Pyłki roślin mogą być problematyczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Może wystąpić też katar sienny u psa, różnego rodzaju infekcje. Nieleczone stanowią ryzyko nie tylko dla jego zdrowia, ale też dla życia. Objawy kataru nie powinny być lekceważone, bo jest to sygnał alarmowy od organizmu. U psów występują też schorzenia takie jak grzybicze zapalenia jamy nosowej, wirusowe zapalenie błony śluzowej, zapalenia płuc czy nowotwory nosa. Jeśli dojdą do tego też niepokojące objawy towarzyszące, to powinno się niezwłocznie udać do lekarza z pupilem w celu dokładnego zbadania go, postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zobacz też: Twój pies nie chce jeść? Sprawdź, o czym może to świadczyć
Jakie są przyczyny kataru u psa? Na jakie schorzenia może on wskazywać?
Już nawet częste pocieranie okolicy nosa przez psa powinno zwrócić uwagę opiekuna, bo nierzadko świadczy to o różnych dolegliwościach dotyczących jamy nosowej. Katar u psa może być objawem infekcji wirusowej. Niezwykle groźną chorobą zakaźną jest wirus nosówki psów, szczególnie dla szczeniąt. W przebiegu łagodnym pojawia się apatia, brak łaknienia, gorączka i dolegliwości ze strony układu oddechowego. Z oczu i nosa wypływa wydzielina ropna, do tego dochodzą jeszcze duszności i kaszel. Nieleczenie wirusa nosówki może przyczynić się do suchego zapalenia rogówki oka i nawet do utraty węchu.
Katar u psa daje specyficzne objawy: zapalenie spojówek, kichanie, świąd nosa i oczu, pocieranie pyska, trudności z oddychaniem, krwawienia z nosa. Przyczynami tych uporczywych symptomów są głównie pyłki roślin, produkty spożywcze, leki, roztocza, zarodniki grzybów, środki chemiczne. Wydzielina z nosa jest wodnista i obfita, a objawy utrzymują się do czasu wyeliminowania alergenu z otoczenia zwierzęcia. Niestety znalezienie źródła problemu kataru u psa jest często problematyczne, trudno ustalić, co konkretnie wywołuje uczulenie. Pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie testów alergicznych, aby móc zidentyfikować czynnik alergizujący.
Problemy z zębami również mogą objawiać się nieżytem nosa. Dotyczy to głównie chronicznych schorzeń przyzębia, w wyniku których powstaje przetoka między jamą ustną i nosową. To z kolei prowadzi do przedostawania się śliny i resztek pokarmowych do jamy nosowej. Pies zaczyna kichać, czemu towarzyszy katar. Z czasem stan chorobowy obejmuje praktycznie całą jamę nosową. W cuchnącej wydzielinie pojawia się ropa. Kolejnym problemem związanym z katerem u psa jest grzybica jamy nosowej, która objawia się wypływem z nosa, który może być śluzowy, ropny, z domieszką krwi lub krwisty. Błona śluzowa jamy nosowej zostaje pokryta nalotem pleśniowym, który ma zabarwienie białe lub zielone.
O czym może świadczyć katar u psa?
Niepozorne objawy przeziębienia mogą być w rzeczywistości przejawem znaczne poważniejszego schorzenia. Na wszelki wypadek zawsze powinno się odwiedzić lekarza weterynarii, aby dokładnie obejrzał pupila i zbadał go w celu wykluczenia lub potwierdzenia jakichś nieprawidłowości. W jamie nosowej może dojść do rozwoju różnych infekcji typu grzybicze/bakteryjne zapalenia jamy nosowej. Katar u psa niekiedy bywa objawem nowotworu, szczególnie jeśli pojawiają się dodatkowe symptomy w postaci głośnego/świszczącego oddechu, długotrwałego wycieku z nosa (najczęściej ropna, krwista lub śluzowa wydzielina). Utrata apetytu, podejrzane wybrzuszenia na ciele, spadek masy ciała, zgrubienia w okolicy nosa/oka, osłabienie, to niestety charakterystyczne objawy choroby nowotworowej. Cierpią na nią przede wszystkim starsze psy, które ukończyły ósmy rok życia. Nowotwory nosa są niezwykle niebezpieczne dla psów, trzeba liczyć się z niepomyślnymi prognozami.
Wrodzone i anatomiczne nieprawidłowości także mogą prowadzić do tego, że pies będzie borykać się z katarem. Jest to bardzo częsty problem w przypadku ras psów mających wąskie otwory nosowe, przykładem są buldożki. Do tego dochodzą jeszcze objawy w postaci głośnego oddechu, problemów oddechowych, chrapania. Pasożyty jamy nosowej również mogą objawiać się przewlekłym katarem, pocieraniem nosa, potrząsaniem głową, niepokojem, kichaniem wstecznym, krwistym wyciekiem. Pasożyty lubią wilgotne i ciepłe miejsca, dlatego błona śluzowa jamy nosowej i zatoki stanowią dla nich świetne siedlisko. W przypadku nowo narodzonych szczeniąt istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia CHV, do czego może dojść tuż po porodzie lub nawet w macicy matki. Herpeswirus psów objawia się osowiałością, brakiem łaknienia, szybką utratą masy ciała, biegunką, bolesnością brzucha, niepokojem, drżeniem ciała. Przyczyną kataru może być niedrożność przewodu nosowego, czego skutkiem jest obecność ciała obcego.
Jakie są objawy kataru u psa?
Zdarza się tak, że katar u psa jest jedynym objawem chorobowym i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości zdrowotne. Wyciek z nosa nie zawsze stanowi powód do obaw, to samo dotyczy przecież człowieka. Zdarza się, że pies kicha, wydostaje się z jego nosa jakaś wydzielina. Jeśli jednak objawy te są nawracające i utrzymują się przez dłuższy czas, to należy podjąć odpowiednie kroki. Najbezpieczniej będzie oczywiście odwiedzić lekarza weterynarii, który dysponuje specjalistyczną wiedzą, ma doświadczenie i odpowiednie środki. W przypadku osób, które stosunkowo mało spędzają czasu z czworonogiem ze względu na brak czasu, pojawiają się w domu o nieregularnych godzinach, łatwo przeoczyć niepokojące objawy. Ponadto psy mają tendencję do błyskawicznego zlizywania wydzieliny z nosa, co jeszcze bardziej utrudnia zauważanie sygnałów ostrzegawczych.
Warto jednak wiedzieć, że jeśli katar u psa utrzymuje się już od dłuższego czasu, to zwykle będzie można znaleźć jego ślady w okolicy nosa, na kufie i nawet na przednich łapach. Niepokój powinna wzbudzić zaschnięta wydzielina w tych miejscach, posklejana sierść. Nieżytowi nosa bardzo często towarzyszy kichanie, ale nie jest to reguła. Wszystko zależy od tego, co jest jego przyczyną. Jeśli pies kicha od czasu do czasu i są to pojedyncze kichnięcia, to nie ma powodu do obaw. Niepokój powinno wzbudzić napadowe i częste kichanie. Może też wystąpić kichanie wsteczne, któremu towarzyszą specyficzne dźwięki z nosa. Jest ono głośne, pies ma trudności z zaczerpnięciem powietrza na skutek skurczu mięśni gardła. Kichanie wsteczne pojawia się zwykle przy infekcji wirusowej, obecności ciał obcych w nosie lub guzów. O katarze może świadczyć także obrzęk pyska, wysklepienie się podniebienia twardego.
Katar u psa - kiedy udać się z psem do weterynarza?
Niezależnie od tego, czy z nosa psa wydostaje się ropna wydzielina, wyciek jest wodnisty lub z domieszką krwi, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nigdy nie wiadomo, co może być przyczyną konkretnych objawów, często są one nieswoiste i mogą wskazywać na różne jednostki chorobowe. Lekarz weterynarii obejrzy dokładnie psa, wykona odpowiednie badania, przeprowadzi szczegółowy wywiad z opiekunem. Wszystko to służy znalezieniu źródła problemu, bo bez wyeliminowania przyczyny udzielana pomoc będzie tylko doraźna. Czasem konieczne staje się leczenie objawowe, bo nie ma innej możliwości, ale kluczowe jest to, aby czworonóg otrzymał specjalistyczną pomoc. Zwlekanie z wizytą u weterynarza to bardzo ryzykowne posunięcie. Stan zdrowia psa może się szybko pogorszyć, a niepozorny nieżyt nosa być symptomem poważnej choroby zagrażającej zdrowiu i życiu pupila. Lekarz weterynarii jest niezbędny, jeśli pojawi się intensywny i wodnisty wypływ z nosa trwający dłużej niż dobę, obrzęk spojówek, wydzielina z domieszką krwi, łzawienie oczu, dyszenie, głośne oddychanie, cuchnący oddech, napady pocierania głowy, problemy z oddychaniem, brak łaknienia, podwyższenie temperatury, wymioty, apatia, nadmierne pobudzenie, niepokój.
Katar u psa - diagnostyka
W celu postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest znalezienie źródła problemu, czyli przyczyny nieżytu nosa. W tym celu lekarz weterynarii wykonuje badanie fizykalne, oceniając wydzielinę nosa i jego bolesność podczas dotykania, odbarwienia/owrzodzenia nozdrzy, sposób wydychania powietrza i jego zapach, szmery nosowe, symetrię twarzy, wypływ z oczu, stan jamy ustnej i zatok czołowych, drożność kanałów nosowych, węzły chłonne. Osłuchiwana jest klatka piersiowa, sprawdza się również objawy ogólnoustrojowe. Lekarz weterynarii może też wykonać badanie stomatologiczne, test łzowy, zdjęcie rentgenowskie, rioskopię, biopsję, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową. W diagnostyce stosuje się badania cytologiczne i histopatologiczne.
Jak leczy się psi katar?
Chory pies potrzebuje odpoczynku, ciepła i spokoju, nawodnienia. Jeśli nie chce pić, to należy wymieszać w wodzie suchą karmę i podawać w takiej formie. W celu złagodzenia objawu w postaci nieżytu nosa stosuje się leki mające za zadanie zniwelowanie przekrwienia. Pomocny jest preparat, który nawilża śluzówki jamy nosowej, popularne są także mukolityki. Leczenie objawowe nie rozwiązuje jednak problemu, dopóki nie wyeliminuje się przyczyny kataru u psa. W przypadku alergicznego nieżytu nosa stosuje się leki przeciwalergiczne. Bez usunięcia czynnika uczulającego z otoczenia czworonoga symptomy nie znikną, mogą wręcz się nasilać.
Sięga się po leki antyhistaminowe, czasem niezbędne są także glikokortykosteroidy i inne medykamenty pomagające złagodzić reakcje alergiczne. Lekarz weterynarii najczęściej stosuje preparaty, w składzie których znajdują się: difenhydramina, hydroksyzyna, klemastyna, chlorfeniramina i loratydyna. Do leczenia miejscowego używa się kropli, maści i żeli zawierających substancję czynną. Przy stanie zapalnym, gorączce i dolegliwościach bólowych pomagają niesterydowe leki przeciwzapalne. Do leczenia nieżytu nosa stosuje się także leki immunosupresyjne, preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym, tlenoterapię, antybiotyki. W przypadku zmian nowotworowych z pomocą przychodzą zabiegi chirurgiczne i chemioterapia.