Czipowanie psa - dlaczego warto?

Czipowanie psa - dlaczego warto?

Przepisy polskiego prawa jasno mówią, że nie ma obowiązku wszczepiania czipa zwierzęciu. Należy jednak pamiętać, że niektóre fundacje nie wydają psów przed wcześniejszym zaczipowaniem. Sytuacja wygląda tak samo, kiedy planowana jest podróż za granicę. Żeby pies posiadał paszport musi być wcześniej zaczipowany przez kwalifikowanego lekarza weterynarii.

Zobacz też: Adopcja psa - co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega czipowanie dla psa?

Czym jest unikalnym numerem, które część cyfr określa kraj oraz poducenta czipu. Mikroprocesor poza tym numerem nie przechowuje żadnych danych. Jedynie podczas rejestracji jest wymagane podanie danych osobowych właściciela oraz informacje o szczepieniach oraz chorobach zwierzęcia. Czipowanie psa polega na wszczepieniu mikroprocesora w jego ciało, który zawiera identyfikujący kod 15-cyfrowy. Urządzenie jest wielkości ziarnka ryżu i umieszczone jest w kapsułce szklanej. Wszystkie mikroczipy, z których korzysta się w Polsce spełniają rygorystyczne normy ISO. Oznakowanie psa w pewnym stopniu przypomina tradycyjne wykonanie zastrzyku.

Jak działa czip dla psa?

Czip jest małym układem scalonym o rozmiarach ziarna ryżu. Umiejscowiony jest na nim numer składający się z 15 cyfer, który jest przypisany do danego zwierzaka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że numer czipa może być odczytany przy pomocy prawidłowych czytników. Znajdują się one z reguły w przychodni weterynaryjnej, schronisku dla psów oraz na wyposażenie Straży Miejskiej. Czipowanie jest trwałym oznaczeniem zwierzęcia, dzięki czemu można je później bardzo szybko zidentyfikować. Jest to szczególnie przydatne podczas ucieczki psa lub kradzieży pupila. W takiej sytuacji bardzo ciężko namierzyć cieszę, a czip z nadajnikiem gps zdecydowanie to ułatwia. Jeszcze do niedawna używany był tatuaż w uchu jako oznakowanie psa. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszy się znakowanie metodą czip.

Jakie dane są zapisywane w czipie?

Czip zawiera wyłącznie numer unikalny, które cyfry są oznaczeniem producenta lub kraju. Dużą zaletą jest fakt, że na urządzeniu poza tymi danymi nie znajdują się żadne informacje. Dzięki temu nie dochodzi w tej sytuacji do pełnej inwigilacji. Dane osobowe właściciela uzupełnia się dopiero w czasie oficjalnej rejestracji, tak samo jak szczepienia oraz choroby zwierzęta. Chip zawiera jedynie unikalny numer, z którego część cyfr to oznaczenie kraju lub producenta czipu. Poza numerem czipa mikroprocesor nie przechowuje żadnych innych danych. Dopiero podczas rejestracji podaje się dane osobowe właściciela, informacje o chorobach czy szczepieniach zwierzęcia. 

Dlaczego warto czipować psa?

Jak najbardziej warto czipować psa, ponieważ w razie ucieczki czworonoga można go wtedy bardzo szybko odnaleźć. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kradzieży psa lub jego porzucenia. Zastrzyk wykonywany ze wszczepienim czipa jest całkowicie bezbolesny, dzięki czemu zwierzę nie jest narażone na stres. Należy pamiętać, że w razie zgubienia zwierzęcia niezaczipowanego szanse jego odnalezienia są praktycznie zerowe, ponieważ szukanie na własną rękę rzadko przynosi pozytywne skutki. Czip umożliwia także przechowywanie informacji dotyczących właściciela, chorób, diety oraz szczepień. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że odczyt nie może być sfałszowany, dlatego jest to w pełni bezpieczne.

pies ucieka

Jak przebiega sam proces czipowania?

Proces czipowania do złudzenia przypomina klasyczny zazstrzyk. Czip z reguły umieszcza się między łopatkami lub na szyi zwierzęcia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że czip jest zakładany wyłącznie raz w życiu psa. Oznacza to, że urządzenie nie posiada terminu przydatności, czyli czas działania mikroprocesora jest różny temu ile żyje pies. Ważną kwestią jest także numer do opiekuna zwierzka, ponieważ w ten sposób może on zostać powiadomiony od razu. Dzięki temu niektóre psy nie trafiają od razu do schroniska, tylko bezpośrednio do właściciela. Jak czip zostanie umieszczony w ciele psa to należy go od razu zarejestrować.

Czy czipowanie boli psa?

Wszczenie czipa nie wywołuje większego bólu niż standardowy zastrzyk. Jest to zdecydowanie mniejszy niż niż wykonywanie tatużów psom. Warto dodać, że czip jest całkowicie biokompatybilny i nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji alergicznych. Związki polimerów, którymi powlekane są czipy dodatkowo blokują przemieszczanie się czipów w ciele psa. Należy jednak mieć na uwadze, że pomimo tylu zabezpieczeń czipy mogą się przemieszczać, zwłaszcza w sytuacji, kiedy znajdują się na szyi psa, zamiast na łopatkach. Problemem jest także nieprawidłowe wprowadzenie czipa pod skórę. Jeżeli jest umieszczony za płytko to może wypaść. Jednak nie powinno to wywołać żadnych komplikacji zdrowotnych dla zdrowia zwierzęcia.

Czy czipowanie jest obowiązkowe?

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku zaczipowania psa. Warto również zauważyć, że czip to nie jest urządzenie GPS, ponieważ nie jest w stanie namierzyć psa, ale wyłącznie pozwolić na identyfikację zwierzęcia i dotarcie do właścicieli. Umożliwiają to dane, które znajdują się w ogólnopolskiej bazie. Obowiązek czipowania dotyczy jedynie psów, których właściciele planują wyrobienie paszportu. Celem czipowania psów jest zminimalizowanie liczby zwierząt bezdomnych, których jest naprawdę wiele.

Ile kosztuje założenie czipu?

Czipowanie psa jest kosztem jednorazowym, który waha się w okolicach 50-150 złotych. Należy pamiętać, że cena jest przede wszystkim zależna od producenta oraz gabinetu weterynaryjnego. Warto dodać, że w zależnosci od części kraju ceny mogą się mocno różnić. Dużo zależy także od rozmiaru czipa. Teoretycznie mniejszy czipy powodują mniejszy ból, a zabieg w ich przypadku zajmuje zaledwie parę sekund. Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre gminy oferują program polegający na bezpłatnym czipowaniu zwierząt. Celem takich działań jest zmniejszenie problemu związanego z bezdomnością psów. Wtedy wystarczy znaleźć bezdomnego psa na ulicy i przyprowadzić go do najbliższego schroniska, w którym weterynarz postara się go zidentyfikować. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w urzędach gminy lub przychodni weterynaryjnej.

Kiedy założyć czip psu?

Warto skorzystać z czipu, kiedy zwierzę jest bardzo żywe i ma tendencję do uciekania. Istnieją również sytuacje, kiedy wszczepienie czipa jest obligatoryjne. Dobrym przykładem jest wyrobienie paszportu psu. Wtedy zwierzę może być rozpoznane dzięki 15-cyfrowemu kodu. Należy pamiętać, że czipy nie są przeznaczone tylko dla rasowych zwierząt, ponieważ każdy czworonóg może z nich skorzystać. Weterynarze polecają tę formę zabezpieczenia wszystkim opiekunom. Warto dodać, że mikroprocesor nie jest w stanie pokazać aktualnego miejsca, w którym znajduje się zwierzę. Strata psa jest ogromnym bólem dla całej rodziny, dlatego warto trzeba poważnie przemyśleć temat czipowania. Fale radiowe są odpowiedzialne za aktywację czipa i wysyłają do niego dane z numerem identyfikacyjnym, który następnie jest wyświetlany na skanerze. Dane z czipa mogą być odczytane przez komendę policji, schronisko dla zwierząt oraz gabinet weterynaryjny.