Zabawa pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego czworonoga. Jest elementem tresury i budowania wzajemnej więzi między psem i właścicielem oraz najlepszym sposobem na zwalczenie nudy, gdy zwierzak zostaje sam w domu. Dlatego istotne jest, by nasz ulubieniec miał odpowiednie zabawki. Przy ich wyborze pamiętajmy, że nie wystarczy by psu się podobały, ale muszą także być dla niego bezpieczne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla swojego pupila?
Zabawki dla szczeniaka i starszego psa
Chociaż psy w każdym wieku uwielbiają się bawić, to przy doborze zabawek dla nich, weźmy pod uwagę wiek naszego ulubieńca. Mały piesek ma na przykład dużą potrzebę obgryzania przedmiotów, ale za to jego zęby są dość delikatne. Starszego psa za pomocą zabawek powinniśmy zachęcać do aktywności – biegania, przeciągania sznurka. Wybierając zabawki dla psiego seniora z kolei musimy brać pod uwagę, że nie jest już on tak sprawny, jak kiedyś.
Parotygodniowy maluch wciąż ma mleczne zęby, więc najlepsze będą dla niego delikatne pluszaki lub gryzaki z miękkiej gumy. Od trzeciego do dziewiątego miesiąca szczeniak będzie przechodził ząbkowanie, dlatego lepiej wtedy unikać zbyt twardych materiałów. W tym okresie pies chętnie żuje wszystko, co mu wpadnie w łapy - lepiej więc mieć odłożony zapas zabawek, które odwrócą jego uwagę od naszych ulubionych butów. Pamiętajmy, by kupując gryzak dla szczeniaka wybierać te miękkie, który nie uszkodzą jego delikatnych jeszcze ząbków, ale również takie, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Bezpiecznym rozwiązaniem dla małego pieska będzie na przykład naturalny gryzak, jak np. przełyk wołowy (nie podrażni uzębienia szczeniaka, a dostarczy mu potrzebnych witamin i minerałów).
Chociaż to szczeniaki są najaktywniejsze i najbardziej chętne do zabawy, dorastające i już dorosłe psy również potrzebują zabawek, które pomogą im zwalczyć nudę i zachęcą do aktywności. Koło ósmego miesiąca życia, pies powinien posiadać pełne stałe uzębienie. To odpowiedni moment by podarować mu zabawki z twardszej gumy i sznury do siłowania. W przypadku psów seniorów, w wieku powyżej ośmiu, dziewięciu lat, trzeba pamiętać, że ich szczęka nie jest już zbyt silna. Starszy czworonóg jednak wciąż koniecznie potrzebuje zabawy, by pozostał aktywny i pełen życia. Najlepsze w przypadku psich seniorów będą niewielkie piłeczki z miękkiej gumy (w takim rozmiarze, by pies nie miał szans ich połknąć, ale nie musiał zbyt szeroko otwierać szczęki) lub pluszaki. Odpowiedni rozmiar i materiał psiej zabawki
Niektóre pieski, niezależnie od wieku, nigdy nie urosną do pokaźnych rozmiarów. Nieduży jamnik lub york potrzebuje zabawek delikatniejszych i lżejszych, a dla wyrośniętego bernardyna warto wybrać coś masywniejszego. Większe i silniejsze psy wymagają trwalszych materiałów, dzięki czemu zabawka nie ulegnie zniszczeniu. Od zbyt miękkiej gumy mogą odpaść drobne odłamki, którymi czworonóg może się zadławić. Gdy dostrzeżemy poważne uszkodzenia na starej zabawce, powinniśmy ją niezwłocznie wymienić.
Pamiętajmy też, że zbyt mały rozmiar zabawki wiąże się z ryzykiem połknięcia jej przez pupila. Żucie jakiegokolwiek przedmiotu, który jest na tyle nieduży, że zmieści się za zębami trzonowymi psa, może skończyć się zadławieniem.
Jakich zabawek należy unikać?
Jak już wspomniano, zabawkę należy dobrać do wieku i rozmiarów psa. Piłeczka czy inny przedmiot może okazać się niebezpieczny, jeśli będzie zbyt duży, zbyt mały albo za twardy dla konkretnego zwierzaka. Istnieje jednak jeszcze kilka rzeczy, które powinniśmy zawsze brać pod uwagę.
Po pierwsze, nigdy nie traktujmy kijka jako potencjalnej zabawki dla czworonoga! Popularny patyk, zwłaszcza twardy, może poważnie pokaleczyć psa podczas aportowania albo zabawy w przeciąganie. Wystarczy, że kij upadnie „na sztorc” i konsekwencją będzie wbicie się go w psie podniebienie. Oczywiście nie są to bardzo częste przypadki, ale się zdarzają. Dodatkowo podczas dobrej zabawy, łatwo o ryzyko choćby wbicia się drzazg z patyka w dziąsła naszego pupila. Lepiej kupić plastikową kość czy piłeczkę i to ją rzucać naszemu psiakowi.
Po drugie, chociaż większość psów szczerze uwielbia wszelkie „piszczące” zabawki, zastanówmy się, czy to najlepszy wybór w naszym przypadku. Piszcząca kaczka czy piłeczka dobrze sprawdzi się podczas zabaw na zewnątrz, ale jeśli nasz pies spędza większość czasu w domu, dźwięk dobiegający z zabawki może denerwować domowników.
Rodzaje zabawek dla psów
Interaktywne
Psy bezwzględnie potrzebują naszej uwagi i wspólnie spędzanego czasu, dlatego warto pomyśleć o zabawkach, z których będziecie korzystać razem. Podstawą są różnego rodzaju piłki i aportery, które twój pupil będzie ganiał i wiernie przynosił. Dobrze w tej roli sprawdzają się piłki tenisowe, ale należy pamiętać by regularnie je wymieniać, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniom pod wpływem ciągłego żucia. Innym rodzajem wspólnej rozrywki jest siłowanie się z psem przez przeciąganie liny, do którego przydatne będą różne sznury lub materiałowe szarpaki. Przy ich wyborze trzeba pamiętać, że nie każdy pies będzie bawił się twardymi zabawkami, dlatego warto zaopatrzyć się w różne przedmioty o różnym poziomie miękkości celem przetestowania ich „na froncie zabawy”.
Psie łamigłówki
Czasem zamiast biegać warto ruszyć głową. Służą temu zabawki specjalnie skonstruowane tak, by zmusić psa do wysiłku umysłowego. Na przykład różnego rodzaju piłeczki, w których umieszczamy smakołyki. By je zjeść, pies musi samodzielnie je wydobyć, co gwarantuje zajęcie na długie godziny. Popularne są także większe zamknięte pojemniki pełne przysmaków, które pies musi nauczyć się otwierać, by dostać się do środka. Powinien zrozumieć i opanować mechanizm otwierający: klapki, zasuwy, drzwiczki czy przyciski. Niektóre psy mają skłonność do zbyt szybkiego zjadania karmy, którą dostają w misce. Karmienie za pomocą „łamigłówek” może być dla nich bardzo korzystną alternatywą.
Pluszaki
Dla wielu psów ulubionymi zabawkami są delikatne i miękkie pluszaki. Niestety, ze względu na niską wytrzymałość, nie są odpowiednie dla każdego czworonoga. Decydujące są zwyczaje Twojego pupila. Jeżeli pies lubi nosić maskotkę ze sobą, jako małego towarzysza, to lepiej będzie wybrać mniejszą zabawkę, którą będzie mu łatwiej podnieść. Są też psy, które atakują i walczą ze swoimi zabawkami. W tym przypadku pluszaki muszą być wystarczająco duże i wytrzymałe, by nie rozpadły się w trakcie zabawy.
Gryzaki
Dla psa, wszystko co da się wziąć do pyska, może być gryzakiem. Aby zapobiec zniszczeniom w domu, warto zadbać, by miał dostęp do zabawek, które zostały specjalnie przeznaczone do żucia. Bardzo ważne jest, by miały odpowiednio dobraną twardość, tak by się nie rozpadły ani nie uszkodziły psich zębów. Dobrym rozwiązaniem są naturalne gryzaki, które zapewnią psu rozrywkę, składniki odżywcze oraz pomogą zadbać o higienę jamy ustnej. Większość popularnych gryzaków wykonanych jest z gumy, więc połknięcie nawet drobnych kawałków może zaszkodzić psu. W przypadku naturalnych ten problem znika. (Nasze naturalne gryzaki znajdziesz w Skyfood.)
Jaki pies, taka zabawka
Wiele czynników wpływa na to czy zabawka jest bezpieczna dla Twojego psa – jego wiek, rozmiar, poziom aktywności czy środowisko w jakim przebywa. Każdy pies ma inne preferencje i własne zwyczaje, dlatego najlepszym sposobem na poradzenie sobie z rozterkami jest obserwacja czworonoga i wybieranie zabawek, które sprawiają najmniej kłopotów i najbardziej go cieszą. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, ale nie możemy zapomnieć, że chodzi o to, by sprawić psu radość.