Sztuczki dla psów - dowiedz się, jak wyszkolić Twojego psa!

Sztuczki dla psów - dowiedz się, jak wyszkolić Twojego psa!

Bardzo ważne jest, aby pies się nie nudził w domu, ruszał się i jednocześnie pracował umysłowo. Nauka psich sztuczek jest do tego idealna, wzmacnia relacje i zaufanie oraz jest świetną zabawą zarówno dla właściciela, jak i dla psa.

Zobacz też: Czipowanie psa - dlaczego warto?

Sztuczki dla psów — co należy wziąć pod uwagę?

Zanim zaczniesz ćwiczyć z psem, powinieneś zapoznać się z paroma wskazówkami.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie wszystkie sztuczki są odpowiednie dla każdego psa i pod żadnym pozorem czworonoga nie należy zmuszać do nauki. Zabawa pod przymusem nie przyniesie pożądanych efektów, poza tym nie będzie żadną przyjemnością.
Niektóre psy mają też pewne ograniczenia fizyczne, które mogą być przeszkodą w różnego rodzaju aktywnościach.

Istnieje kilka ras, które są wyjątkowo skore do nauki sztuczek. Są to rasy psów pasterskich, takie jak owczarek australijski lub border collie, a także pudel. Oczywiście to, że Twój zwierzak nie należy do żadnej z tych ras, nie oznacza, że nauka nie przyniesie żadnych efektów.

W każdym razie powinieneś uważnie obserwować zachowanie swojego psa, każdy uczy się inaczej — i to jest całkiem naturalne. Niektóre psie sztuczki są trudniejsze dla jednego czworonożnego przyjaciela i łatwiejsze dla drugiego i odwrotnie.

Ważna jest, aby zawsze zachować cierpliwość. Celem nie powinna być udana sztuczka, ale wspólna praca z psem, która go czegoś nauczy. Sztuczki dla psa są też świetnym ćwiczeniem tolerancji na frustrację.
Dodatkowo jest to dobry sposób na zabawę, kiedy pogoda na zewnątrz nie zachęca do długich spacerów.

Kiedy warto zacząć uczyć psa sztuczek?

Zanim zaczniecie naukę, pies powinien umieć reagować na podstawowe polecenia.
Nie istnieje jedna dobra odpowiedź na pytanie, kiedy jest odpowiedni wiek na naukę sztuczek. To wyłącznie zależy od Twojego psa, jego rozwoju i poziomu wyszkolenia. Zaleca się, aby nie zaczynać za wcześnie, najlepiej około szóstego miesiąca życia. Nie należy też przesadzać z ilością nauki, bo zwierzak może się zniechęcić.

Jak nagradzać psa za sztuczki?

Pamiętaj, aby zawsze nagradzać swojego psa, nawet za małe, częściowe sukcesy. To na pewno go zmotywuje i ucieszy, a Tobie da wiele radości.
Musisz zdecydować jaka nagroda będzie najlepsza dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Każdy pies jest inny. Niektóre wolą dobrą ucztę, a inne preferują zabawę.
Pamiętaj przy tym, że jeśli motywacja będzie zbyt duża, może ucierpieć na tym koncentracja.

smutny pies

Dobra nagroda jest ważna. W zależności od psa może to być przysmak lub zabawka. Czworonogi uwielbiają naturalne gryzaki Petmex, które są dostosowane do psów każdej rasy i w różnym wieku. Produkty Petmex to świetny pomysł na nagrodę podczas nauki sztuczek i przysmak, który doskonale uzupełnia dietę psa w proteiny, mikroelementy i inne niezbędne składniki odżywcze.
Gryzaki są zdrowe i kiedy ich używasz, nie musisz się martwić, że Twój pies zjadł za dużo smakołyków, nadwaga u psów jest zdecydowanie szkodliwa.
Alternatywnie możesz też samodzielnie przygotować smakołyki dla swojego czworonoga.

Do nagradzania można używać klikera. Psy bardzo szybko się uczą, że kliknięcie oznacza, że robią coś dobrze i wtedy zawsze dostają nagrodę.
Na początku wystarczy kliknąć i od razu dać swojemu psu smakołyk, a potem powtórzyć to kilka razy z rzędu i przez kilka dni.
Możesz to połączyć z komendą, którą pies już zna, tak aby wiedział, że kliknięcie oznacza nie tylko nagrodę, ale i dobrze wykonane zadanie.

Ile czasu powinien trwać trening?

Czas trwania zależy również od rozwoju Twojego psa. Na początku nie należy przekraczać pięciu minut. Lepiej robić trzy pięciominutowe treningi dziennie niż jeden długi.
Gdy podczas treningu wszystko idzie świetnie, nie zapomnij zrobić przerwy i hojnie nagrodzić psa. W ten sposób będzie miał cały czas motywację i dużo radości.
Przerwij zabawę w odpowiednim momencie. Najlepszy jest wtedy, kiedy pies się jeszcze dobrze bawi i jest skoncentrowany. Nie czekaj, aż straci przyjemność i będzie zmęczony.

Sztuczki kontra komendy

Chcesz nauczyć swojego psa sztuczek przy pomocy komend albo znaków? Na początku zastanów się, czy chcesz, żeby pies reagował na wypowiedzenie komendy, na znak ręką jako komendę, czy może jedno i drugie? Z pewnością zależy to od sztuczki, ale w niektórych metodach łatwiej jest psu rozpoznać gest niż słowo i odwrotnie. Znasz swojego psa najlepiej, więc sam to najlepiej ocenisz.

Sztuczki z psem leniwym

Należy zwrócić uwagę, że każdy pies ma indywidualne upodobania i antypatie. Jeśli Twój zwierzak nie lubi określonej rutyny, wypróbuj inną. Żadnemu z was nie będą sprawiały przyjemności nielubiane ćwiczenia. Lepiej jest znaleźć taką sztuczkę, która spodoba się Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Zależy to również od anatomii, wielkości i wagi Twojego psa oraz od jego temperamentu i poziomu aktywności.

Jeżeli Twój czworonóg jest leniwy i nieprzyzwyczajony do wzmożonej aktywności fizycznej, to zmuszanie go do długiej i intensywnej nauki sztuczek może się mijać z celem. Jednak warto mu zaproponować ten rodzaj aktywności, bo to dobry sposób na rozruszanie leniwego czworonoga.
Warto go zachęcać i stopniować poziom trudności zadań.
Odpowiednio zmotywowany, nawet leniuch, da sobie radę z łatwymi sztuczkami takimi jak:

  • Siad,
  • Waruj,
  • Zdechł pies,
  • Podaj łapę,
  • Przybij piątkę,
  • Wstydź się.

Sztuczki z psem aktywnym

Gry i zabawy to świetny sposób, aby aktywny pies mógł wyładować pokłady energii. Jeżeli pies broi i rozrabia, to jest to sygnał, że albo się nudzi, albo, że jest zaniedbany intelektualnie, dlatego warto dostarczyć mu bodźców psychicznych i jak najwięcej aktywności ruchowej.

pies z piłką
Warto wtedy rozpocząć naukę sztuczek takich jak:

  • Chodzenie między nogami,
  • Turlanie,
  • Trop,
  • Aport,
  • Czołgaj się,
  • Ciągnij,
  • Aport przez przeszkodę,
  • Atak (bierz).

Jakich sztuczek można nauczyć psa?

Warto zacząć od czegoś prostego. Jeśli na początku ustawisz poprzeczkę zbyt wysoko, pies może szybko stracić motywację.

Podawanie łapy

Podawanie łapy to jedna z łatwych psich sztuczek i wiele psów bardzo szybko się jej uczy.
Aby to zrobić, stań lub usiądź przed psem. Są dwie opcje wykonania tego ćwiczenia. W pierwszym wariancie wyciągasz rękę i czekasz, co się stanie. Wiele psów wchodzi w interakcję i szybko wkłada łapę do dłoni. Jeżeli tak się stanie, powinieneś natychmiast nagrodzić swojego psa.
W drugim wariancie postępujesz w taki sposób, że jedną ręką sam chwytasz przeciwną łapę, okazujesz zadowolenie i nagradzasz czworonoga. Z biegiem czasu Twój pies zacznie sam podawać łapę.

Step

Gdy Twój pies już opanuje podawanie łapy i przybijanie piątki, możesz nauczyć go stepu. Wystarczy, że zrozumie, że powinien reagować na ruchy Twojej nogi. Pozwól mu zająć pozycję siedzącą, a sam stań naprzeciwko. Podnieś jedną nogę i wydaj komendę albo dotknij lekko psa, aby zachęcić go do podniesienia nogi. Jeśli odpowiednio zareaguje na polecenie obiema przednimi nogami, możecie zacząć ćwiczyć bardziej skomplikowany układ.

Turlanie

Do tej sztuczki dla psa potrzebujecie trochę miejsca. Kiedy pies leży całkowicie nieruchomo, przesuń rękę, za którą chcesz, aby podążał, po jego plecach w kierunku, w którym ma się turlać. Na początku możesz mu delikatnie pomóc się toczyć, lekko popychając go ręką. Sztuczka jest idealna, gdy pies ma możliwość przetoczyć się na obie strony na twój sygnał ręką.

Chodzenie w kółko

Aby twój pies mógł ćwiczyć tę sztuczkę, musi już umieć podążać za twoją ręką lub wabikiem. Wtedy możesz przesunąć rękę lub przedmiot po okręgu.
Po wykonaniu pełnego ruchu okrężnego wyraźnie wypowiadasz komendę i powtarzacie czynność razem. Potem nagradzasz swojego czworonożnego przyjaciela za wykonanie zadania.

Slalom

Popularną sztuczką jest slalom przez i nogi. Można ją wykorzystać podczas spacerów i świetnie się bawić.
Sztuczka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Umieść jedną stopę nieco dalej przed drugą i zwab psa wabikiem lub przysmakiem, aby przeszedł między Twoimi nogami. Jeśli to zrobi, daj mu nagrodę i zrób następny krok.
Na początku ćwiczenia pochyl się nieco do przodu i zbliż przynętę do ziemi.
Później możesz wyprostować się, aż będziesz w stanie wykonać sztuczkę w pozycji pionowej. Stawiając kroki, nie zapomnij o komendzie lub geście, którego go nauczyłeś.

Wstydź się

To bardzo uroczy widok, gdy pies się wstydzi, trzymając jedną łapę nad nosem. Nawet jeśli ta sztuczka wygląda na bardzo trudną, to wiele psów uczy się jej bardzo szybko.
Na początku będą potrzebne akcesoria — gumka lub kawałek taśmy klejącej. Możesz albo naciągnąć gumkę na nos psa (musi być luźno napięta, w żadnym wypadku nigdy nie może być ściśnięta). Wiele psów próbuje zdjąć gumkę z nosa za pomocą łap. W tym momencie klikasz lub wypowiadasz komendę i natychmiast nagradzasz swojego psa. Jeżeli trudno mu jest nauczyć się sztuczki przy użyciu gumki, to taśma klejąca jest bardzo dobrą alternatywą. Zacznij od dłuższego kawałka taśmy, który przyklejasz do nosa psa. Jeśli spróbuje usunąć ten pasek łapą, nagrodzisz go. W następnym kroku wypowiadasz komendę i coraz bardziej zwracasz długość taśmy, aż całkowicie ją usuniesz.

Pamiętaj, że nie każdy pies lubi się uczyć sztuczek, ale warto spróbować. To świetna zabawa, która może wzmocnić Waszą więź i dostarczyć wiele radości.
Bądź przy tym cierpliwy i pamiętaj, że nikt nie rodzi się mistrzem.