Dla niektórych przygotowywanie tortu dla psa to niepotrzebna fanaberia, inni traktują to jako zabawę, a są też tacy, którzy uwielbiają świętować urodziny pupila i lubią uświetnić je wyjątkowym przysmakiem. Jeżeli jednak postanowisz zrobić tort dla psa, powinieneś bardzo starannie dobrać składniki. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać, aby tort był ładny, smaczny dla czworonoga i przede wszystkim – nie zaszkodził psu.
Czego należy unikać, przygotowując tort dla psa?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wiele składników używanych do pieczenia i przyozdabiania ciast dla ludzi, psu może bardzo zaszkodzić. Zanim więc dodasz coś do torciku, upewnij się, że zwierzak może to zjeść. Oczywiście, wiele psów z zachwytem spałaszuje tort czekoladowy czy przyozdobiony winogronami, ale taki smakołyk źle wpływa na psi organizm. Przygotowując tort dla psa należy więc zapomnieć o czekoladzie, kakao, karmelu, cukrze, winogronach, rodzynkach, ziarnach kawy. Do dekoracji nie można używać lukru, kremów dekoracyjnych czy wiórek kokosowych.
Często popełniany błąd to także przygotowywanie zbyt dużej porcji. Pamiętajmy, że psów nie wolno przekarmiać, a z kolei przyrządzony dla nich posiłek nie powinien być przechowywany zbyt długo. Ponieważ każdy pies (w zależności od wielkości, stanu zdrowia, aktywności, wieku) ma odmienne wymagania, co do ilości jedzenia, rozmiar tortu trzeba dobrać indywidualnie – najlepiej, jeżeli czworonóg będzie mógł zjeść go maksymalnie na dwie raty, zamiast jednego posiłku danego dnia. Jeśli taki mięsny tort nie zostanie zjedzony od razu, koniecznie trzymajmy go w lodówce.
Z czego zrobić tort dla psa?
Do przygotowania tortu dla psa najlepiej użyć mięsa drobiowego lub wołowego, ewentualnie żołądków czy wątróbki (koniecznie przegotowanej, należy też pamiętać, że psy nie powinny jeść dużych jej ilości, ze względu na wysoką zawartość witaminy A, która jest zwierzakom niezbędna, ale szkodzi w zbyt dużych ilościach). Można do tego dodać jajko (o ile torcik będzie pieczony), niektórzy dosypują także mąkę lub żelatynę. Najlepiej zdecydować się na jeden rodzaj mięsa i zmiksować je z warzywami lub owocami takimi jak marchewka, jabłko albo burak, dodać trochę mąki i jajko, a następnie włożyć do foremki na ciasto i upiec w piekarniku.
Do dekoracji mogą sprawdzić się psie przysmaki albo sucha karma, umieszczone na wierzchu i po bokach torciku. Opcjonalnie, część mięsa przygotowanego na tort, można odkroić przed włożeniem do foremki i później użyć w charakterze ozdoby.
Przykładowy przepis na tort dla psa
Pół małej piersi z kurczaka, jajko, ¾ szklanki mąki, marchew. Pierś należy ugotować, a następnie zmiksować z pozostałymi składnikami. Piec w foremce w piekarniku około dwadzieścia minut. Na wierzchu dla ozdoby można ułożyć napis za pomocą suchej karmy albo posypać torcik startą marchewką (lub startym jabłkiem).
Gotowe torciki dla psów
Tort dla psa można także zamówić w jednym z internetowych sklepów, oferujących artykuły dla zwierząt. Najczęściej mają one kształt kości, często przygotowywane są na bazie mięsa drobiowego. Takie gotowe torty doskonale się prezentują, zwykle są ładnie udekorowane, twórcy oferują też możliwość umieszczenia na nich dowolnego napisu. Zanim jednak zakupimy taki produkt, warto zapoznać się z jego składem i upewnić się, że nie zawiera szkodliwych substancji. Pamiętajmy też, że „prawdziwe” torty zwykle mają krótką przydatność do spożycia, a to, co w sklepach oferowane jest jako torcik, to nieraz po prostu zwykły, psi przysmak, w nieco bardziej dekoracyjnym wydaniu.
Przygotowanie tortu dla psa nie jest zbyt skomplikowane, należy jedynie pamiętać, by używać wyłącznie bezpiecznych dla zdrowia zwierzęcia składników. Dobrze też wziąć pod uwagę, że nie każdy psiak jednak (zwłaszcza, jeśli jest przyzwyczajony do jedzenia innych rzeczy) będzie zainteresowany takim przysmakiem. To, że torcik jest śliczny udekorowany natomiast, niewiele naszego pupila obchodzi – dla niego liczą się głównie smak i jedzenie. Dlatego doskonałą alternatywą, która ucieszy psa, będzie podania mu po prostu jego ulubionego przysmaku: konkretnego rodzaju mięsa, smaczka ze sklepu czy gryzaka naturalnego.