Zabawki, które pomogą w rozwoju Twojego psa

Zabawki, które pomogą w rozwoju Twojego psa

Pełne energii i entuzjazmu szczeniaki poznają świat głównie przez ząbki – zaznajamiają się z otoczeniem i z obcymi przedmiotami podgryzając wszystko wokół. Szczeniak, który nieporadnie bawi się nową zabawką, to naprawdę zabawny i często wzruszający widok, ale pogryzione meble to zdecydowanie nim nie są. Jak zapewnić psu prawidłowy rozwój, a jednocześnie uchronić swój dom przed śladami psich zębów? Wystarczy dostarczyć szczeniakowi odpowiednie, naturalne gryzaki, które zajmą go w chwilach, gdy odczuje potrzebę gryzienia.

pies z miśkiem

Zobacz też: Gryzak dla psa - jak wybrać odpowiedni?

Pierwsze dni z psem 

Wychowywanie szczeniaka to niezwykła przygoda, która wiele nas uczy. Jest to jednak wielki obowiązek, do którego powinniśmy podejść w sposób rozważny. Niejednokrotnie wydaje się, że wystarczy przywieźć szczeniaka do domu i bawić się z nim bez ograniczeń – nic bardziej mylnego. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że pies nie może zostać oderwany od matki i rodzeństwa nie wcześniej, niż w wieku ośmiu tygodni – do tego czasu nie jest samodzielny. To od matki uczy się, jak prawidłowo używać zębów, dlatego zadbaj, aby psiak zdążył odebrać wszystkie niezbędne lekcje. Spiesząc się nadmiernie z zabraniem go do domu przysporzysz mu wiele stresu, a sobie kłopotów wychowawczych. 

pierwsze dni z psem

Jeśli w pierwszych miesiącach życia zadbamy o odpowiedni rozwój pieska, korzyści z tego okresu będziemy zbierać przez kolejne kilkanaście lat. Energia włożona w wypracowanie u szczeniaka prawidłowych nawyków to nie tylko poświęcony czas, ale też mnóstwo dobrej zabawy i wspomnień, do których będziesz jeszcze długo wracał. Czego potrzebujemy, kiedy w naszym domu pojawia się szczeniak? Oczywiście odpowiedniego legowiska, karmy, miski, smyczy i obroży. Warto zadbać o kocyk i miękką maskotkę – szczeniaki źle znoszą samotność i lubią się wtulać, dlatego obecność tych przedmiotów sprawi, że będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. 

Psy i ich potrzeba żucia

Młode psy gryzą wszystko, co wpadnie im do pyszczka. W ten sposób poznają otaczający je świat. Mogą robić to ze stresu, z radości lub po prostu z nudów. Każdy powód jest dobry, aby złapać coś w swoje ostre zęby – prawdopodobnie wszystkie szczeniaki są tego samego zdania. Decydując się na wychowanie szczeniaka, musisz przygotować kilka dobrej jakości gryzaków. Dzięki temu zapewnisz psu prawidłowy rozwój. 

Pamiętaj! Pomiędzy 12. a 14. tygodniem życia psa na miejscu mlecznych ząbków zaczynają pojawiać się stałe. W tym okresie szczeniaki gryzą wszystko, co popadnie. Zadbaj, aby w pobliżu psa zawsze znajdował się gryzak z elementami masującymi, który przyniesie ulgę bolącym dziąsłom. Warto również sięgnąć po specjalne zabawki, które można zmoczyć i włożyć do zamrażalnika – po wyjęciu będą przyjemnie chłodzić szczenięce dziąsła. 

pies z zabawką

Dorosłe psy nie rezygnują z żucia – gryzienie to czynność, wynikająca z ich naturalnego instynktu. Psy traktują ją jako sposób na rozładowanie emocji. Jest to także sposób  na  zapewnienie zdrowej, mocnej szczęki i zębów. Dorosłe psy zaczynają nadmiernie przeżuwać, gdy są zestresowane lub znudzone – jeśli Twój pies wiele czasu spędza na gryzieniu, mimo że dawno już wyrósł z okresu szczenięcego, warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. 

Jakie gryzaki dla psa wybrać?

Popularne sklepy oferują wiele zabawek, jednak często wykonane są one z najniższej jakości gumy, która jest nieprzyjemna w smaku i zapachu. Pies może nie chcieć wziąć takiej zabawki do pyska. Warto wybrać lepsze gryzaki dla szczeniaków, bo dzięki temu zyskasz pewność, że przygotowano je z dobrej jakości gumy i nie podziałają drażniąco na zmysły psa. 

pies biegnący za piłką

Szukając odpowiedniej zabawki dla Twojego małego pupila, przemyśl dokładnie, z czego będzie najbardziej zadowolony. Znaczenie mają wszystkie szczegóły: kształt gryzaka, jego wielkość i tekstura, materiał z którego jest wykonany oraz łatwość chwytania i trzymania go w pysku. Guma, z której wykonana jest zabawka, powinna dobrze pracować, czyli wracać do pierwotnego kształtu po naciśnięciu. Kiedy tak się nie dzieje, zabawka prawdopodobnie jest zbyt twarda i nie przypadnie psu do gustu.

pies z kością

Gryzaki dla szczeniaków powinny być miękkie – małe psy sięgną po nie chętniej, ponieważ ich ząbki nie są jeszcze tak mocne. Później, gdy pies dorośnie, prawdopodobne będzie zainteresowany twardszymi zabawkami – prawdziwy, dojrzały pies nie spojrzy nawet na miękką, kolorową piłeczkę. Przynajmniej przez chwilę, zanim całkowicie zapomnicie się w zabawie. 

Naturalne gryzaki dla psa

Naturalne gryzaki to dobre uzupełnienie kolorowych, gumowych zabawek. Powinny na stałe zagościć w menu Twojego psa. Dobrze masują psie dziąsła i oczyszczają zęby, a jednocześnie są źródłem białka i mikroelementów. W sklepach dostępnych jest naprawdę wiele naturalnych gryzaków dla psów: kręgosłupy królicze, płucaogonki wieprzowe, skóra wołowa czy suszone jelita. Dużą popularnością cieszą się żwacze, ponieważ są dość miękkie, za to świetnie regulują pracę układu pokarmowego psa. Jeśli chcesz sprawić pupilowi prawdziwą radość, podaj mu suszoną rybę – nie jest to tak popularna przekąska, ale z pewnością jest bardzo zdrowa i przede wszystkim pyszna. Znajdziesz ją w ofercie dobrych sklepów zoologicznych.

Organiczne gryzaki dla szczeniaków i dla dorosłych psów różnią się między sobą czasem, który jest potrzebny, aby pies poradził sobie z taką przekąską. O ile zjedzenie żwacza czy suszonej ryby to kilka lub kilkanaście minut, o tyle ścięgna wołowe czy ogonki wieprzowe będą wymagały od psa większego skupienia. Nie da się ich szybko pogryźć, więc pies będzie musiał przez dłuższy czas rozmiękczać taki przysmak. To pozwoli mu na wyciszenie się i długotrwałe skupienie uwagi na jednej czynności. Czy szczeniak będzie miał dość cierpliwości do tak wymagającego przysmaku? Musisz przekonać się sam. 

bawiący się szczeniak

Twarde gryzaki naturalne, takie jak poroże jelenia czy świńskie kopyta, mogą być groźne dla psa. Lepiej sięgnąć po bardziej bezpieczne przysmaki. Wybór jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziesz chrupiącą przekąskę, która pokocha Twój pies. 

Ciesz się psią radością! 

W dzisiejszych czasach sklepy zoologiczne obfitują w dobrej jakości zabawki i organiczne gryzaki dla psów – naprawdę masz w czym wybierać! Czasy, w których psy bawią się przypadkową gałęzią czy starym, plastikowym przedmiotem, dawno minęły. Skoro istnieje tak wiele możliwości, warto trochę rozpieścić swojego psa – szczeniak zareaguje na to dziką radością, a jeśli tylko nie ucierpi na tym dyscyplina, wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

szczęśliwy pies

Zadbaj o to, aby Twój pies miał dostęp do najlepszych gryzaków, a szybko poznasz, czym jest prawdziwa psia wdzięczność – spojrzenie wielkich oczu i mokry  nosek na Twojej twarzy, a przede wszystkim wielka, psia miłość, którą będziesz cieszył się przez kolejne lata.