Nasi pupile to najlepsi przyjaciele człowieka. Zarówno właściciele czworonogów, jak i same psy nie lubią rozłąki. Dlatego też, zamiast decydować się na hotel dla zwierząt, część z nas podróżuje z czteronożnymi przyjaciółmi u boku. Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd na urlop, czy jedziemy na kilkudniową wycieczkę, konieczne jest odpowiednie przygotowanie wyprawy, aby wyjazd minął nam przyjemnie i bezpiecznie. W artykule prezentujemy 7 porad, jak podróżować z psami samochodem i pociągiem.
Polskie prawo a przewożenie psów w samochodzie
Zacznijmy od strony prawnej. Czy przepisy o ruchu drogowym regulują zasady przewożenia zwierząt w samochodzie? Czy istnieją zalecenia obowiązujące kierowców przewożących psy? Należy pamiętać, że źle przewożony pies stwarza poważne zagrożenie dla siebie samego, kierowcy oraz całego ruchu drogowego.
Polskie przepisy o ruchu drogowym nie precyzują dokładnego sposobu przewożenia zwierząt. Niemniej jednak, gdy policja uzna, że pies przewożony jest w sposób nieprawidłowy i nieodpowiedzialny, co naraża na niebezpieczeństwo kierowcę, pasażerów i innych uczestników ruchu, można spodziewać się kary. Zgodnie z art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego, policjant stwierdzający nieprawidłowość w przewożeniu psa może nałożyć na kierowcę mandat opiewający na kwotę 200 złotych.
Pies musi być przewożony w taki sposób, by podczas nagłego hamowania nie został wyrzucony do przodu. Zwierzę powinno być przewożone w specjalnym transporterze, klatce lub szelkach przypinanych do pasów bezpieczeństwa.
Jak przewozić psa w samochodzie - 7 porad, które zapewnią komfortową podróż
1. Przede wszystkim plan i zorganizowanie… a także niezbędne wyposażenie
Podróżnicza wyprawka dla psa to najważniejszy element bezpiecznej i wygodnej podróży. Dlatego też skupimy na nim nieco więcej uwagi. Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego zorganizowania i rozplanowania. Jeżeli jedziemy wraz z psem, planowanie musi być jeszcze dokładniejsze i bardziej wszechstronne. Co warto wziąć ze sobą w podróż z naszym pupilem?
Przede wszystkim nie może zabraknąć adresówki – najlepiej, by była ona wygrawerowana na obroży lub breloczku do niej przypiętym. W adresówce powinien się znaleźć adres oraz kontaktowy numer telefonu. W przypadku, gdy nasze zwierzę ucieknie lub zniknie, o wiele łatwiej będzie je odszukać.
Poza tym ważna jest również książeczka zdrowia, która może się nam przydać przy nieplanowanej wizycie u weterynarza, np. gdy psu zdarzy się nieszczęśliwy wypadek podczas podróży lub urlopu. W aucie nie może zabraknąć również apteczki, a w niej m.in. węgla leczniczego, bandaży, środków antyseptycznych i ewentualnych środków leczniczych dedykowanych naszemu czworonogowi. Warto również upewnić się, że w miejscu, do którego zmierzamy, znajduje się lecznica dla zwierząt.
Oczywiście, mamy nadzieję, że adresówka, apteczka i książeczka zdrowia nie będą podczas urlopu potrzebne. Warto jednak być przygotowanym na każdą ewentualność. Przezorność to najlepszy sposób na zapewnienie sobie i pupilowi bezpiecznych wakacji.
Psu podczas jazdy o wiele bardziej przydadzą się turystyczne miski – jedna na wodę, druga na jedzenie, karma, do której przyzwyczajony jest nasz zwierzak, a także kilka litrów butelkowanej niegazowanej wody. Wśród niezbędnych przedmiotów nie może zabraknąć posłania, kocyka lub transportera – zależnie od gabarytów i przyzwyczajeń psa.
Zabierzmy ze sobą długą smycz, obrożę oraz kaganiec, torebki na odchody i ręcznik papierowy, a także sezonowe preparaty przeciw komarom i kleszczom – zwłaszcza gdy wybieramy się do lasu lub nad zbiornik wodny. Dobrze zadbać również o spakowanie ulubionej zabawki psa albo naturalnego gryzaka. Ich obgryzanie zajmie znudzonego zwierzaka, może także pomóc zniwelować ewentualny stres, związany z podróżą.
Gdy wiemy już, jak odpowiednio przygotować samochód do wyjazdu, zwróćmy uwagę na odpowiednie warunki podczas podróży.
2. Odpowiednia temperatura
Podczas upałów lub siarczystych mrozów nie możemy przesadzać ze zbytnim grzaniem oraz zbyt intensywnym chłodzeniem samochodu. Psy są o wiele bardziej podatne na zmiany temperatury, w związku z czym niekorzystne warunki temperaturowe mogą zwiększyć ryzyko choroby.
W przypadku stosowania klimatyzacji powinniśmy obniżyć temperaturę maksymalnie o 5 stopni Celsjusza względem temperatury otoczenia. Przy ogrzewaniu temperatura wewnątrz może się różnić w nieco większym stopniu, jednak po wyjściu ze zbyt nagrzanego samochodu na mróz narazimy siebie i psa na szok termiczny i przeziębienie.
3. Podróżujmy w godzinach wieczornych lub wczesnych porannych
Jeżeli chcemy, by pies grzecznie przespał większość podróży, warto wyruszyć w godzinach, w których normalnie śpi. Dodatkowo w lecie jazda w takich godzinach uchroni nas przed upałem oraz korkami, co również podniesie komfort podróży – zarówno pasażerom, jak i czworonogowi.
4. Częste i krótkie postoje
Podróż warto przerywać średnio co 2 – 3 godziny. W ten sposób damy psu szansę na załatwienie potrzeb fizjologicznych, posilenie się i wypicie wody, a także rozprostowanie kości.
5. Rolety przeciwsłoneczne
Ostre warunki oświetleniowe oraz upał w okresie letnim dają się we znaki każdemu podróżnikowi. Zamontowanie specjalnych rolet przyciemniających przed podróżą zapobiegnie zbytniemu nagrzewaniu się samochodu oraz uchroni psa przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
6. Co z chorobą lokomocyjną?
Psy, tak jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Przed pierwszą podróżą lub gdy znamy przypadłość pupila, warto zakupić lek na chorobę lokomocyjną. Dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie rady u weterynarza odnośnie odpowiedniego dawkowania leku.
7. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie
Pozostawianie psa w samochodzie – nawet na krótką chwilę – jest bardzo niebezpieczne. W zimie auto równie szybko się wychładza, co w lecie nagrzewa. Psy odznaczają się nieco słabszą niż ludzie termoregulacją, przez co bardzo szybko zmarzną lub się nagrzeją.
Pamiętaj, że najważniejsze w podróży z psem jest obserwowanie zachowań pupila i odpowiednie dopasowywanie otoczenia do jego preferencji. Zwracaj uwagę na kręcenie się psa po pojeździe, popiskiwanie, czy warczenie. Sprawdź również sygnały uspokajające wysyłane przez czworonogi. Pisaliśmy o nich w tym artykule.