Nadmierne szczekanie psa. Jaka jest przyczyna? Co możemy z tym zrobić?

Nadmierne szczekanie psa. Jaka jest przyczyna? Co możemy z tym zrobić?

Opieka nad psem, niezależnie od rasy i wielkości czworonoga, jest często dla właściciela dużym wyzwaniem. Nie zawsze udaje się naszego pupila dobrze wychować, co może być przyczyną większych kłopotów. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest nadmierne szczekanie psa. Dlaczego właściwie psy szczekają? Kiedy szczekanie staje się problemem i jak sobie w takiej sytuacji poradzić? 

Zobacz też: Twój pies jest zestresowany? Dowiedz się, jak temu zaradzić!

Dlaczego psy szczekają?

Dokładnie nie wiadomo jak długo już psy są z ludźmi. Niektórzy badacze mówią, że od kilkunastu, a inni, że od kilkudziesięciu tysięcy lat. Prawdopodobnie udomowienie psa – a w zasadzie wilka – nastąpiło w różnych miejscach i czasach niezależnie. Od tego czasu szczekanie psa towarzyszy osadom ludzkim nieodmiennie. W każdym razie lata hodowli sprawiły, że dzisiejsze psy znacznie różnią się od swoich wilczych przodków (w przypadku większości ras), dlatego też przez długi czas psa domowego uważano bardzo długo za osobny od wilka gatunek. Dzisiejsze badania genetyczne dały nam jednak niezbite dowody, że psy i wilki w dalszym ciągu są tak blisko ze sobą spokrewnione, że nie można patrzeć na nie, jak na różne gatunki. A jednak są pewne istotne różnice. Jedną z nich jest szczekanie. No właśnie – wilki nie szczekają a psy już tak. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź narzuca się sama. Szczekanie psa jest umiejętnością, która rozwinęła się w kontakcie z człowiekiem.

mały pies szczeka na spacerze

Pies szczekać może z różnych powodów. Za każdym razem jest to jednak sposób na wyrażenie jakichś emocji, a odbiorcą tego komunikatu jest raczej człowiek, niż inne zwierzę. Szczekaniem pies może wyrazić na przykład strach, czy zaniepokojenie jakąś sytuacją. Szczekanie może być tym samym, co płacz dziecka – zarówno wołaniem o pomoc, jak i sposobem zwrócenia na siebie uwagi. Szczekanie psa jest też sposobem, na jaki psy zwracają uwagę człowieka na potencjalne niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że w początkach udomowienia psy pełniły przede wszystkim rolę stróżującą i w dalszym ciągu pewne zachowania zakodowane są w genach naszych pupili.

Psy nadmiernie szczekające – skąd bierze się problem i co oznacza?

O ile szczekanie jako takie jest po prostu naturalnym sposobem psa na wyrażanie emocji, to problemem może być nadmierne szczekanie. Trudno oczywiście to dokładnie zdefiniować. W przypadku psów mieszkających na wsi, daleko od sąsiadów, nawet częste i bardzo głośne szczekanie może nie być żadnym problemem. Dla ludzi mieszkających w blokach jednak ten sposób wyrażania psich emocji może być już znacznie bardziej problematyczny. 

Najczęstszym powodem szczekania psa w domu jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Nie należy jednak rozumieć tego źle. Psy nie manipulują ludźmi i jeśli potrzebują więcej uwagi od swojego właściciela, to wynika to z ich emocjonalnych potrzeb i na swój sposób mówią to wprost. Częstym przypadkiem jest szczekanie psa, kiedy opiekun wychodzi z domu. Jak można sobie wyobrazić, pies nie wie, że jego właściciel jest gdzieś daleko i na pewno go nie usłyszy. Szczekanie w takim wypadku może być po prostu wołaniem opiekuna i nakłanianiem go do powrotu.

Częste szczekanie na innych ludzi i zwierzęta może być z kolei oznaką zaniepokojenia u psa. Szczekanie jest sposobem na ostrzeżenie obcego, by nie zbliżał się zanadto, albo na zaalarmowanie opiekuna o zbliżającym się, potencjalnym niebezpieczeństwie. Niektóre psy szczekają również z powodu ekscytacji spowodowanej potencjalnym spotkaniem. Każdy spotkał chyba się z psem, który groźnie szczeka zza na przechodniów zza płotu, ale kiedy zwróci się na niego uwagę, natychmiast zaczyna radośnie merdać ogonem. 

piesek szczeka i biega

Kiedy szczekanie staje się problemem – jak oduczyć psa szczekania?

Problem nadmiernego szczekania nie pojawia się równie często u wszystkich ras psów. Należy pamiętać, że wiele psich ras stworzonych zostało do konkretnych celów. Całkowicie naturalne, a nawet oczekiwane jest szczekanie u psów stróżujących. Trzymanie psa takiej rasy w bloku, w którym odgłosy z klatki schodowej, czy sąsiednich mieszkań dobiegają cały czas (a psy mają lepszy słuch od nas), jest proszeniem się o kłopoty. Oczywiście wszystkiemu można zaradzić i zawsze można oduczyć psa nadmiernego szczekania. Najlepiej sprawdza się specjalny trening pod okiem dobrze przygotowanego behawiorysty. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście tego, że całkiem sporo ras, które dzisiaj pełnią funkcję psów do towarzystwa i chętnie trzymane są w mieszkaniach w blokach, to właśnie psy, których pierwotnym zajęciem było stróżowanie. 

Zbyt częste i głośne szczekanie to również problem, który często pojawia się w przypadku niektórych psów wyhodowanych specjalnie, jako psy do towarzystwa. Pieski takich ras najczęściej cechują się bardzo silnym przywiązaniem do właściciela, które czasem może przybierać znamiona znacznego emocjonalnego przywiązania. Potrzebują dużo uwagi i mogą słabo znosić rozłąkę – na przykład, kiedy opiekun wychodzi do pracy. Sposobem na poradzenie sobie ze szczekaniem w tym przypadku również jest intensywny trening, którego celem jest wzmocnienie w psie samodzielności, pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.