Jak zrobić piękne zdjęcie psa?

Jak zrobić piękne zdjęcie psa?

Wielbiciele zwierząt i fotografii kochają łączyć te dwie pasje i organizować spontaniczne sesje zdjęciowe swoim czworonogom. Chyba każda osoba posiadająca psa czy kota, zdołała zrobić mu przynajmniej kilka ładnych ujęć. Równie często jednak zdjęcie z pewnością nie wyszło, bo psiak poruszył się w nieodpowiednim momencie, nie chciał spojrzeć w naszą stronę albo nie udało się nam wybrać właściwej perspektywy. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić psu zdjęcia, które będą wyjątkowe oraz dobrze pokażą jego charakter!

zdjęcie psa

Nawet najbardziej inteligentny i posłuszny pies może sprawiać problemy podczas sesji zdjęciowej. O ostatecznym wyglądzie zdjęcia psa decydują też w dużej mierze nasze umiejętności, odpowiednia perspektywa oraz wybór sprzętu.
Oto kilka porad, które mogą pomóc w uzyskaniu idealnego ujęcia!

1. Zadbaj, aby pies czuł się zrelaksowany


Znudzony, zdenerwowany, rozproszony lub zmęczony pies nie będzie najlepszym modelem. Miejsce na sesję zdjęciową powinniśmy wybrać więc tak, by nie tylko oferowało atrakcyjne widoki, ale było też bezpieczne i niezbyt zatłoczone. Mogłoby się wydawać na przykład, że dobrym wyborem będzie park – jeśli jednak pójdziemy do niego w porze, gdy po okolicy kręci się wielu ludzi, nadmiar bodźców i obecność innych zwierząt utrudni współpracę z czworonogiem. Nie powinniśmy też w takich warunkach spuszczać go ze smyczy, co ograniczy nasze możliwości. Nie zabierajmy również na sesję zdjęciową psa, który źle się czuje ani nie zmuszajmy go do pozowania po długim, męczącym spacerze.
Jeżeli zdjęcia nie wychodzą, nie okazujmy zdenerwowania. Pies je wyczuje, sam zacznie się stresować i kolejne ujęcia też się nie udadzą. Nie przymuszajmy pupila do robienia na siłę rzeczy, na które nie ma ochoty. Zaplanowaliśmy zdjęcia portretowe, ale pies nie może usiedzieć na miejscu? Pozwólmy się mu wybiegać. Chcielibyśmy sfotografować zwierzaka podczas zabawy, on jednak woli statecznie spacerować pośród traw? Zadowolmy się tym razem portretem. Dobre zdjęcie nie jest warte męczenia czworonoga – poza tym z dużym prawdopodobieństwem pozwalając naszemu pupilowi zachowywać się swobodnie, zrobimy dużo lepsze fotografie.

zdjęcie biegnącego psa

2. Zabierz ze sobą psie przysmaki i zabawki


Smakołyk, na przykład naturalny gryzak, może być dla psa dobrą motywacją do współpracy. Możemy zrobić psu zdjęcie w momencie, gdy będzie o niego prosił podając łapę czy skacząc, by go pochwycić. Drobniejszymi gryzakami nagradzajmy psa za wykonywanie komend podczas zdjęć statycznych – gdy usiądzie spokojnie czy się położy, zgodnie z naszym poleceniem. To pozwoli podtrzymać jego zainteresowanie i zachęci do pozowania do kolejnych ujęć.
Piszcząca zabawka natomiast przyciągnie uwagę pupila, kiedy będziemy chcieli, by spojrzał prosto w obiektyw. Zabawki przydadzą się również, jeśli planujemy robić zdjęcia w ruchu – rzucenie jej z pewnością zachęci pieska do biegania.

pies z zabawką

3. Rób zdjęcia ustawiając się na linii wzroku psa


Najpiękniejsze zdjęcia psów to zwykle te robione aparatem ustawionym mniej więcej na wysokości ich oczu. Jeśli więc chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt – nie powinniśmy robić fotografii zwierzaka stojąc. Aby zrobić ładne zdjęcie, będziemy musieli uklęknąć, usiąść, czy nawet… położyć się na ziemi. 

zdjęcie psa portretowe

4. Dostosuj ustawienia aparatu do rodzaju zdjęć


Do robienia zdjęć podczas zabawy i biegania przydatny może okazać się aparat umożliwiający dobre przybliżenie fotografowanego widoku. Dzięki długiej ogniskowej nie będziemy musieli biegać za psem czy cierpliwie czekać aż przybiegnie on na tyle blisko, by zrobić mu idealne zdjęcie. Kluczowe będą także szybki autofokus i krótki czas naświetlania. Brzmi to zbyt skomplikowanie? Sprawdź, czy Twój aparat ma opcję robienia zdjęć w ruchu lub sportowych – powinno okazać się to wystarczające. 
W przypadku zdjęć portretowych, jeżeli nie chcemy ręcznie ustawiać ISO i przesłony, możemy zdać się na opcję „zdjęcia portretowe”.

zdjęcie psa w ruchu

5. Wybierz najlepszą porę na zdjęcia


Nie bez powodu profesjonalni fotografowie najczęściej sesje w plenerze wykonują o poranku. Wtedy światło jest najlepsze i umożliwia zrobienie najładniejszych zdjęć. Na fotografowanie warto też wybrać tak zwaną „złotą godzinę” czyli godzinę przed zachodem słońca – złociste światło, cienie i kolorowe niebo mogą stanowić piękną oprawę dla fotografii, zwłaszcza portretowych. Zdjęcia robione tuż przed zachodem na tle słońca mogą pozwolić na uzyskanie ciekawego efektu, gdy widać jedynie przyciemnione sylwetki.

zdjęcie psa o zachodzie słońca

6. Postaraj się uchwycić na zdjęciu charakter psa


Wprawdzie nie możemy psu dokładnie wyjaśnić, czego od niego oczekujemy podczas sesji, ale mamy możliwość zatroszczenia się o scenerię i okoliczności, które pozwolą najlepiej oddać charakter naszego pupila. Jeśli psiak jest energiczny, zróbmy mu zdjęcie, gdy biega. Jeżeli ma spokojniejszą naturę, dobrym pomysłem może być zdjęcie portretowe wykonane w lesie tuż przed zachodem słońca.  Czworonoga chętnego do zabawy zachęćmy na przykład do tarzania się po trawie.
Jako rekwizyty dobrze sprawdzą się ulubione zabawki psa. Nie polecamy jednak bawić się w przebieranki, nakładanie zwierzakowi okularów czy kapeluszy – pies zwykle nie będzie czuł się w nich dobrze, a zdjęcie, które zrobimy, może i będzie estetyczne, ale też sztuczne.

 

zdjęcie psa w lesie

Wszystko jasne? Doskonale! Zachęcamy więc do długiego spaceru z psem… i do zabrania ze sobą aparatu!