Istnieje wiele przyczyn, dla których pies nie chce jeść. Czasem fakt, że pies nie je, świadczy o błędach w układaniu psiego jadłospisu, a czasem o wybredności naszego pupila. Bywa jednak także, że brak apetytu to oznaka problemów zdrowotnych. Z jakich powodów pies może odmawiać posiłków i co należy zrobić w takich sytuacjach?
Choroba jako przyczyna braku apetytu
Zwykle gdy nasz pupil odmawia zjadania posiłków, mamy skłonność do zakładania, że jest chory. Rzeczywiście, przyczyną takiego stanu rzeczy może być choroba – na przykład problemy z żołądkiem, nerkami, borelioza i wiele innych schorzeń. Zazwyczaj jednak w takich wypadkach brak apetytu nie stanowi jedynego objawu. Powody do zaniepokojenia mamy, jeśli pies nie chce jeść i jest osowiały, niechętny do zabawy, więcej śpi, ma mniej energii niż zwykle. Czasem pogarsza się też stan jego sierści, nos jest ciepły, a dziąsła zmieniają kolor. Jeżeli zaobserwujemy przynajmniej dwa objawy z tej listy – powinniśmy zabrać psa do weterynarza.
Przekarmianie psa i jego wybredność
Nie zawsze pies pozostawia miskę pełną, ponieważ dzieje się z nim coś złego. Bywa, że zwierzak nie chce jeść, bo podajemy mu zbyt obfite porcje. Jeżeli karmimy psiaka suchą karmą, zazwyczaj na opakowaniu zamieszczono jest tabela, pokazująca, ile należy jej wsypywać do miski psa o danej wadze. W przypadku innej diety, przyjmuje się, że zwierzak powinien zjadać w dekagramach około 2 – 3 % wagi swojego ciała. Specjaliści radzą też, aby nie podawać psu jedzenia częściej niż dwa razy dziennie (chyba że istnieją przeciwwskazania zdrowotne), najlepiej zawsze o tych samych porach – regularne pory posiłku są korzystne dla psiego zdrowia, sprawiają też, że robi się on głodny w okolicy czasu karmienia. Zwierzak nie powinien też mieć stałego dostępu do pełnej miski.
Pamiętajmy również, że zapotrzebowanie psa na jedzenie spada po kastracji/sterylizacji.
Pies może też odmawiać jedzenia, bo jest wybredny. Wykształceniu takiego zachowania sprzyja na przykład dokarmianie pupila z własnego talerza, dzielenie się z nim smakołykami albo dorzucanie do miseczki resztek ze swojego posiłku. Jeśli psiak nie chce jeść swojej karmy, za to chętnie przyjmie kawałek szyneczki podany „z rączki” – prawdopodobnie nie dzieje się z nim nic złego. Nasz ulubieniec odmawia jedzenia, bo liczy na to, że dostanie lepszy kąsek.
Jak na to zaradzić? Najlepiej nie uczyć psa „żebrania” i nie dokarmiać go poza porami posiłków, a gdy prosi o jakiś smakołyk, rzucić mu na przykład naturalny gryzak czy przekąski dedykowane psom. Jeżeli już popełniliśmy taki błąd – musimy podjąć konsekwentne działania. Z psem nie wolno dzielić się własnym jedzeniem, posiłek trzeba serwować mu dwa razy dziennie. Z czasem zwierzak powinien przyzwyczaić się do nowej diety.
Problemy z zębami lub dziąsłami
Niekiedy winę za to, że pies nie chce jeść, ponoszą problemy z zębami lub dziąsłami. Jeśli pies jest ewidentnie głodny, próbuje zabrać się do jedzenia posiłku, ale porzuca po jakimś czasie niemal pustą miskę lub wypluwa jedzenie już wzięte do pyszczka – może być tak, że nie jest w stanie pogryźć posiłku.
W takim wypadku najlepiej udać się do weterynarza. Kamień nazębny, popsute zęby, zapalenie dziąseł – to poważne problemy i jeżeli już się pojawią, potrzeba pomocy specjalisty. Gnijące zęby prawdopodobnie trzeba będzie wyrwać, a kamień usunąć (zabieg wykonywany jest pod pełną narkozą). Na zapalenia z kolei podawane są specjalne leki.
Samodzielnie możemy dbać o stan jamy ustnej psa szczotkując mu regularnie zęby oraz podając naturalne gryzaki, które pomagają w dbałości o higienę uzębienia. Jeżeli nasz pies ma problem z jedzeniem, bo stracił zbyt wiele zębów, suchą karmą można na przykład rozdrobnić na mniejsze kawałki lub nasączyć wodą, zrezygnować z niej na rzecz karmy mokrej albo podawać psiakowi jedzenie, które łatwo pogryźć.
Niewłaściwie dobrane jedzenie
Pies może nie chcieć jeść karmy, ponieważ mu ona nie smakuje albo jest niewłaściwie dobrana – na przykład zbyt twarda. Jeżeli problem z apetytem pojawił się na przykład przy zmianie karmy, warto rozważyć, czy po prostu nie zacząć podawać zwierzakowi czegoś innego.
Niekiedy pies odmawia zjadania niektórych pokarmów nie tylko z powodu niechęci do konkretnego smaku, ale także nietolerancji pokarmowej.
Problemy psychologiczne
Czasem pies nie je, ponieważ odczuwa nadmierny stres lub tęsknotę. Przeprowadzka, wyjazd członka rodziny, śmierć opiekuna, wypadek, powrót do domu po zaginięciu, długi pobyt w schronisku, pojawienie się w domu dziecka albo innego zwierzęcia – takie wydarzenia mogą sprawić, że zestresowany pies nie będzie miał apetytu. Należy okazywać mu wtedy dużo cierpliwości oraz uwagi, można też od czasu do czasu zachęcać do jedzenia jakiegoś psiego przysmaku. Trzeba zadbać o to, aby zwierzak czuł się kochany i bezpieczny – to jedyny sposób, by znów zaczął jeść normalnie.
Podsumowanie
Jeśli nasz pies przestaje jeść, powinniśmy przede wszystkim uważnie go obserwować. Może się okazać, że to zachowanie tymczasowe – na przykład zwierzakowi jest za gorąco, nie ma po prostu ochoty jeść albo chwilowo gorzej się poczuł. Jeżeli nie je przez dłuższy czas, należy podjąć poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy i wtedy podjąć próbę zaradzenia na brak apetytu bądź skontaktować się z weterynarzem.
Pamiętajmy też, że wypracowanie pewnych nawyków żywieniowych – podawanie jedzenia zawsze w tej samej, czystej misce, w tym samym miejscu, o tej samej porze – i zapewnianie psu regularnego ruchu, zwykle pomagają poprawić apetyt zwierzaka, a przy tym mają pozytywny wpływ na jego zdrowie.