Ciąża u psa trwa zdecydowanie krócej niż u człowieka, przebieg porodu również różni się od ludzkiego. Bardzo często właściciel nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jego czworonóg jest w ciąży i zauważa to już w bardziej zaawansowanym stadium. Prawdą jest to, że u niektórych psów ciąża przebiega początkowo bezobjawowo, ale czujne oko opiekuna zwykle wychwyci zmiany w zachowaniu swojego pupila, a następnie w jego wyglądzie.
Jeśli suczka nie zostanie wysterylizowana, da się jej możliwość posiadania potomstwa, trzeba uzupełnić swoją wiedzę o nowe informacje na temat przebiegu ciąży i porodu. Kochający właściciel powinien wiedzieć, jak dbać o brzemiennego psa, na co uważać, co powinno wzbudzić niepokój i co zrobić, gdy pojawią się różne komplikacje. Ciężarna suczka będzie potrzebowała troski, a przy porodzie pomocy.
Zobacz też: Karmienie szczeniaka - co warto wiedzieć?
Jak wygląda suka w ciąży? Jakie są pierwsze objawy?
Brzemiennego psa łatwo poznać, będzie miał powiększony brzuch i nabrzmiałe sutki. Zanim jednak do tego dojdzie, minie parę tygodni od pokrycia. U człowieka jest tak samo, zmiany w wyglądzie nie następują od razu. W przypadku psa ciąża liczona jest w tygodniach, nie miesiącach, dlatego po kilkudziesięciu dniach nie będzie już żadnych wątpliwości, że suczka jest brzemienna.
Często przez pierwsze pięć tygodni ciężarna suka wygląda normalnie, ale pojawiają się zmiany w zachowaniu. Wymienić można zmęczenie, utratę łaknienia, wymioty. Następnie dochodzi do stopniowego zwiększania się masy ciała i wzrostu apetytu. Powłoki brzuszne powiększają się, a w sutkach pojawia się pokarm. Już około 27 dnia ciąży można wyczuć ruchy płodów podczas badania palpacyjnego.
Ile pies jest w ciąży?
Niecałe dwa miesiące wystarczą do tego, aby psia ciąża dobiegła końca, czyli dziewięć tygodni - od 58 do 63 dni. Tyle zajmuje całkowite wykształcenie się szczeniąt, które będą gotowe do samodzielnego życia poza łonem swojej matki.
Przebieg ciąży tydzień po tygodniu
Do wykształcenia się samodzielnego życia ludzkiego potrzebnych jest aż dziewięć miesięcy, natomiast w przypadku psa wystarczy zaledwie dziewięć tygodni. Jest to zaskakująco duża różnica czasu, a kluczowym etapem ciąży pierwszy tydzień.
Tydzień 1
Dochodzi wtedy do zapłodnienia komórek jajowych i przekazania genów. Żywotność psich plemników wynosi aż siedem dni, tyle mogą przetrwać wewnątrz narządów rodnych suczki. Jak każdy dobrze wie, w jednym miocie może być kilka szczeniąt. W przypadku psów dochodzi do zapłodnienia wielu komórek jajowych.
Przez pierwsze dni po kryciu zwykle nie odnotowuje się żadnych zmian w zachowaniu suczki, ale w jej łonie dzieje się wiele – dochodzi do intensywnych podziałów komórek, z których powstanie nowe życie.
Tydzień 2
W drugim tygodniu ciąży embriony zagnieżdżają się w macicy, tworzą się łożysko, przez które do płodów zaczną docierać składniki odżywcze, ale nadal nie można tego w żaden sposób poznać po zachowaniu suczki.
Tydzień 3
W trzecim tygodniu ciąży suczka staje się często bardziej wrażliwa, zaczyna się oszczędzać, więcej odpoczywa. Nie jest to jednak regułą i nierzadko zachowuje się całkowicie normalnie. Uspokajająco zadziałają na nią np. naturalne gryzaki, na których skupi swoją uwagę. W macicy następuje jednak intensywny rozwój zarodków, kształtują się ich organy wewnętrzne.
Tydzień 4
W czwartym tygodniu ciąży można już stwierdzić za pomocą badania, czy suka jest brzemienna, wykryć nawet bijące serca szczeniąt.
Sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie badania palpacyjnego brzucha, zrobienie testu z krwi. Dostępne są nawet specjalne testy ciążowe dla psów. Jak widać, obecnie nie trzeba zastanawiać się nad tym, czy pies jest rzeczywiście w ciąży, podobnie jak u ludzi. Najlepszym sposobem będzie wykonanie badania USG, które jest bezinwazyjne.
Czwarty tydzień ciąży wiąże się z wystąpieniem pewnych objawów. Suka może nie być zainteresowana jedzeniem czy nawet wymiotować. Większość psów nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich wnętrzu rozwija się intensywnie nowe życie.
Tydzień 5 - 7
Zwykle już w szóstym tygodniu ciąży suka staje się coraz bardziej świadoma nadchodzących zmian. Można zabsorbować u niej spadek aktywności, większe wyciszenie. Włącza się instynkt macierzyński, wyostrza czujność i zwiększa troska o brzuch. Opiekun może zaobserwować wydzielinę w postaci śluzu z dróg rodnych, wzrost gruczołu mlekowego.
Na czterdziesty dzień ciąży przypada najbardziej intensywny rozwój szczeniąt, kształtuje się kręgosłup i pazury. Można już nawet rozróżnić płeć płodów, a w siódmym tygodniu ciąży wykonać zdjęcie RTG, jeśli właścicielowi zależy na poznaniu dokładnej liczby szczeniąt. Ruchy płodów są dobrze wyczuwalne, a apetyt przyszłej mamy rośnie.
Może nawet pojawić się już pokarm w gruczołach mlecznych.
Tydzień 8
W ósmym tygodniu ciąży ruchy płodów są na tyle silne, że suka może stać się niespokojna. Coraz więcej wypoczywa, szybciej się meczy i więcej śpi. Można zaobserwować zwiększającą się ociężałość.
Tydzień 9
W dziewiątym tygodniu ciąży szczeniaki są już gotowe do samodzielnego życia i poród jest już tylko kwestią czasu. Suka dyszy, traci apetyt, jej brzuch opada coraz bardziej, a sutki są wypełnione mlekiem. Zaczynają pojawiać się skurcze i rozpoczyna się poród.
Jak wygląda poród psa, czy pomoc opiekuna będzie potrzebna?
Wzmożona produkcja mleka jest jednym z objawów zbliżającego się terminu porodu. Charakterystyczne będzie też zapadnięcie się brzucha suki po bokach, co wynika z rozluźnienia mięśni. W kanale miednicy zachodzą różne zmiany, które mają ułatwić wydanie na świat nowego życia. Suka zaczyna też szukać miejsca do porodu, tworzyć sobie legowisko i znosić do niego różne przedmioty.
Znaczenie ma dla niej cisza i spokój. Już nawet na kilkadziesiąt godzin przed porodem zwierzę zaczyna być niespokojne, dyszy, może nawet wymiotować, traci zainteresowanie jedzeniem. Zwiększa się zwykle częstotliwość wypróżnień, ze sromu wypływa śluz, staje się on obrzęknięty, suka często go liże.
Przy prawidłowo przebiegającym porodzie nie powinno być żadnego problemu z wyparciem płodu. Suka sama zajmie się wydostaniem szczeniąt z pęcherzy płodowych i odgryzieniem pępowiny. Następnie wyliże swoje dzieci, zje łożyska.
Bardzo ważne jest baczne obserwowanie całego przebiegu porodu i bycie w pogotowiu, gdy suka będzie potrzebowała pomocy. Jeśli z jej dróg rodnych zacznie wyciekać zielona lub brązowa wydzielina, a poród nie nastąpi, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Powinno się do niego zadzwonić także w przypadku upływu ponad trzech godzin od wystąpienia pierwszych skurczów i braku porodu, to samo dotyczy spadku temperatury zwierzęcia po upływie doby.
Interwencji lekarza wymaga wystąpienie intensywnych skurczów i brak wyparcia płodu. Zdarza się tak, że szczeniak wystaje ze sromu, ale nie może z niego do końca wyjść. Wydłużony odstęp pomiędzy wydalanymi płodami również powinien wzbudzić niepokój. Jeśli trwa dłużej niż dwie godziny, to trzeba niezwłocznie zadzwonić do lekarza weterynarii. Po pomoc weterynaryjną należy zgłosić się, gdy suka zacznie zachowywać się nienaturalnie – straci zainteresowanie szczeniętami, stanie się apatyczna, dojdzie do wzrostu temperatury czy wystąpienia drgawek.
Ciąża u psów urojona – przyczyny, objawy
Suka może być w ciąży urojonej. Wiąże się to z wystąpieniem wielorakich zmian w zachowaniu psa, ale na tym nie koniec. Dotyczą one też ciała, obrzęku sutków, co może być bardzo mylące zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Suka staje nerwowa, czasem nawet agresywna. Zaczyna szukać sobie miejsca do porodu i znosić do niego różne przedmioty, w tym zabawki.
Towarzyszą jej wahania nastrojów, zaburzenia odżywiania, smutek. Pies staje się coraz mniej aktywny, spędza dużo czasu w swoim legowisku, poświęca czas na lizanie brzucha, sutków. Można zaobserwować rozpulchnienie narządów rodnych, nabrzmienie gruczołów mlekowych, powiększenie brzucha.
Zdarzają się nawet wymioty i wzrost temperatury ciała. Ciąża urojona może trwać kilka dni lub kilka tygodni, duże znacznie ma tutaj zachowanie domowników. Pojawia się pytanie, co przyczynia się do ciąży rzekomej?
Powodów może być wiele, a jednym z nich pojawienie się w domu nowego zwierzęcia, które rozbudzi instynkt macierzyński. To samo można powiedzieć o obecności suki, która właśnie wychowuje swoje szczenięta. Do przyczyn pojawienia się ciąży urojonej u psa zalicza się również długotrwałą kurację hormonalną, zabieg usunięcia jajników, niedoczynność tarczycy.