Trymowanie psa - czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Trymowanie psa - czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Psia sierść odpowiada za termoregulację organizmu, zabezpiecza przed zimnem i promieniowaniem słonecznym. Zaleca się jednak usuwanie nadmiaru włosów. Trymowanie psa to zabieg całkowicie bezbolesny i nieskomplikowany. 

Zobacz też: Jak troszczyć się o higienę psa? Zadbaj o to, by Twój pupil był czysty i zdrowy!

Najważniejsze będzie poznanie odpowiedniej techniki i wyposażenie się w kilka akcesoriów. Oczywiście można też pójść na skróty i mocno ułatwić sobie to zadanie, powierzając trymowanie sierści doświadczonemu profesjonaliście, który ma odpowiednie umiejętności. Strzyżenie psów może stać się czymś przyjemnym, jeśli zwierzę będzie mieć z tym zabiegiem miłe skojarzenia. O trymowaniu psa warto pomyśleć w przypadku ras o kombinowanej szacie, psów szorstkowłosych, większości terierów.

Czym jest trymowanie psa i czy warto wykonać zabieg?

Sierść psa może być bardzo zróżnicowana, w zależności od tego, w jakim jest typie rasy. O wyglądzie sierści decyduje wiele czynników, przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Mają one wpływ na strukturę włosa, jego grubość i długość, zabarwienie okrywy włosowej. Oczywiście jeśli w mieszkach włosowych będzie toczyć się stan zapalny/chorobowy, to wpłynie to negatywnie na kondycję włosów. Efektem tego będzie to, że włos okrywowy stanie się podatniejszy na czynniki zewnętrzne. Sierść zaczynie się przerzedzać, z czasem pojawią się wyłysiałe obszary. Martwe włosy w niemalże każdym miejscu są czymś wręcz oczywistym, jeśli trzyma się w domu psa. Najbardziej problematyczne są czworonogi mające dłuższe włosy, szczególnie w okresie linienia. 

pies po kąpieli

Psia sierść pełni bardzo istotną funkcję, chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. O piękną okrywę włosową trzeba odpowiednio dbać, regularnie ją wyczesywać. Niezależnie od tego, czy ktoś ma psy rasowe czy zwykłe kundelki, mogą się wspaniale prezentować dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Znaczenie ma także to, co pies spożywa. Od diety w dużej mierze zależy wygląd sierści psa i to, czy jest ona w dobrej kondycji. Nie trzeba kąpać psa ani trymować jego sierści, ale warto to robić i to nie tylko ze względów estetycznych. Trymowanie to sposób na zmniejszenie ilości podszerstka, martwych włosów w domu. Niektórych ras nie zaleca się trymować, a inne wręcz trzeba. 

Podczas zabiegu usuwane są martwe włosy okrywowe, ale nie wiąże się to dla psa z nieprzyjemnymi doznaniami. Regularne trymowanie sprawi, że włos okrywowy stanie się mocniejszy, grubszy, bardziej szorstki i lśniący. Zmniejszy się też jego podatność na zabrudzenia. Usuwanie martwych włosów pozwala lepiej oddychać skórze i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Trymowanie pobudza włos okrywowy do wzrostu. Niektóre rasy wymagają trymowania, zaliczają się do nich: jamnik szorstkowłosy, fox terier, cairn terier, airedale terier, west highland white terier, bouvier de flanders, jack russell terier, sznaucery, wyżły szorstkowłose i wilczarz irlandzki.

Co będzie potrzebne do trymowania psa?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru narzędzi trymerskich, różnią się one przede wszystkim wielkością, kształtem. Przy wyborze akcesoriów do trymowania sierści należy mieć na uwadze nie tylko rodzaj nożyka trymerskiego, ale też szereg innych kwestii typu długość ząbków i ich rozstaw, jakość plastikowej rączki. Zawsze należy sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane narzędzie. Zaleca się wybierać noże trymerskie z ostrzem ze stali nierdzewnej. Zęby nożyka muszą być ostre, aby nie szarpać włosów, co tylko sprawiłoby psu ból. Jeśli będzie się ciągnąć pasmo włosów, to pies zacznie kojarzyć zabieg trymowania z czymś nieprzyjemnym. Ostrze nie może być ani za tępe ani za ostre. Trzeba znaleźć tak zwany złoty środek. Najczęściej stosowanymi narzędziami do trymowania psa są trymer płaski i hakowy oraz furminator.

pielęgnacja psa

Jeśli chce się trymować tylko podszerstek, to zaleca się wybierać trymer płaski mający zęby gęsto rozstawione. Do twardszej sierści przyda się akcesorium o rzadszym rozstawie zębów. Boczne włosy oraz sierść na grzbiecie i karku zaleca się trymować za pomocą solidnego narzędzia. Z kolei delikatniejszego używa się do włosów cienkich oraz jednowarstwowych na głowie psa i jego łapach. W przypadku grubego włosa na bokach i grzbiecie świetnie sprawdza się trymer hakowy, który ułatwia i przyspiesza wykonanie zabiegu. Nadaje się idealnie dla osób chcących samodzielnie strzyc psa w domowych warunkach. 

Należy mieć jednak na uwadze, że to trymer usuwa martwy włos zarówno z okrywy, jak i podszerstka. Nie jest to wobec tego uniwersalne narzędzie trymerskie, bo w przypadku niektórych ras można trymować wyłącznie włos okrywowy. Jeśli ktoś nie chce zbyt mocno ingerować w szatę czworonoga, to warto wybrać trymer hakowy, który nie usuwa zbyt dużej ilości włosów, pozwala pozbyć się niechcianych loków i niesfornych kosmyków. Za pomocą trymera hakowego można pozbyć się także dwóch warstw szaty. Nie wolno strzyc maszynką, ale do dyspozycji jest furminator, który ją przypomina z wyglądu. Warto go używać do wyczesywania martwego włosa i wygładzania sierści na co dzień pomiędzy wystawami. Ciekawą opcją na rynku są także palce groomera, które będą świetne w przypadku mniejszych ras psów mających szorstką sierść.

Jak trymować psa?

Pierwsze trymowanie może być nieco stresujące, bo będzie to nowe doświadczenie zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Nie ma w tym jednak niczego skomplikowanego, trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Praktyka czyni mistrzem, dlatego każdy kolejny prawidłowo wykonany zabieg trymowania sierści sprawi, że pies będzie prezentował się bardzo efektownie i nie doświadczy żadnych nieprzyjemności. Bardzo ważne jest to, aby psa nie kąpać przed zabiegiem trymowania. Należy to zrobić po jego zakończeniu w celu pobudzenia wzrostu włosa. Można ułatwić sobie zadanie, stosując specjalny puder do trymowania, dzięki niemu chwytanie i wyciąganie włosów stanie się zdecydowanie prostsze. Pamiętać należy również o tym, aby trymować włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Podczas usuwania włosów zaleca się przytrzymywać drugą ręką skóry, co przyspieszy zabieg. W przypadku martwych włosów zawsze trzeba wyciągać je z cebulkami, nie należy ich obcinać. Trymowanie warto zacząć od karku, przesuwając się stopniowo w stronę grzbietu i lędźwi. Trymowanie dotyczy całej okrywy włosowej, można je wykonywać już nawet u trzymiesięcznego szczeniaka i powtarzać co kilkanaście tygodni.

Ile kosztuje profesjonalne trymowanie psa?

Profesjonalnym trymowaniem sierści psa zajmuje się groomer. Oczywiście na tym zakres jego usług się nie kończy, obejmuje on szeroko pojętą pielęgnacją zwierząt. Odwiedzają go regularnie przede wszystkim właściciele psów rasowych, które biorą udział w wystawach. Zadba on odpowiednio o trymowaną sierść, dzięki czemu czworonóg będzie się świetnie prezentował. Ceny usług groomera są mocno zróżnicowane, uzależnione przede wszystkim od salonu, rasy psa i jego wielkości. Pod uwagę brane są także rodzaj włosa i jego struktura, stan sierści, użyte kosmetyki, doświadczenie i umiejętności groomera. Koszt zabiegu waha się od 100 do 1000 złotych. Jeśli ktoś uda się do prestiżowego salonu, który cieszy się renomą, to niestety będzie musiał liczyć się z koniecznością poniesienia większych kosztów.