Jak pomóc przygarniętemu psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Jak pomóc przygarniętemu psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze dla psa pewien stres – zwłaszcza, jeśli przeprowadzka wiąże się także z dołączeniem do nowej rodziny. Podpowiadamy, w jaki sposób pomóc psu w aklimatyzacji w nowym miejscu.

samotny pies

Psy różnie zachowują się w nowym miejscu


Należy pamiętać, że dotychczasowe doświadczenia psa mogą bardzo wpłynąć na to, jak będzie zachowywać się w nowym miejscu. Jeśli bierzemy do domu szczeniaka, prawdopodobnie przyzwyczai się on do zmiany otoczenia bardzo szybko, ale będzie wymagać starannej tresury. Należy się też liczyć z tym, że na początku może coś zniszczyć. Przygarnięcie psiaka do tej pory bezdomnego może już wiązać się z koniecznością podjęcia dodatkowych działań – nieprzyzwyczajony do życia z ludźmi prawdopodobnie na początku będzie miał problemy z dostosowaniem się do nowych warunków. Podobnie sprawa przedstawia się z psem wziętym ze schroniska.
Niektóre psy mają za sobą ciężkie doświadczenia. Aklimatyzacja w ich przypadku zawsze jest trudna: zwłaszcza jeśli niedawno zmieniły właścicieli bądź tułały się między wieloma domami. Pamiętajmy jednak, że właśnie takie psy często później za troskę odwdzięczają się największą wiernością oraz miłością. 

pies w domu

Przygotowanie do pojawienia się czworonoga


Najlepiej jeszcze zanim pies pojawi się w domu zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty. I chodzi tutaj nie tylko o tak oczywiste rzeczy jak smycz, obroża, czy psia karma, ale także inne akcesoria. Mowa tutaj o rzeczach takich jak:
- psie posłanie: psu należy zapewnić własny kąt, w którym będzie mógł poczuć się bezpiecznie. Legowisko stanie się dla niego swojego rodzaju schronieniem i przebywanie w nim może nieco zmniejszyć stres związany z przeprowadzką. Nawet jeśli planujemy pozwolić psu wchodzić na kanapę czy sypiać na łóżku, wciąż powinien mieć jakieś miejsce, które uzna za swój teren. Pamiętajmy, aby umieścić je tak, abyśmy nie musieli później go przesuwać i by nie przeszkadzało domownikom w poruszaniu się. Nie powinno też znajdować się w miejscu nazbyt odosobnionym. Posłanie powinniśmy pokazać psu przed pierwszą nocą spędzoną w domu i pochwalić go, gdy do niego wejdzie
- zabawki i naturalne gryzaki: zadbajmy o to, aby nasz pies od początku miał przedmioty, które może obgryzać. Niweluje to stres, pozwala mu rozładować emocje, stanowi rozrywkę w momentach, kiedy pies się nudzi oraz zmniejsza nieco szansę na to, że psiak coś zniszczy. Idealna będzie jakaś miękka maskotka, gumowa piłeczka albo naturalny gryzak, dostarczający psu składników odżywczych i wspierający higienę jamy ustnej. Naturalne gryzaki można znaleźć na Skyfood.
- miski: pies powinien mieć własne miseczki, zawsze te same i zawsze wystawiane w tym samym miejscu. Stała pora i stałe miejsce posiłków zapewniają psu większe poczucie bezpieczeństwa.

piesek w posłaniu

Pozwól psu poznać otoczenie


Na początku należy pozwolić psu na samodzielne poznanie nowego domu. Jeśli jest jakieś pomieszczenie, do którego ten bezwzględnie nie powinien wchodzić, najlepiej na początku pozostawić je zamknięte. Trzymajmy się w miarę blisko zwierzęcia, ale nie próbujmy zmuszać go od razu do zabawy czy pieszczot, jeśli nie wykazuje takiej ochoty. Pies musi najpierw zorientować się w nowym otoczeniu, a to często wiąże się z dużym stresem, może więc nie być gotów na czułości i zabawę. Obserwujmy też, jak reaguje na nowe miejsce i członków rodziny – może się okazać, że niektóre rzeczy wzbudzają jego lęk lub nerwowość. Zwykle wskazuje to na jakieś przeszłe, trudne doświadczenia. 
Jeśli pies robi coś niewłaściwego, zareagujmy, ale ze spokojem, aby go nie przestraszyć. Nie próbujmy też zaczynać tresury pierwszego czy nawet drugiego dnia jego bytności w domu – dajmy mu trochę czasu na oswojenie się z domem i domownikami. 

Przyzwyczaj psa do samotności


Jeśli tylko mamy taką możliwość, postarajmy się, aby pies pojawił się w domu w momencie, gdy możemy poświęcić mu sporo uwagi przynajmniej przez jeden dzień. Ułatwi to zwierzakowi przyzwyczajenie się do nas oraz do nowego otoczenia, a nam pozwoli na obserwację zachowań nowego pupila i szybkie wypatrzenie potencjalnie problematycznych reakcji.
Pamiętajmy jednak, że stałe przebywanie razem z psem w pierwszych dniach jego bytności w domu, może później generować pewne problemy. Pies, przyzwyczajony do ciągłej asysty człowieka, może źle reagować w momencie, gdy pozostanie sam – szczekać, niszczyć rzeczy, czy stresować się tak bardzo, że odbije się to negatywnie na jego zdrowiu. Co robić w takim wypadku? Najlepiej na początku nie zostawiać go samego na długie godziny, ale wyjść z domu na krótko: tak by pies przekonał się, że nawet jeśli znikniemy mu z oczu, wkrótce wrócimy. Należy unikać na przykład sytuacji, gdy spędzimy wraz ze zwierzakiem cały piątkowy wieczór i weekend, a potem w poniedziałek wyjdziemy na kilka godzin do pracy. Dobrze już w sobotę i niedzielę opuścić dom na godzinę czy dwie, aby przekonać się, jak pies na to reaguje i przyzwyczajać go do tego, że nie zawsze będzie miał obok siebie domownika.
Jeśli pies źle znosi samotność, możemy próbować ułatwić mu tę sytuację na kilka sposobów. Pomocne może być na przykład zostawianie w jego posłaniu jakiegoś starego ubrania albo koca, który pachnie właścicielem. Dobrze sprawdzą się też wspomniane już wcześniej zabawki i gryzaki – dzięki nim nasz pupil będzie mniej nudził się, kiedy nas nie będzie w domu. Można spróbować także włączania telewizora lub radia, aby w domu nie panowała cisza.

pies i kocyk

W znakomitej większości przypadków już po kilku dniach pies będzie doskonale czuł się w nowym domu. Niektóre z nich wymagają jednak większych starań – jeśli stale są zestresowane, przestraszone lub reagują niewłaściwie, należy dbać przede wszystkim o zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, wykazywać się cierpliwością i starać się odkryć przyczyny takiego zachowania. Jeżeli to się nie powiedzie, konieczna może być wizyta u psiego terapeuty.