potrzebuje on stanowczego i opanowanego właściciela, któremu nie brakuje pewności siebie. Psy tej rasy są nieustraszone, cechują się ogromną odwagą, praktycznie niczego się nie boją. Bronią zaciekle swojego terytorium i niezbyt tolerują inne zwierzęta. Szkolenie należy zacząć już od pierwszych dni po przybyciu do nowego domu. Psy rasy perro de presa canario w wielu osobach wzbudzają strach już z samego wyglądu. Nic dziwnego, bo jest to pies bojowy, z hiszpańskim temperamentem. Ma niestety tendencję do zachowań agresywnych, ale jeśli zostanie dobrze wychowany, to stanie się łagodny i opiekuńczy dla członków swojej rodziny. Trzeba jednak uważać podczas wizyty gości, zachowując dużą ostrożność. Nigdy nie wiadomo do końca, jak może zareagować ten nieufni i zdystansowany czworonóg. Nie powinno się go trzymać główne w kojcu, bo brak bliższej relacji z opiekunem sprzyja zdziczeniu i agresji nawet wobec domowników.

doberman

Ostrożność należy zachować także w przypadku doga argentyńskiego, czyli spa uznanego za rasę agresywną. Te silne psy mogą być jednak niezwykle lojalne i oddane, stać się rodzinnymi pupilami. Oczywiście wymaga to stanowczego i odpowiedzialnego opiekuna, który zajmie się właściwym wychowaniem psa. Z natury jest dominujący, dlatego wczesna socjalizacja jest niezbędna. Złą sławą cieszą się buldogi amerykańskie, które wyhodowano do walk, przede wszystkim z bykami. Nic więc dziwnego, że mogą przejawiać agresję, ale nie musi tak być. Ponownie ogromną rolę odgrywa tutaj prawidłowe wychowanie. Buldogi mogą być psami rodzinnymi, stróżującymi. Są chętne do współpracy z człowiekiem, oddane rodzinie, ale zdystansowane wobec obcych. Nie znoszą samotności, nie trzeba martwić się o skłonności do uciekania i gonienia za innymi zwierzętami. Są to psy wymagające dużo ruchu, są niezwykle czujne. Jako że mają silny charakter, muszą być prowadzone ze stanowczością. Nie wolno przejawiać wobec nich agresji, bo odpowiedzą tym samym. Jeśli buldog poczuje się niepewnie, to niestety może zaatakować.

Złowrogie rasy psów

Dobrze znanym każdemu psem rasy uznanej za groźną jest amerykański pit bull terrier. Ma on charakterystyczną budowę, mocną sylwetkę. Wielu osobom kojarzy się głównie z walkami psów, przez co wzbudza strach. Za złą sławę tych czworonogów odpowiadają oczywiście nie tylko brutalne walki, ale też nieodpowiedzialni właściciele. Faktem jest to, że źle wychowany pit bull będzie bardzo agresywny praktycznie wobec wszystkich: zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Niemalże niemożliwe staje się okiełznanie takiego psa, który od najmłodszych lat przebywał w patologicznym otoczeniu. Nie należy jednak mieć uprzedzeń, bo dobrze zsocjalizowane psy tej rasy stają się niezwykle lojalne, oddane, łagodne, skore do zabawy. Cechuje je duża inteligencja, nadają się nawet do domu z dziećmi. Istotne jest to, aby za wychowanie psa rasy amerykański pit bull terrier nie brał się amator, bo mogą być tego przykre konsekwencje.

pit bull terrier

Bardzo groźne wyglądają też dogi z Majorki, ale dobrze ułożony czwórnóg jest niezwykle spokojny, opanowany, oddany, wierny, czuły i opiekuńczy. Można liczyć na otrzymanie od niego mnóstwa miłości, stanowi świetnego kompana podczas zabawy. Psy tej rasy są energiczne, wymagają dużo ruchu, dlatego osoby stroniące od aktywności fizycznej powinny poszukać innego czworonoga. Jeśli pies nie ma przejawiać agresji, to musi być poddany odpowiedniej socjalizacji i to już w okresie szczenięcym, istotne jest też właściwe szkolenie. Stanie się wspaniałym obrońcą rodziny, zawsze gotowym do ataku, gdy tylko pojawi się na horyzoncie jakieś niebezpieczeństwo. Psy z Majorki potrzebują opiekunów pewnych siebie, bardzo opanowanych i doświadczonych. Pierwotnie rasa ta była wykorzystywana do podjudzania byków podczas corridy.