Kaganiec dla psa – jak wybrać?

Kaganiec dla psa – jak wybrać?

Kagańce nie są niezbędne wyłącznie w przypadku niebezpiecznych ras psów, każdy właściciel powinien się wyposażyć w tego typu akcesorium dla dobra swego pupila i otoczenia. Nawet jeśli pies wydaje się mieć miłe usposobienie i nikogo nie skrzywdził, ma zwierzęce instynkty i nigdy nie wiadomo, jak się zachowa w stresowej sytuacji.   

Zobacz też: Wyprawka dla szczeniaka - jakie produkty są obowiązkowe?

Pod wpływem silnych emocji może dojść do czegoś nieoczekiwanego, dlatego lepiej postawić na profilaktykę. Wybór kagańców jest ogromny, dzięki czemu każdy właściciel dobierze odpowiedni model do swojego czworonoga. Na uwadze powinno się mieć walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne.

Czy kaganiec dla psa jest koniecznością?

Zdania na temat kagańców są podzielone, jest mnóstwo zwolenników, jak również zagorzałych przeciwników. Kaganiec kojarzy się najczęściej z niewygodą, ale nowoczesne modele mogą być komfortowe w noszeniu, bezpieczne i funkcjonalne. Dobrze dobrany kaganiec to podstawa do tego, aby pies nie czuł dyskomfortu i mógł normalnie funkcjonować, czerpać radość ze spacerów. Po kaganiec warto sięgnąć już w przypadku szczeniaka, można zacząć zakładać go dwumiesięcznemu psu. Kaganiec chroni przed ugryzieniem i podnoszeniem śmieci z ziemi, ale pies może w nim swobodnie oddychać i nawet szczekać. Oczywiście są też kagańce ograniczające szczekanie, chodzi tutaj o modele materiałowe. Jeśli pupil ma tendencję do głośnego szczekania, co może wywoływać strach u innych i irytację, to warto dla świętego spokoju temu zapobiegać. 

Zgodnie z polskimi przepisami prawa wychodzący pies powinien być na smyczy i mieć kaganiec. Nie ma jednak jasno określonych zasad, dlatego zawsze trzeba kierować tym, co uchwaliły lokalne samorządy, czytać dokładnie wewnętrzne regulaminy. Kluczowe jest to, aby pies był pod kontrolą, jego opiekun powinien zapewnić środki ostrożności przy trzymaniu go, w przeciwnym razie musi liczyć się z nałożeniem kary grzywny. Wizyta u weterynarza również wymaga założenia kagańca, bo zestresowany i chory pies może niestety ugryźć, nawet jeśli ma z pozoru łagodne usposobienie.

Jakie wyróżnia się kagańce dla psów?

Do wyboru jest wiele rodzajów kagańców, dzięki czemu możliwe staje się dobranie idealnego modelu dla swojego czworonoga. Wyróżnić można kaganiec fizjologiczny, metalowy, skórzany, plastikowy. Każdy z nich ma zalety i pewne wady, które warto mieć na uwadze przy zakupie. Najpopularniejsze są kagańce metalowe, które umożliwiają swobodne oddychanie i otwieranie pyska. Nie ma nawet problemów z piciem, są łatwe do utrzymania w czystości. Minusem będzie waga metalowego kagańca, nadmierne nagrzewanie się latem i wychładzanie zimą. Co więcej, istnieje ryzyko skaleczenia się i wystąpienia podrażnień. Decydując się na kaganiec metalowy, powinno się wybrać model zabezpieczony przed korozją, najlepiej pokryty powłoką galwaniczną. Mile widziane będą też paski skórzane lub filcowe.

pies na spacerze

W sprzedaży znajduje się wiele kagańców wykonanych ze skóry, mogą być nitowane, gwoździowane lub zabudowane. W przypadku psów agresywnych poleca się te ostatnie, wyposażone w otwory wentylujące, bo ograniczają one ruchy pyskiem. Tradycyjne kagańce ze skóry są lekkie, dają dużą swobodę czworonogowi, świetne sprawdzają się do nauki chodzenia w nich. Za najtrwalszy uznaje się kaganiec skórzany wykonany ręcznie. Można też kupić psu kaganiec materiałowy, który idealnie dopasowuje się do pyska. Jest lekki i tani. Pies w takim kagańcu będzie mógł lizać i podgryzać, ale nie będzie w stanie całkowicie otworzyć pyska. Kagańce materiałowe niezbyt dobrze sprawdzają się latem, gdy pies dyszy w celu ochłodzenia się, bo uniemożliwią mu to. Minusem jest też trudniejsze utrzymanie w czystości kagańca. Mądry pies szybko nauczy się, że ściągnięcie akcesorium jest relatywnie łatwe. Nie poleca się go do noszenia na co dzień, ale tylko okazjonalnie, przykładowo podczas wizyty w poradni weterynaryjnej.

Kagańce mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, są lżejsze i elastyczniejsze od modeli metalowych. Ponadto nie powodują podrażnień, można liczyć na łatwe czyszczenie. Niestety plastik nie jest materiałem o wysokiej trwałości, nietrudno o uszkodzenie go. Kaganiec plastikowy stosunkowo szybko się zużywa, przez co trzeba go częściej wymieniać na nowy. Kolejną opcją do wyboru jest kaganiec fizjologiczny, w którym pies może wykonywać swobodnie ruchy, oddychać, ziajać, pić. Jego konstrukcja składa się z metalowych prętów, ale są one pokryte gumoplastikiem, więc nie trzeba martwić się o żadne podrażnienia, podatność na działanie temperatur. Zaletami będą dobra amortyzacja na uderzenia, łatwość utrzymania w czystości, lekkość, uniwersalność.

Jak wybrać kaganiec dla psa? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Przeglądając kagańce w sklepie, należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać rozmiar do pyska zwierzęcia (jego wielkości i kształtu). Nie może być za mały, bo będzie sprawiał dyskomfort, uciskał. Z kolei za duży nie spełni swojej funkcji i będzie zsuwał się z kufy. Po założeniu kagańca powinna pozostać niewielka przestrzeń na nos. Nie może on nachodzić na oczy. Istotne jest to, aby przy wyborze kagańca mieć na uwadze jego jakość, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zakup produktu renomowanej marki. Godne polecenia są między innymi akcesoria dla psów marki Trixie i Chaba. Można przebierać nie tylko w smyczach, obrożach czy kagańcach, ale też w transporterach, klatkach, poidłach, miskach, legowiskach, przysmakach, artykułach do pielęgnacji psa i budach.