Wyprawka dla szczeniaka powinna zostać skompletowana jeszcze przed przygarnięciem zwierzaka. Osoby bez doświadczenia mogą być zaskoczone, ponieważ pies potrzebuje wielu różnych produktów. Należy zgromadzić odpowiedni budżet - na jakości artykułów dla ukochanego pupila nie można oszczędzać. Najlepiej gromadzić je przez kilka tygodni - jest to świetna opcja dla tych, którzy nie posiadają zbyt dużej ilości gotówki i wolą rozłożyć wydatki w czasie. Poniżej przedstawiono rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce. Pierwsze miesiące życia zwierzaka zweryfikują, które z nich sprawdziły się dobrze. Należy liczyć się z tym, że każdy czworonóg jest zupełnie inny, więc wymaga indywidualnego podejścia.
Zobacz też: Ranking karm dla psów 2021 - jak wybrać najlepsze jedzenie dla pupila?
1. Wysokojakościowa karma dla szczeniąt
Podczas kompletowania wyprawki dla szczeniaka nie można zapomnieć o wysokojakościowej karmie. Warto jest skontaktować się z hodowcą, tak aby ustalić, jaki pokarm spożywa psiak. Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych nie jest wskazana - może ona zakończyć się prawdziwą rewolucją żołądkową. Do dyspozycji jest zarówno mokry, jak i suchy pokarm dla szczeniąt. Niezalecane jest samodzielnie przygotowywanie posiłków, ponieważ trudno jest oszacować ich wartość odżywczą.
Karma dla psów powinna wyróżniać się m.in.:
- Wysoką zawartością mięsa - białko zwierzęce jest podstawą diety każdego czworonoga. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wyprawka dla szczeniaka składała się z karmy o wysokiej zawartości mięsa (najlepiej powyżej 70%). Należy unikać pożywienia z niskiej półki, które zwykle bazuje na przetworzonych odpadach mięsnych. Takie jedzenie nie jest wartościowe dla psiaka.
- Optymalna ilość składników odżywczych - karmy dla szczeniąt powinna cechować się optymalną ilością związków odżywczych, witamin oraz minerałów. Trzeba mieć świadomość, że to właśnie one wspomagają prawidłowy rozwój organizmu. Niewłaściwa dieta może skutkować rozwojem wielu poważnych chorób.
- Brak niezdrowych wypełniaczy - szczeniak nie powinien spożywać jedzenia, które posiada w swoim składzie zboża, soję, lucernę, soczewicę, groch, a także inne niezdrowe wypełniacze obciążające układ pokarmowy. Warto wiedzieć, że takie karmy to fast food dla zwierząt. Ich smak może być akceptowalny przez czworonoga, jednak problemem jest niska zawartość składników odżywczych.
- Formuła wolna od alergenów - kolejną ważną kwestią jest to, aby karma dla szczeniaka była wolna od popularnych alergenów (np. laktozy). Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wielu niepożądanych dolegliwości. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również hipoalergiczne karmy, które przeznaczone są zwierzętom ze zdiagnozowaną alergią pokarmową.
- Niska zawartość konserwantów - w tym przypadku znakomicie sprawdza się zasada "im mniej, tym lepiej". Wysokiej jakości pokarm dla psów powinien być wolny od dużej ilości konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, a także substancji wzmacniających smak. Wcześniej warto się zapoznać z opiniami lekarzy weterynarii lub specjalistów z dziedziny karmienia zwierząt.
2. Miski
Wyprawka dla szczeniaka to również miski, dzięki którym możliwe jest komfortowe serwowanie pokarmu. Ważne jest to, aby akcesoria zostały wykonane z certyfikowanych tworzyw, które nie posiadają w swoim składzie toksycznych związków. Ogromną rolę odgrywa także rozmiar akcesoriów - powinien on zostać dostosowany do aktualnej wielkości psa. Należy liczyć się z koniecznością wymiany misek na nowe po kilku tygodniach - dotyczy to w szczególności czworonogów średnich, dużych i olbrzymich ras.
W sprzedaży znajdują się miski podwójne, które służą do podawania jedzenia oraz wody. Nie zawsze sprawdzają się one dobrze - istnieje duże ryzyko przedostania się karmy do sąsiedniej przegrody. Nie jest to również polecana opcja w przypadku psów z długimi uszami. Podczas jedzenia posiłku ucho może wpadać do wody. Warto kupić dwie osobne miseczki o odpowiedniej wadze. W przypadku sporych lub ruchliwych osobników zalecane są dość ciężkie modele metalowe, które dodatkowo posiadają antypoślizgową podstawę.
Przydatne mogą okazać się również akcesoria, takie jak np. podstawka pod miski. Dzięki nim bez większego wysiłku można utrzymać porządek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy pies karmiony jest w domu. Nie trzeba obawiać się rozprzestrzeniania zanieczyszczeń. Świetną opcją wydaje się być także ozdobny pojemnik na suchą karmę. W ofercie sklepu internetowego Hubun.pl można znaleźć wiele praktycznych produktów, dzięki którym opieka nad zwierzakiem stanie się przyjemnością.
3. Legowisko
Podczas kompletowania wyprawki należy pamiętać o miejscu snu szczeniaka. Pierwsze dni w nowym domu mogą być dla niego stresujące. Zwierzak zostaje odłączony od matki oraz rodzeństwa. Właśnie dlatego właściciel musi zagwarantować mu wysoki poziom bezpieczeństwa. Legowisko dla psa powinno zostać trafnie dopasowane do realnych potrzeb czworonoga. Istotne jest, aby było ono ergonomiczne, a zarazem komfortowe. Wybierając właściwy model należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak m.in.:
- Wypełnienie - nie powinno ono zawierać drobnych elementów, które stanowią zagrożenie dla zwierzaka. Należy wziąć pod uwagę, że szczenięta zwykle wykazują tendencję do gryzienia wszystkiego, co znajduje się w pobliżu. Z tego względu dobrze jest postawić na akcesoria, które zostały zaprojektowane z myślą o czworonogach w młodym wieku. Dużym zainteresowaniem cieszą się legowiska z wypełnieniem piankowym, jednak wybór jest o wiele większy.
- Rozmiar - idealne legowisko dla psa nie może być zbyt małe. Istotne jest to, aby zwierzak nie musiał kulić się podczas leżenia. Warto uwzględnić, że niektóre rasy rosną w ekspresowym tempie. Czasami warto zainwestować więcej gotówki w nieco większy model, który posłuży znacznie dłużej.
- Materiał zewnętrzny - nie wszystkie szczeniaki panują nad swoim zachowaniem, więc właściciel musi być przygotowany na każdą okoliczność. Przed zakupem legowiska należy sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany zewnętrzny pokrowiec. Powinien być on zdejmowany, tak aby jego pranie nie stanowiło żadnego wyzwania. Warstwa wierzchnia musi ograniczać stopień przedostawania się wilgoci.
4. Maty do nauki czystości
Nauka czystości bywa problematyczna - warto ułatwić sobie ten proces poprzez zakup profesjonalnych akcesoriów. Doskonałą opcją wydają się być maty do nauki czystości. Dzięki nim już po kilku tygodniach można nauczyć zwierzę do załatwiania się na zewnątrz. Opisywany produkt jest niezbędny w przypadku, gdy pies zostawiany jest sam w domu na kilka godzin, a nawet dłużej. Warto wiedzieć, że szczeniak nie jest w stanie zapanować nad potrzebami fizjologicznymi tak jak dorosły osobnik.
W sprzedaży znajdują się rozmaite maty do nauki czystości. Na specjalną uwagę zasługują te, które swoją strukturą przypominają trawę. Oczywiście z każdym psem trzeba pracować, co wymaga czasu oraz cierpliwości. Nie można oczekiwać, że już po kilku dniach zrozumie on oczekiwania właściciela.
5. Szelki i smycz
Wyprowadzenie psa na smyczy należy ćwiczyć już od pierwszych tygodni życia, tak aby przyzwyczaić czworonoga do spacerów. Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać szelki, które można łatwo i szybko założyć. Dodatkowym plusem jest fakt, że bez trudu można przystosować je do gabarytów pupila. Młode psy często podejmują próby ucieczki, więc klasyczna obroża może kompletnie się nie sprawdzić.
Zalecana jest krótka smycz dla psa, która wspomaga naukę chodzenia przy nodze. Oczywiście modele automatyczne posiadają funkcje blokowania, więc wybór to kwestia indywidualnych preferencji.
6. Zabawki
Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać również akcesoria do zabawy! Ważne jest to, aby zagwarantować zwierzakowi ciekawe, a zarazem zróżnicowane aktywności. W ten sposób stymulowany jest jego prawidłowy rozwój. Szczególnie polecane są zabawki do gryzienia - należy zwrócić uwagę na ich kształt, rozmiar i wagę.
Pierwsze zabawki dla młodego psiaka nie mogą być zbyt ciężkie, ponieważ szczeniak nie utrzyma ich w pyszczku. Dobrze, jeśli posiadają one podłużny kształt, gdyż takie akcesoria łatwo utrzymać pomiędzy łapami.