Niezależnie od rasy psa, nie można zapomnieć o jego regularnej kąpieli. Psy zdają się być bardzo zadowolone z bycia brudnymi, nie stronią od bajor i błota, wskoczą do każdej napotkanej rzeczki. Dla właściciela nie jest to nic przyjemnego, brudny pies wymaga kąpieli. Mniej problematyczne w pielęgnacji są psy krótkowłose, ale długa sierść wymaga innego traktowania. Niektóre czworonogi lubią wchodzić do wody, ale kąpiel stanowi dla nich już spory problem. Trzeba je do tego przyzwyczaić i odpowiednio się do tego zabrać. Czas zastanowić się nad tym, jak często należy kąpać psa i jak robić to właściwie.
Zobacz też: Jak troszczyć się o higienę psa? Zadbaj o to, by Twój pupil był czysty i zdrowy!
Czy pies potrzebuje kąpieli?
Niektórzy uważają, że psa należy kąpać tylko wtedy, gdy jest brudny, ale czy rzeczywiście jest to prawidłowy tok myślenia? Oczywiście psy nie potrzebują codziennych kąpieli, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Zwierzęta te są w stanie samodzielnie zadbać o swoją czystość, ale czasem trzeba im w tym pomóc. Nie muszą mieć gąbki do mycia, bo ich szorstki język zlizuje zabrudzenia z sierści. Jeśli chce się utrzymać psa w zdrowiu i dobrej kondycji, to warto regularnie go kąpać. Nie jest on przecież w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc na swoim ciele i dokładnie się wylizać. W sierści czworonoga mogą być nie tylko nieczystości, ale też różne drobnoustroje i pasożyty. Pies chodzi po ziemi, turla się po niej, kopie i wygrzebuje różne rzeczy. Nikt nie chce przecież, aby przyniósł z zewnątrz brud do domu ani zarazków, dlatego trzeba zadbać o jego prawidłową higienę.
Codziennej kąpieli należy oczywiście unikać. Nie bez powodu mówi się o tym, że częste mycie skraca życie. Jest w tym sporo prawdy. W przypadku ruchliwego czworonoga, który nie stroni od błota, nie wystarczy kąpiel raz w miesiącu. Będzie trzeba wykąpać psa raz na tydzień. Jeśli pupil wydaje się być czysty, to nie ma sensu go nadmiernie „doczyszczać”.
Jak często kąpać psa?
O częstotliwości kąpania psa decyduje długość sierści i jego aktywność. Jeśli przebywa on często na zewnątrz, jest żywiołowy i długowłosy, to będzie potrzebować częstszych kąpieli, nawet raz w tygodniu. Przykładem jest york, shih tzu czy maltańczyk. Częstego mycia nie wymagają psy z krótką sierścią, która przylega do ciała. Mają ją labradory czy chociażby mopsy. W takim przypadku wystarczająca będzie kąpiel raz w miesiącu. Jeśli pies jest bardzo żywiołowy i wszędzie go pełno, nietrudno u niego o zabrudzenie, to częstotliwość kąpieli trzeba zwiększyć. Przy częstszym myciu nie wystarczy jedynie szampon, powinno się również sięgnąć po specjalne odżywki dla psów, aby uniknąć podrażnień i nawilżyć owłosioną skórę. Rzadszych kąpieli wymagają psy z podszerstkiem typu owczarek niemiecki, można je ograniczyć do czterech na rok.
Psy przebywające poza domem również nie potrzebują częstego mycia. Zwykle wystarczy wykąpać je dwa razy w roku. Jeśli pupil nie jest trzymany w domu, to wręcz powinno się unikać częstego kąpania go. Każda kąpiel zaburza barierę skóry, a jeśli będzie uszkodzona, to niestety nie zapewni odpowiedniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To z kolei przyczynia się do spadku odporności, czyli do zwiększenia podatności na różnego rodzaju choroby. Pies pozostający na zewnątrz powinien być kąpany po zimie i przed jesienią.
Kąpanie psa – o czym należy pamiętać?
Pierwsza kąpiel jest najbardziej stresująca, dlatego należy zacząć od oswojenia pupila z wanną. Trzeba pamiętać o tym, że psy nie lubią być perfekcyjnie czyste, niewielka ilość brudu na sierści jest zawsze przez nie mile widziana. Należy mieć zawsze pod ręką ulubione przysmaki i nagradzać nimi psa za dobre sprawowanie. Do strumienia wody trzeba przyzwyczajać powoli, stopniowo. Pies musi czuć się bezpiecznie, negatywne emocje, gwałtowne ruchy i wrzaski wszystko utrudniają. Przed kąpielą należy dokładnie wyszczotkować psa, pozbyć się kołtunów. Znaczenie ma także właściwa temperatura wody, najlepiej w granicach 37-39 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła lub za zimna woda będzie tylko dodatkowym stresorem dla czworonoga. Na wszelki wypadek trzeba też zabezpieczyć wannę i otoczenie. Zaleca się wyłożyć dno wanny ręcznikami i rozłożyć je także na podłodze, można również kupić matę antypoślizgową.
Jeśli chodzi o kąpiel, to należy to robić wyłącznie przy użyciu odpowiednich preparatów przeznaczonych dla psów. Nie wolno stosować szamponów ani innych kosmetyków pielęgnacyjnych dla ludzi. Jest to prosta droga do pojawienia się wielu problemów: przesuszenia skóry i jej podrażnienia, świądu czy nawet stanu zapalnego. Najbezpieczniejsze są kosmetyki naturalne, hipoalergiczne, pozbawione podejrzanych substancji i szkodliwej chemii. Do wyboru jest mnóstwo szamponów o specjalnym przeznaczeniu – do skóry wrażliwej, o działaniu nawilżającym, nabłyszczające lub wzmacniające sierść itd. W przypadku psa o długiej sierści potrzebna będzie odżywka po myciu, aby ją zmiękczyć i ułatwić rozczesywanie. Po kąpieli psa należy dokładnie wysuszyć za pomocą chłonnego ręcznika z mikrofibry. Odgłosy suszarki mogą być dla niego zbyt stresujące, latem mokra sierść wyschnie samoczynnie.