Dowiedz się, jak oduczyć psa obgryzania butów i innych przedmiotów

Dowiedz się, jak oduczyć psa obgryzania butów i innych przedmiotów

Pogryzione buty, zniszczony dywan, ślady zębów na nogach krzesła. Brzmi znajomo? Właściciele psów często muszą borykać się z problemem zniszczeń poczynionych przez pupili. Psiak, zwłaszcza młody i pozostawiony w domu sam na długie godziny, może narobić wielu szkód. Odpowiednie postępowanie pozwoli na ograniczenie zniszczeń i szybsze nauczenie ulubieńca, że jego zachowanie jest niewłaściwe. Co należy robić, aby oduczyć psa obgryzania przedmiotów?

szczeniak gryzący syszkę

Dlaczego psy gryzą przedmioty?


Psy nie obgryzają butów czy mebli z czystej złośliwości. Gryzienie przedmiotów jest dla psiaków naturalne: stanowi rozrywkę, gdy zwierzak się nudzi oraz sposób na wyładowanie nadmiernej energii. Szczeniaki poprzez obgryzanie wszystkiego, co nawinie się im pod pyszczek, poznają świat. Dodatkowo, gryzienie pomaga na ból dziąseł, kiedy (zwykle około piątego miesiąca życia) zaczynają wypadać im mleczaki i wyżynać się stałe zęby. Bywa też, że obgryzanie przedmiotów staje się reakcją psychologiczną – pies nadmiernie zestresowany albo chcący zwrócić na siebie uwagę właściciela, zaczyna niszczyć rzeczy.
Zrozumienie przyczyn postępowania czworonoga, może stać się kluczem do odkrycia sposobu, na zmianę jego zachowania. Jeśli więc nasz pupil często sieje w domu zniszczenie, zastanówmy się najpierw, dlaczego to robi.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia przedmiotów?


Niemal każdy szczeniak na pewnym etapie swojego życia będzie obgryzać buty, meble i inne rzeczy pozostawione w zasięgu pyszczka. Chociaż jest to naturalne, nie należy problemu bagatelizować – jeśli nie zareagujemy, istnieje możliwość, że nasz pupil z takiego zachowania nie wyrośnie, a przynajmniej nie zrezygnuje z niego szybko.
Przede wszystkim, nie powinniśmy szczeniaka bić. Bity pies zaczyna bać się właściciela, bywa też, że wykształca zachowania niepożądane, takie jak nadmierna agresja – tym samym możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Pamiętajmy też, że zwierzak nie próbuje robić nam na złość: nie wie, że jego postępowanie jest niewłaściwe, poza tym po prostu potrzebuje gryźć z przyczyn czysto biologicznych.


Co więc powinniśmy robić?


•    postępujmy konsekwentnie – obgryzanie przedmiotów, których czworonóg nie powinien niszczyć, zawsze powinno wywoływać naszą reakcję – i ta powinna być zawsze taka sama
•    jasno dawajmy psu do zrozumienia, że zachowuje się niewłaściwie – należy zwrócić na siebie jego uwagę (na przykład klaśnięciem), głośno powiedzieć „Nie wolno”, a potem zabrać mu przedmiot lub delikatnie odgonić od mebla
•    dawajmy psu coś, co może obgryzać – psiak musi mieć swoje zabawki: może to być pluszak, plastikowa kość, gałganek. Dobrze sprawdzą się także naturalne gryzaki, które zapewnią psu rozrywkę, składniki odżywcze oraz pomogą w dbałości o higienę zębów. Należy jasno sygnalizować, że takimi przedmiotami szczeniakowi wolno się bawić – dajmy mu je osobiście, pogłaskajmy, gdy się nimi zainteresuje. Zabawki możemy mu podsuwać także zamiast przedmiotów, które ten usiłował obgryzać
•    starajmy się nie trzymać na wierzchu rzeczy, które pies może zniszczyć – pamiętajmy o chowaniu przedmiotów takich jak buty czy pilot w miejscach, z których pies nie zdoła ich zabrać
•    nie próbujmy krzyczeć na psa, jeśli po długiej nieobecności zastaniemy w domu zniszczenia. Pies prawdopodobnie nie skojarzy naszego niezadowolenia z czymś, co zrobił jakiś czas temu. Nie rozumiejąc, za co jest karcony, nie poprawi swojego zachowania. Natomiast jeśli obgryzał jakąś konkretną rzecz, można mu ją pokazać, powtarzając „Nie wolno”

W przypadku psów starszych obowiązują podobne zasady. Warto jednak podkreślić, że jeżeli dorosły pies nagle zaczyna zjadać buty czy atakować meble, a nie robił tego wcześniej, prawdopodobnie dzieje się z nim coś niedobrego. Jeśli z kolei wzięliśmy starszego psa z takimi nawykami, walka z nimi może być bardzo trudna i wymagać pomocy profesjonalisty.

pies i zabawka

Co robić, jeśli pies nie przestaje obgryzać przedmiotów?


Nawet jeżeli jasno pokażemy psu, jak nie powinien postępować, w pewnych sytuacjach będzie on dalej zachowywać się niewłaściwie. Jeśli nasz pupil żuje buty czy pilota kierowany nudą, stresem albo poczuciem samotności, karcenie nie będzie skuteczne. Pamiętajmy, że każdy pies potrzebuje ruchu, zabawy oraz kontaktu z właścicielem – dotyczy to zwłaszcza psów młodych, w szczególności niektórych ras (na przykład owczarek czy husky absolutnie musi być wyprowadzany na długie spacery). Częstsze wyprowadzanie psa, zabawa z nim i poświęcanie mu uwagi, mogą pomóc zaradzić problemowi. Pilnujmy też, aby zawsze miał dostęp do zabawek i naturalnych gryzaków, aby to na nich wyładowywał nadmiar energii.
Poważniejszy kłopot pojawia się, kiedy gryzienie stanowi reakcję na wydarzenia takie, jak zmiana miejsca zamieszkania, śmierć domownika albo pojawienie się nowego członka rodziny. W takich wypadkach kluczowa będzie nie walka z gryzieniem, będącym zaledwie objawem problemu, a samym problemem. Musimy zadbać o samopoczucie psa, spróbować przyzwyczaić go do nowej sytuacji, jeśli zaś to nie pomoże – rozważyć wizytę u psiego psychologa.

pies i patyk

Pies, podobnie jak dziecko, nie jest świadom, że niektóre jego zachowania są niewłaściwe. Nie możemy oczekiwać, że przygarnięty zwierzak od razu będzie doskonale wychowany. To zawsze zadaniem właściciela jest odpowiednie wytresowanie czworonoga. Dotyczy to także nauczenia go, że nie powinien zjadać butów czy obgryzać mebli. Konsekwencja, spokój i pamiętanie o potrzebach psa są tutaj kluczem do sukcesu.