Dieta barf dla psa - kompendium wiedzy

Dieta barf dla psa - kompendium wiedzy

Kiedy w domu zawita pierwszy lub kolejny psiak, naturalnym jest, że poszukujemy dla niego najlepszej metody żywienia. Niegdyś uważano, że pies może zjadać resztki ze stołu człowieka, jednak obecnie odchodzi się od takiego myślenia. Coraz większą popularnością cieszą się zwierzęce diety. W przypadku psów, sposób żywienia o nazwie BARF zyskuje coraz więcej zwolenników.

Zobacz także: Co jedzą yorki? Dieta i żywienie yorkshire terrier

Dieta BARF co to?

Jeszcze kilka lat temu większości Polaków ta metoda żywienia psów wydawała się być nieco egzotyczną fanaberią, która może przynieść więcej szkody niż pożytku, a w dodatku jest droga i kojarzy się tylko z faktem, że jej podstawą jest surowe mięso. Czas zweryfikował te poglądy i okazuje się, że - odpowiednio stosowany - BARF przynosi zwierzakowi same korzyści. Dodatkowo, wcale nie jest kosztowniejszy od dobrej jakościowo karmy.

Jeśli zechcemy przyrównać ją do marek własnych marketów czy najniższych jakościowo, niedrogich karm - z pewnością dieta BARF okaże się droższa. Jednak taka niskojakościowa karma prowadzi do powstawania w organizmie psa niedoborów. Choć na krótką metę, u młodego psa nie zauważymy negatywnych efektów żywienia go niskiej jakości karmą - w dłuższej perspektywie może okazać się, że pies staje się coraz bardziej chorowity.

Dieta BARF, czyli "Biologically Appropriate Raw Food", to po polsku po prostu "odpowiednie biologicznie surowe pożywienie". W największym skrócie można zatem przyjąć, że taka dieta zakłada niepodawanie psu żywności poddanej obróbce termicznej. Co ważne, istotą BARFa nie jest oparcie całej diety na surowym mięsie. Chodzi o to, by żywność zaspokajała jego wszystkie potrzeby - zatem przyjmuje się, że taka dieta to nie tylko białka odzwierzęce, ale również warzywa, owoce czy różnego rodzaju suplementy diety. Konieczne jest zdobycie pewnej wiedzy, dzięki której można odpowiednio komponować posiłki pupila tak, by zapewnić mu optymalny dopływ substancji odżywczych.

Całe założenie diety BARF opiera się na tym, że układ pokarmowy naszych czworonożnych przyjaciół nie różni się znacząco od organizmów ich przodków. Choć rozpoczęcie hodowli i procesu udomowienia psów z pewnością zmieniło ich fenotyp, a także wpłynęło na usposobienie - nie doprowadziło do zmian w trawieniu.

Metoda BARF - co zakłada?

Jak wspomnieliśmy powyżej, dieta BARF opiera się w dużej mierze na surowym pożywieniu. Wśród pokarmów, jakie powinny na stałe zagościć na psim "talerzu", wskazać można mięsne kości, podroby, jajka, warzywa, owoce, mięsa różnych gatunków, a także niektóre ryby. Powyższe pokarmy mają za zadanie dostarczyć do organizmu zwierzaka nie tylko tych substancji odżywczych, które są już znane człowiekowi, ale również składników, których do tej pory nie wyodrębniono i nie nazwano.

Co istotne, przed rozpoczęciem stosowania tej diety należy zdobyć solidną wiedzę w jej zakresie. Nie wystarczy nałożyć do miski aktualnie posiadanych warzyw i owoców, należy także odpowiednio je zbilansować. Tak samo nie należy polegać tylko na surowym mięsie. Co więcej, niektóre z pokarmów nie nadają się do codziennego stosowania - jak choćby podroby, które zawierają wiele szkodliwych substancji. Przyjmowane sporadycznie, będą korzystne dla zdrowia psiaka, jednak gdy na żołądkach czy innych podrobach zostanie oparta dieta - może doprowadzić do poważnych niedoborów w organizmie zwierzęcia.

pies jedzący ryż

Jedną z najważniejszych kwestii jest bilans wapnia i fosforu. To kwestia, na którą należy zwrócić baczną uwagę podczas planowania posiłków zwierzaka: źle utworzone proporcje w tym zakresie mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zwierzaka. Ma to szczególnie duże znaczenie u młodszych psów, pozostających wciąż w fazie rozwoju i wzrostu.

Przed rozpoczęciem karmienia zwierzaka za pomocą diety BARF warto wykonać pupilowi choćby podstawowe badania krwi. Swoją decyzję można także skonsultować z lekarzem weterynarii, biorąc jednocześnie pod uwagę to, że nie każdy z nich posiada wystarczającą wiedzę, by doradzić w kwestii karmienia odpowiedniego biologicznie.

Żywienie psa w taki sposób zakłada posiadanie podstawowej wiedzy w zakresie bilansowania składników, dobierania ich nie tylko pod gust pupila, ale również tak, by zapewniły mu zdrowie. A jest o co walczyć - większość barfiarzy (osób karmiących swoje psy właśnie wg diety BARF) zauważyło nie tylko poprawę witalności zwierzaka, ale również jego wyglądu. Sierść jest lśniąca i prezentuje się świetnie, u części czworonogów ustępują kłopoty skórne. Dzięki mięsnym kościom, które znajdują się w diecie zwierzaków, zmniejsza się osadzanie kamienia nazębnego i tym samym poprawia stan jamy ustnej.

Karma BARF - gdzie kupić?

Żywienie BARFem zakłada po prostu kupowanie dla zwierzaka mięsa, warzyw, owoców oraz suplementów diety. Wszystko to należy odpowiednio dawkować i zbilansować - tak, by uzyskać kompletne, zdrowe posiłki. Jak już wspominaliśmy, tego typu żywienie wymaga sporej wiedzy od właściciela psa, co nierzadko prowadzi do rezygnacji z diety. Wiele osób wyjaśnia, że nie chce zaszkodzić zwierzakowi, zatem woli postawić na suchą czy też mokrą karmę gotową.

Dlatego też, wraz z rosnącą popularnością diety BARF, można znaleźć coraz więcej gotowych mieszanek w formie mrożonek. Wystarczy jedynie dodać do niej warzyw i owoców, a także suplementów (które także można zakupić w gotowej formie), okrasić to odrobiną zdrowych smakołyków dla przyjemności pupila - i gotowe. Choć część barfiarzy utrzymuje, że takie żywienie jest droższe, posiada jedną, zdecydowaną zaletę, której nie da się wycenić: wygodę oraz pewność.

Dzięki temu, że tworzeniem mieszanek zajmują się osoby o dużym doświadczeniu i wiedzy, można przyjąć, że karma na diecie BARF jest dla czworonoga w pełni bezpieczna. Wymaga również dużo mniej czasu: kupowanie i porcjowanie mięsa jest pracochłonne i zakłada konieczność jazdy do sklepu w celu zakupu dobrej jakości mięsa. Następnie, wchodzi w grę jego odpowiednie porcjowanie i bezpieczne mrożenie.

pies i marchewka

Oczywiście, nie chodzi o to, by zniechęcić do działań tego rodzaju. Jeśli ktoś posiada wiedzę, czas oraz ochotę - to dobry i ekonomiczny pomysł, by własnoręcznie przygotowane mięso uzupełniać suplementami, owocami, warzywami i naturalnymi gryzakami. Chodzi wyłącznie o wskazanie, że istnieją alternatywne opcje dla osób, które nie chcą lub z różnych względów nie mogą podjąć się samodzielnego przygotowywania posiłków w duchu BARFa.

Karma dla psów na diecie BARF - ile kosztuje?

Dokładna cena jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim, dietę dopasowuje się do wieku zwierzęcia. Młode psy, bez względu na rozmiar, potrzebują między innymi wyższych porcji wapnia, które umożliwią im prawidłowy, harmonijny rozwój. Dodatkowo, kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, jest również uzależniona od rodzaju mięsa, jakie wybierzemy. Łatwiej dostępne gatunki są znacznie tańsze od mięs egzotycznych, które również można włączyć do diety pupila.

Kolejną kwestią, jaka ma duże znaczenie dla ostatecznych kosztów karmy, jest rozmiar zwierzaka. Mniejszy pies zjada mniejsze ilości mięsa, co automatycznie przekłada się na niższy koszt całości jego żywienia. Zasadniczo można jednak przyjąć, że dzienny koszt żywienia zwierzaka nie powinien przekroczyć 10 zł w przypadku małych psów i około 15-20 zł w przypadku zwierzaków większych ras. Koszt ten został wyliczony na podstawie powszechnie dostępnych zestawów do diety BARF dla psów, zsumowanych z kosztami dobrej jakości naturalnych gryzaków, suplementów diety, warzyw oraz owoców.

W tym miejscu warto nadmienić, że naturalne gryzaki, na przykład drobiowe żołądki, penisy wołowe, tchawice wołowe czy uszy wieprzowe, powinny stanowić stały element diety zwierzęcia. Tego rodzaju produkty, dostępne na przykład w naszej ofercie. To nie tylko zdrowy, pełnowartościowy dodatek. Gryzaki spełniają dla psa także wiele innych, bardzo istotnych funkcji. Dzięki nim zwierzak ma zajęcie na czas nieobecności właścicieli, co może okazać się szczególnie istotne w przypadku psów cierpiących na lęk separacyjny. Odpowiednio dobrane gryzaki naturalne świetnie wspierają usuwanie odkładającego się kamienia nazębnego u barfujących czworonogów.

Dodatkowo, psy odczuwają potrzebę żucia, którą nierzadko wyładowują na meblach czy ulubionych butach swoich właścicieli. Naturalne gryzaki zapewniają zwierzakowi smak, który z pewnością doceni, a także umożliwiają długie przeżuwanie pokarmu, tak potrzebne psom do zachowania odpowiedniego stanu psychicznego. To oznacza, że nie powinno się traktować gryzaków jako zbędnego rarytasu, gdyż spełniają one także wiele innych ważnych funkcji.

Jak widać, miesięczny koszt tego typu żywienia oscyluje w okolicach cen, jakie osiągają dobrej jakości, bogate w białka odzwierzęce karmy suche lub mokre. To oznacza, że osoby zdecydowane na taką formę żywienia mogą odetchnąć z ulgą: BARF nie musi oznaczać wysokich kosztów.

Dieta BARF dla szczeniaka

Dietą BARF można karmić również najmłodsze psy, jednak należy przy tym zachować odpowiednią ostrożność. Warto wykonywać u psiaka cykliczne badania krwi, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tego rodzaju żywieniu.

Zasadniczo jednak, również dla najmłodszych psów, dieta BARF jest korzystna. Pomaga im w szybkim, zdrowym rozwoju, sprawia że są silne i pełne energii. Dodatkową zaletą, którą podkreśla wielu barfiarzy, jest fakt, że zwierzaki na takiej diecie nie próbują zjadać na spacerach śmieci czy odchodów innych psów. Istnieją teorie, zgodnie z którymi dzieje się tak dlatego, że czworonogi, które usiłują skonsumować różne "smaczki" na spacerze, starają się uzupełnić braki w swojej diecie poprzez odchody innego psa. Te ze zwierzaków, które są karmione BARFem, po prostu nie mają takiej potrzeby.

Należy także pamiętać, że gryzaki naturalne powinny być dopasowane do wieku psiaka. Szczenięta, zwłaszcza ras małych, nie poradzą sobie z tak dużymi rarytasami jak wieprzowe nogi, dlatego należy wziąć pod uwagę ich możliwości przy zakupie pysznych, zdrowych kąsków zwierzęcych.

Czy warto stosować BARF?

Słowem zakończenia pragniemy stwierdzić, że dieta BARF cieszy się rosnącą popularnością nie bez przyczyny. Zalety, jakie płyną z tego typu żywienia, są niepodważalne, a poprawę stanu zdrowia i wyglądu czworonogów można zauważyć gołym okiem.pies je banana

Należy jednak pamiętać o odpowiednim balansowaniu składników odżywczych zarówno w przypadku mięs, jak i suplementów, naturalnych gryzaków, a także warzyw i owoców.

Czego unikać w BARFIE?

Psom nie powinno się podawać gotowanych, ani bardzo twardych kości. Po obróbce termicznej kości mogą łamać się na małe drzazgi, które stanowią zagrożenie dla układu pokarmowego psa. Szczeniętom i starszym psom lepiej podawać kości zmielone z mięsem. W ogóle podawanie suchych kości nie jest wskazane. Kość powinna być zawsze obleczona smakowitym mięskiem i chrząstką do schrupania. Jeżeli pies cierpi na zaparcia po zjedzeniu kości, można je zastąpić np. mączką ze skorupek jaj.

Nie powinno się podawać podrobów wieprzowych ze względu na możliwość występowania w niej wirusa choroby Aujeszkyego, czyli wścieklizny rzekomej. Jest to choroba dla ludzi zupełnie niegroźna, natomiast dla zwierząt bardzo groźna. Podając inne podroby nie przesadzajcie z wątrobą, która zawiera dużo witaminy A. Jeśli nie chcecie przedawkować podawajcie nie więcej niż 50-150g wątroby raz w tygodniu.

Warzywa i owoce podawane w całości, lub w dużych kawałkach nie zostaną przez psa strawione. Dlatego zalecane jest drobne miksowanie warzyw i owoców i podawanie ich w formie papki. Nie powinno się podawać cebuli i czosnku (które mogą powodować anemię), awokado, ani bakłażana.

Nie zaleca się podawania olejów roślinnych, które mogą obciążyć trzustkę psa. Lepszym rozwiązaniem jest podawanie olejów z ryb (dorsz, łosoś), które są lepiej przyswajane przez psy i dodatkowo zawierają kwasy omega.