Odrobaczanie psa – dlaczego jest takie ważne?

Odrobaczanie psa – dlaczego jest takie ważne?

Każdego psa czy kota trzeba regularnie odrobaczać. Pasożyty są groźne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Stanowią zagrożenie dla zdrowia i nawet życia. Psy mogą zarazić się pasożytami bardzo szybko, wystarczy polizanie kału innego zwierzęca, w którym znajdują się chorobotwórcze patogeny. Zarobaczenie wiąże się dla psa z wieloma przykrymi dolegliwościami, obniża jego komfort życia, odbiera zdrowie. Odrobaczanie psa jest szczególnie ważne, jeśli przebywa on na zewnątrz, ma kontakt z innymi zwierzętami i ich odchodami. Pora zastanowić się nad tym, jak odrobaczyć psa i jak często należy to robić. 

Zobacz też: Czipowanie psa - dlaczego warto?

Pasożyty bytujące w psach – jak może dojść do zakażenia? 

Psy mogą zarazić się różnymi pasożytami, najpopularniejsze są glisty, tasiemce, nicienie, włosogłówki, tęgoryjce. Tasiemiec może być nie tylko psi, ale też krętkowy czy bąblowcowy. Zwierzęta atakowane są również przez przywry i pierwotniaki, dlatego zapewnienie im należytej ochrony to podstawa, jeśli mają cieszyć się dobrym zdrowiem i długo towarzyszyć właścicielowi. Pasożyty mogą przedostać się do psiego organizmu na wiele sposobów, ale najczęściej ma to miejsce przez przewód pokarmowy.

Psy mają tendencję do lizania niemalże wszystkiego, co jest prostą drogą do połknięcia także wielorakich patogenów. Nawet w pokarmie mogą być larwy pasożytów. W przypadku szczeniąt do zarażenia się może dojść już we wczesnym etapie ich życia. Jeżeli suka nie została odrobaczona, to w jej mleku także będą obecne pasożyty, które przedostaną się z łatwością do organizmu jej młodych. Co więcej, szczenięta mogą urodzić się już zarobaczone, bo pasożyty są w stanie dostać się do ich organizmu przez łożysko. Dorosłe osobniki zarażają się nie tylko drogą pokarmową, ale też w trakcie kopulacji czy nawet przez skórę. Koniecznością staje się wobec tego regularne odrobaczanie psa, aby nie rozmnażały się w jego wnętrzu robaki. 

pies w krzakach

Jakie są objawy zarobaczenia? 

Twojego pupila mogą niestety atakować pasożyty wewnętrzne, które pozostają przez długi czas niewidoczne. Bardzo ważne jest wobec tego obserwowanie zachowania i nawet odchodów swojego psa. Uważny właściciel powinien zauważyć, że ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zacznie on zachowywać się inaczej niż zwykle, należy zacząć baczniej go obserwować, aby znaleźć przyczynę problemu. Konieczne może być właśnie odrobaczanie, na co wskazuje niecodzienne zachowanie czworonoga wynikające z obecności w jego organizmie robaków. W jelicie psa mogą znajdować się glisty, które są niezwykle niebezpieczne, bo przyczyniają się do rozwoju wielorakich chorób, w tym groźnej toksokarozy. Psy zakażone glistami stają się apatyczne, zaczynają tracić na wadze, zmagają się z biegunkami.

Charakterystyczna jest też pogarszająca się kondycja sierści, która staje się coraz słabsza i wypada. W jelicie bytuje także tasiemiec, który na skutek swojej ekspansji może doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła tej części ciała. Już same odchody pasożyta są niebezpiecznymi toksynami, które zatruwają zwierzę. Pies zakażony tasiemcem wymiotuje, ma naprzemienne zaparcia i biegunki. Właściciel może zaobserwować w jego kale śluz, czasem widoczne są też kawałki pasożytów. W przypadku tasiemca często pojawia się chwiejny chód i nawet napady epilepsji. Jak najszybciej powinno nastąpić odrobaczanie. 

Dużym problemem w przypadku psów są też tęgoryjce, które przyczyniają się do wychudzenia i anemii, problemów z oddychaniem. Zakażenie tymi pasożytami objawia się utratą łaknienia i wymiotami, bladymi błonami śluzowymi i rzadkimi stolcami. Jeśli u psa zaobserwuje się biegunki z domieszką krwi, to może to wskazywać na zakażenie włosogłówkami. Są to bardzo niebezpieczne pasożyty, które wyniszczają i osłabiają organizm zwierzęcia, uszkadzają jego jelita. Specyficznymi objawami są: utrata masy ciała, gorączka i osłabienie. Odrobaczenie psa nie jest niczym skomplikowanym, zwykle ogranicza się do jednorazowego podania preparatu na robaki. Nie brakuje oczywiście ogólnodostępnych środków dla zwierząt na zabicie pasożytów, można kupić je w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Powinno ono zostać wykonane przez lekarza weterynarii, którzy wybierze odpowiedni lek, dobierze go do masy ciała zwierzęcia, jego wieku i stanu zdrowia. 

Ochrona zwierzęcia przed pasożytami  - kiedy odrobaczyć psa?

Temat usuwania pasożytow psa dotyczy nie tylko dorosłych osobników, ale też szczeniąt. Pasożyty pobierają składniki odżywcze z pokarmu zjadanego przez psa, co jest prostą drogą do pojawienia się w niedługim czasie niedoborów żywieniowych. Co więcej, ogromnymi truciznami są dla psa szkodliwe produkty przemiany materii bytujących w jego wnętrzu robaków. Wydalają one odchody prosto do organizmu zwierzęcia. Zarobaczone szczenięta gorzej się rozwijają, zostaje zaburzony nawet ich wzrost.

Usuwanie pasożytów to konieczność, bo pasożyty powoduję choroby układu pokarmowego, mogą nawet wywoływać alergie. Człowiek może zarazić się niektórymi psimi pasożytami. Bardzo groźne są glisty wywołujące toksokarozę. W przypadku małych dzieci łatwo o zakażenie robakami, szczególnie jeśli przebywają ze zwierzętami na co dzień. Niestety bardzo często psy wypróżniają się w piaskownicy, a dzieci dotykają wszystkiego rękoma, po czym wkładają je do ust. 

pies leży na trawie

Jak często odrobaczać psa i czym? 

Odrobaczanie dorosłego zaleca się przeprowadzać profilaktycznie co trzy lub sześć miesięcy. Można też wykonać badanie na obecność robaków w kale. Jeśli pies jest karmiony surowym mięsem, to trzeba go odrobaczać częściej, nawet co kilkanaście tygodni. Należy zaznaczyć, że nie dotyczy ono tylko osobników przebywających stale na zewnątrz, ale też tych mieszających w bloku i wychodzących okazjonalnie na spacer. Nawet człowiek może przynieść do domu larwy pasożytów pod butami. Częstotliwość podawania preparatu zależy przede wszystkim od wieku pupila, jego stanu zdrowia, prowadzonego trybu życia, diety.

Pierwsze odrobaczanie szczeniaka powinno mieć miejsc już w drugim tygodniu jego życia. Kurację trzeba powtarzać, co 2-4 tygodnie przez pierwsze 16 tygodni życia. Pamiętać należy też o tym, aby zachować co najmniej tygodniowy odstęp czasowy między szczepieniami ochronnymi. Działanie to można przeprowadzić, stosując różne preparaty: tabletki, pasty, przysmaki, krople. 

Jak podać tabletkę czy inny preparat na pasożyty?

Preparaty na odrobaczanie, dzięki którym można pozbyć się robaków z organizmu psa, jest wiele, ale najczęściej stosowane są tabletki. Pojawia się jednak pewien problem, a mianowicie to, w jaki sposób podać psu tabletkę. Niestety wiele zwierząt wzbrania się przed połknięciem, ale są na to skuteczne sposoby. Jednym z nich będzie rozgniecenie tabletki i wymieszanie jej z niewielką ilością mokrej karmy. Proszek można też wymieszać z wodą i wstrzyknąć psu strzykawką. Inną opcją będzie podzielenie tabletki na mniejsze części i włożenie do jakiegoś miękkiego przysmaku. Trzeba pamiętać o tym, że niektórych tabletek nie można kruszyć. Pozostaje ukrycie leku w jedzeniu i pilnowanie, czy zostało połknięte przez psa. Dostępne są też specjalne aplikatory do podawania tabletek zwierzętom.

Zawsze można też umieścić samemu tabletkę za zębami psa, po czym zamknąć mu psyk i przechylić głowę do góry, masując gardło. Spowoduje to samoczynne przełknięcie tabletki wraz ze śliną. Po odrobaczeniu psa warto zastosować kurację wspomagającą trawienie i oczyszczającą z toksycznych produktów przemiany materii pasożytów. Godny polecenia jest np. preparat FITMIN. Warto też rozważyć suplementację, uzupełniając witaminy i minerały. Nie brakuje naturalnych preparatów odżywczych typu DR SEIDEL – Flawitol. Najlepiej będzie zasięgnąć porady lekarza weterynarii w tej kwestii.