Twój pies nie chce się bawić, unika ludzi, spędza coraz więcej czasu leżąc na swoim posłaniu, ma mniej energii? Psia apatia może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych albo psychicznych. Jeśli dostrzeżesz jej objawy, powinieneś obserwować psa i przygotować się, że być może konieczne będzie leczenie.
Jakie mogą być przyczyny apatii u psa?
Apatia u psa zazwyczaj świadczy o jego złym samopoczuciu. To niekoniecznie musi być związane z poważną chorobą: pies, podobnie jak człowiek, czasem może mieć gorszy dzień. Mogło mu zaszkodzić coś, co zjadł i boli go żołądek bądź po prostu nie najlepiej się czuje. Jeżeli jednak stan apatii utrzymuje się dłużej, prawdopodobnie wywołują go bardziej poważne problemy zdrowotne.
Długotrwała, psia apatia, może mieć dwojakie przyczyny: związane ze stanem fizycznym, ale i psychicznym. Niestety, bez starannej obserwacji i badań ciężko jednoznacznie określić powody, dla których zwierzak zaczyna być apatyczny – jest to bowiem jeden z głównych objawów bardzo wielu chorób, między innym układu pokarmowego, nerek, boreliozy czy groźnych wirusów takich jak parwowizora.
Przyczyna apatii może jednak tkwić gdzieś indziej. Pies również ma uczucia i trudne sytuacje czasem go przerastają. Apatia może więc być oznaką rodzącej się depresji – wywołanej na przykład tęsknotą za właścicielem albo nadmiernym stresem. Śmierć lub wyprowadzka członka rodziny, zniknięcie zwierzęcego przyjaciela, zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się w domu dziecka – to wszystko również może sprawić, że pies zacznie zachowywać się apatycznie.
W jaki sposób postępować, jeśli nas pies jest apatyczny?
Jeśli nasz pies nie chce się bawić i zdaje się pozbawiony energii, powinniśmy sprawdzić, czy nie występują inne, niepokojące objawy: brak apetytu, ciepły, suchy nos, zwiększone pragnienie, dyszenie (zwłaszcza, jeśli nie jest gorąco), biegunka lub trudności z wypróżnianiem, problemy z poruszaniem, skamlenie, wymioty, nieprzyjemny zapach z pyska, zmiana koloru dziąseł, ogólne osłabienie organizmu, rozdęcie brzucha, wyciek z nosa, łzawienie. Jeżeli nie widzimy żadnych innych poza apatią oznak, że coś się dzieje – być może pies nie ma po prostu nastroju na zabawę i należy zostawić go w spokoju.
Istnieje szansa, że nawet jeżeli z apatią współwystępuje jakiś inny objaw, sytuacja nie jest jeszcze niebezpieczna. Na przykład pies, który jest apatyczny, nie chce jeść i zwymiotował, może mieć lekki problem z żołądkiem i wystarczy parę godzin bez jedzenia, a wkrótce dojdzie do siebie. Bardziej problematyczną oznaką będzie rozdęty brzuch – zwłaszcza u dużego psa – który może świadczyć o skręcie kiszek, a ten bywa niebezpieczny dla życia. Nieprzyjemny zapach z pyska z kolei wskazuje na problemy z uzębieniem, które mogą przerodzić się w stan zapalny – a to wymaga przeprowadzenia zabiegu usunięcia kamienia nazębnego.
Gdy zaobserwujemy kilka niepokojących objawów albo stan psiej apatii się przedłuża – koniecznie zabierzmy więc zwierzaka do weterynarza i wdróżmy leczenie wedle jego wskazówek.
Co jeśli badania nic nie wykazują?
Weterynarz obejrzał psa i wykonał badania krwi, ale nic dostrzegł żadnych przyczyn, które mogłyby powodować apatię u zwierzaka? Zastanówmy się, jakie przeżycia mogły negatywnie wpłynąć na stan naszego pupila. Czy ma powody do smutku albo stresu? Może przygarnęliśmy nowe zwierzę, albo wręcz przeciwnie, niedawno druh naszego ulubieńca zdechł? Albo zostaje w domu sam znacznie dłużej niż zwykle?
Zdiagnozowanie przyczyny apatii będzie pomocne przy zaradzeniu na problem. Pies jest apatyczny, bo tęskni za towarzyszem? Okażmy mu więcej uwagi lub rozważmy przygarnięcie drugiego zwierzaka. Nowa praca sprawia, że musimy spędzać więcej czasu poza domem? Być może psiak po prostu się nudzi albo tęskni. Zostawmy na jego posłaniu jakiś stary sweter, którego zapach będzie mu o nas przypominał, przynieśmy nową zabawkę, rzućmy mu gryzak, którym będzie mógł zająć się pod naszą nieobecność. Bywa też, że przyczyną złego samopoczucia psa jest zła dieta: pamiętajmy, że pies nie może dostawać ani za mało, ani za dużo pokarmu, a podawane mu posiłki powinny być zbalansowane. Psiak nie powinien dostawać resztek z naszych posiłków, jedzenia takiego jak czekolada czy winogrona, nie należy też dokarmiać go z ręki. Smakołyki, jakie dostaje, powinny być przeznaczone specjalnie dla psów: najlepiej wybrać naturalne gryzaki, dostarczające wartościowych składników odżwyczych.
Niestety – czasem apatia związana jest też po prostu ze starością oraz spadkiem sił psa i nie można na nią zaradzić.
Niezależnie od tego, jaka przyczyna może kryć się za apatią, postarajmy się okazać psu więcej uwagi. Nie zmuszajmy go siłą do zabawy, ale okażmy mu zainteresowanie, spróbujmy zachęcić do aktywności, głaszczmy i spędzajmy z nim czas. Regularny kontakt z człowiekiem i poczucie, że właściciel go kocha, powinny poprawić czworonogowi humor. Gdy jednak nie potrafimy samodzielnie zaradzić na problem, być może warto rozważyć zwrócenie się do psiego terapeuty.
Dostrzegając u psa oznaki apatii nie panikujmy, ale też nie bagatelizujmy sprawy. Pamiętajmy, że pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie może powiedzieć, że dzieje się z nim coś złego: to my musimy zaobserwować oznaki kłopotów zdrowotnych i podjąć odpowiednie działania.