Mogłoby się wydawać, że wychowywanie psa jest czymś banalnie prostym, ale czasem mogą pojawić się różne trudności. W przypadku psiego przedszkola można liczyć na szereg zajęć praktycznych i niezbędną teorię, naukę podstawowych komend typu siad czy aport, naukę chodzenia na luźnej smyczy. Szczeniak przebywający w psim przedszkolu jest poddawany socjalizacji, uczy się życia w grupie z innymi psami. W skrócie, pies zostanie nauczony prawidłowych zachowań, co będzie korzystne dla zwierzęcia, jego właściciela i otoczenia. Zaleca się zapisać do przedszkola szczeniaka do piątego miesiąca życia.
Zobacz też: Wyprawka dla szczeniaka - jakie produkty są obowiązkowe?
Psie przedszkole? O co w tym chodzi?
Okres szczenięcy jest tak samo ważny jak okres dzieciństwa, to właśnie pierwsze miesiące życia są kluczowe i mają ogromny wpływ na zachowania w przyszłości. Zaleca się zacząć naukę jak najwcześniej, co z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu. Bardzo dynamiczny rozwój psiego mózgu przypada na pierwsze szesnaście tygodni życia, warto wobec tego kontrolować to, jakim jest on poddawany bodźcom. Jeśli zadba się o prawidłowe wychowanie szczeniaka, to będzie mu zdecydowanie łatwiej przystosować się do dorosłego życia. Okres szczenięcy jest idealny do zapoznania zwierzęcia ze światem, a nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej. Należy też mieć na uwadze to, że każdy pies jest inny, rozwija się we własnym tempie. Nie można na siłę przyspieszać wkraczania w dorosłe życie. W ten sposób uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego, a tego nikt przecież nie chce. Warto postawić na psie przedszkole, w którym pracują doświadczeni i wykwalifikowani profesjonaliści, którzy wiedzą, jak prawidłowo rozwijać zwierzę, mając na uwadze jego indywidualne predyspozycje. Szczeniak będzie zapoznawany z otoczeniem, innymi psami i ludźmi. Wszystkie podejmowane działania mają na celu wychowanie psa społecznego, odpornego na czynniki stresowe, pewnego siebie.
Czas trwania zajęć w psim przedszkolu może być różny, w zależności od wybranej szkoły i programu. Najczęściej zajęcia prowadzone przez behawiorystę lub trenera trwają od czterech do siedmiu godzin i odbywają się raz w tygodniu. Mogą mieć miejsce zarówno na sali, jak i na placu treningowym. W zajęciach bierze udział wiele psów, zwykle jest ich kilkanaście. Duże znaczenie ma też wiek psa, zaleca się wysyłać do przedszkola szczeniaki do 5 miesiąca życia. W przypadku niektórych psów wręcz koniecznością jest skorzystanie z pomocy różnych środków szkoleniowych ze względu na niewłaściwe zachowanie i trudności z ich poskromieniem. Z dobrze wytresowanym psem życie staje się łatwiejsze, można liczyć na owocną współpracę i zadowolenie obu stron. Głównym założeniem psiego przedszkola jest niesienie pomocy w prawidłowej socjalizacji szczeniaków, nauczenie ich skupiania się na opiekunie, udzielanie porad dotyczących właściwego opiekowania się czworonogiem, wdrożenie do szkolenia zasad dotyczących posłuszeństwa.
Czy warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola?
Tak jak rodzic ma wpływ na rozwój swojego dziecka, tak opiekun decyduje o wychowaniu swojego psa. Jeśli ma stać się on niesprawiającym problemów członkiem rodziny, z którym będzie się komfortowo żyć, warto rozważyć zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola. Nauczy się on tam socjalizacji, przebywając wśród innych psów mających odmienne temperamenty i charaktery. Okazuje się, że taka socjalizacja przekłada się na lepsze funkcjonowanie zwierzęcia w społeczeństwie. Psy są pełne energii, szczególnie szczeniaki, wszędzie ich pełno, trudno je poskromić, uwielbiają się bawić. W psim przedszkolu nie ma mowy o nudzie, czworonóg ma okazję się wyszaleć i nauczyć wielu praktycznych rzeczy – np. nabyć umiejętność nawiązywania przyjaznych relacji z innymi zwierzętami i ludźmi. Nikt nie lubi sytuacji, w których pies zaczyna szarpać za smycz, gdy tylko zobaczy jakieś obce zwierzę i najchętniej pognałby za nim, nie zważając na swojego opiekuna. Skakanie i gryzienie innych również stanowi ogromny problem. Na szczęście można uniknąć kształtowania takich negatywnych nawyków, w czym między innymi pomoże psie przedszkole. Pies będzie przyjaźnie nastawiony, otwarty na nowe znajomości. Przestanie się chować, reagować agresją.
Psie przedszkole wspiera prawidłowy rozwój szczeniaka na wielu płaszczyznach. Pupil ma możliwość nauczenia się wielu praktycznych zasad, wykonywania istotnych poleceń i właściwego reagowania na poszczególne komendy. Samodzielna nauka jest zwykle żmudna i czasochłonna, zwłaszcza jeśli nie zna się skutecznych technik. Czasem trudno też o wystarczającą cierpliwość i motywację. Szkoleniem w psim przedszkolu zajmują się doświadczeni specjaliści, trenerzy czy behawioryści. Wiedzą oni, jak pracować z psami i to nawet z tymi trudnymi, wymagającymi. W przypadku fachowców można mówić o większej efektywności działania, dzięki czemu nauka zostanie przyspieszona, ale nie wymuszona. Pies nauczy się posłuszeństwa, cierpliwości, szanowania innych. Wszystko to ułatwi codzienne funkcjonowanie nie tylko w domowym zaciszu, ale też w społeczeństwie. Wielu właścicieli psów ma tendencję do pobłażania i bagatelizowania niewłaściwych zachowań, co jest jednak błędne i prowadzi do pojawienia się problemów w niedalekiej przyszłości. Niestety niełatwo oduczyć psa złych nawyków, szczególnie w późniejszych latach życia. Warto wobec tego zadbać o odpowiednie wychowanie już w okresie szczenięcym, w czym pomoże psie przedszkole.
Czy psie przedszkole to rzeczywiście dobry pomysł?
Pozostawienie szczeniaków w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo otaczający je świat stanowi jedną wielką zagadkę. Zwierzęciu trudno odnaleźć się w nowym miejscu, wszystko wydaje się być obce i tajemnicze. Szczeniak dopiero uczy się życia i nie do końca pojmuje jeszcze to, co go otacza. Mogą wystąpić różne negatywne emocje i niemiłe niespodzianki po powrocie z domu. Jeśli pies zostanie bez opieki, zacznie we własnym zakresie eksplorować otoczenie, wyładowywać swoją frustrację poprzez gryzienie mebli, niszczenie rzeczy czy nawet załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, gdzie popadnie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola, w którym pracownicy zajmą się jego socjalizację, nauką życia w społeczeństwie. Zwierzę będzie miało zapewnione odpowiednie warunki, poczucie bezpieczeństwa, powody do radości.
W psim przedszkolu szczeniak nauczy się komunikować z innymi czworonogami, co przeciwdziała okazywaniu im agresji i odczuwaniu lęku w przyszłości. Zostanie też nauczony tego, aby przerwać zabawę/kontakt z innym zwierzęciem i skupić się na swoim opiekunie. Zajęcia w psim przedszkolu są okazją do dowiedzenia się wszystkiego, co jest niezbędne do prawidłowego sprawowania opieki nad psem. Właściciel będzie mógł otrzymać odpowiedź na nurtujące go pytania i to te ze sprawdzonego źródła. Pracownicy przedszkola pokażą, jak powinno się bawić ze szczeniakiem, nagradzać go i reagować na jego niesubordynację. Pies nie musi być buntownikiem sprawiającym problemy. Wystarczy, że będzie się z nim pracować już od drugiego miesiąca życia, a przejdzie okres dojrzewania i burzę hormonalną w łagodniejszy sposób. Szczeniak zostanie nauczony dobrych manier, co zaprocentuje w późniejszych latach jego życia. Kolejną zaletą jest wzrost pewności siebie, dzięki czemu pies stanie się odważny i zrównoważony. Opiekun dowie się, jak okiełznać swojego szczeniaka, pracować nad jego motywacją i panowaniem nad emocjami. W psim przedszkolu pies nauczy się komend i zasad prawidłowej zabawy. Dobra komunikacja zwierzęcia z opiekunem to podstawa do stworzenia zgranego zespołu i silnej więzi.
Jak wybrać odpowiednie psie przedszkole?
Wybór psiego przedszkola powinien być dobrze przemyślany. Na uwadze należy mieć między innymi liczbę szczeniąt w grupie. Zaleca się wybierać niewielkie grupy, bo natłok obcych zwierząt i ludzi może być przytłaczający dla szczeniaka. Każdy pies potrzebuje uwagi, a instruktor z asystentem nie są w stanie zająć się jednakowo większą grupą, ogarnąć wszystkich wzrokiem i poświęcić wystarczająco dużo czasu. Wiek szczeniąt także ma znaczenie, dobrze będzie posyłać pupila do przedszkola przed ukończeniem czwartego miesiąca życia. Istotne jest również to, aby psy były zaszczepione, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zakażenia. Przez pierwsze miesiące życia odporność organizmu dopiero się kształtuje, więc szczenię jest podatniejsze na chorobotwórcze drobnoustroje. Na uwadze powinno się mieć także to wielkość psów i rodzaj rasy. Im większe zróżnicowanie, tym lepiej, bo umożliwi szczeniakowi obcowanie z rozmaitymi czworonogami.
Wybierając psie przedszkole, należy mieć na uwadze jego lokalizację. Powinien być to teren zamknięty, dobrze ogrodzony, najlepiej w ustronnym i spokojnym miejscu. Szczeniaka bardzo łatwo przebodźcować, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Im mniej rozpraszaczy podczas nauki, tym lepiej. Pies ma przede wszystkim skupiać się na zajęciach, wykonywaniu poszczególnych zadań. Ponadto, każde szczenię musi mieć zapewnioną wystarczającą przestrzeń, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. W psim przedszkolu znaczenia ma czystość, wszystko powinno być dokładnie wyczyszczone przed każdymi zajęciami. Zanim padnie wybór na zapisanie psa do konkretnej szkoły, należy porozmawiać z instruktorem, wypytać o wszystkie szczegóły, przebieg zajęć, jego kompetencje i podejście do czworonogów. Zapoznać trzeba się także z programem kursu – im będzie bogatszy i bardziej zróżnicowany, tym pies więcej skorzysta. Nie bez znaczenia są też opinie na temat danego ośrodka osób, które skorzystały już z jego usług.
Na co należy uważać, wybierając psie przedszkole?
Niezbyt dobrym wyborem jest psie przedszkole, które prowadzi zajęcia z dużą grupą zwierząt. Jeśli już podczas rozmowy z instruktorem nie wzbudzi on zaufania, nie wykaże się profesjonalizmem, lepiej poszukać innego miejsca. Za niedopuszczalne uznaje się używanie przez instruktora metod awersyjnych. Wymagać należy od niego stosowania się do zasad psiej etykiety. Sygnałem alarmowym będzie też brak kontroli nad psami, niezwracanie uwagi na wysyłane przez nie sygnały i niereagowanie na powstające konflikty między nimi. Opiekunowie muszą być kompetencji, doświadczeni, otwarci i komunikatywni, przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały, rozwiewać wszelkie wątpliwości.