Wielu właścicieli psów uważa, że dobra zabawa z psem sprowadza się wyłącznie do aktywności fizycznej. Nic bardziej mylnego. Psy, podobnie jak ludzie, wymagają wielu różnych bodźców, by rozwijać się prawidłowo i zdrowo – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czy aportowanie, wspólne bieganie albo gonienie za piłką będą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu pupilów? Niekoniecznie. W artykule podpowiadamy, jak wykorzystać zabawy do rozwijania psiej sensoryki.
Ciągłe bieganie jest niezdrowe
Podczas biegania u czworonogów pobudzany zostaje współczuły układ nerwowy, co powoduje wydzielanie się kortyzolu (hormonu stresu) i adrenaliny. Hormony te przyśpieszają akcję serca i powodują większy przepływ cukru do mięśni. Taka reakcja organizmu ma przygotować psa do ucieczki lub walki. Na dalszy plan schodzi myślenie, a pies zaczyna reagować instynktownie. Jeżeli pies długo przebywa w takim stanie i nie może liczyć na wyciszenie oraz regenerację, wówczas znacząco spada jego samopoczucie.
Oczywiście w bieganiu, aportowaniu lub przy zabawach trenujących zwinność psa nie ma nic złego. Kluczowe jest jednak zachowanie umiaru i umożliwienie psu wyciszenia się. Ciągłe pobudzanie instynktu pogoni bez równoważenia go spokojnymi zajęciami sprawi, że pies stanie się znerwicowany i nadpobudliwy. Przetrenowane psy, które nie mają wystarczająco dużo czasu na odpoczynek po intensywnych przeżyciach, są o wiele bardziej podatne na alergie oraz stany zapalne.
Jak powinna wyglądać inteligentna zabawa z psem?
Zabawa z czworonogiem powinna aktywizować zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Niezwykle ważna podczas zabawy jest zadaniowość – psy uwielbiają wykonywać poszczególne, ściśle określone zadania, zwłaszcza gdy uczestniczy w nich ich opiekun. Do edukacyjnych zabaw możemy zaliczyć naukę komend i sztuczek. Jedną z ciekawszych, ukochanych przez psy zabaw jest tor przeszkód. Zabawa na torze aktywizuje fizycznie psy, uczy je posłuszeństwa oraz efektywnie angażuje ich procesy myślowe.
Zabawy edukacyjne dla Twojego psa
Istnieje wiele zabaw, którymi można zająć psa zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Pamiętajmy, że najbardziej rozwiniętym zmysłem psa jest jego węch, dlatego też warto go angażować do wspólnej zabawy. Niezwykle ważne jest stosowanie systemu nagród, który zmotywuje psa do zabawy i upewni go, że poprawnie wykonuje dane czynności. Poniżej prezentujemy kilka świetnych pomysłów na wspólną zabawę.
1. Zabawa z jedzeniem
Jedzenie to najlepszy motywator, a także świetny sposób na zabawę. Na rynku znajdziemy specjalne zabawki nafaszerowane jedzeniem, które zmuszą pupila do dobrania się do smakołyku. Takie zabawki możemy zrobić również samodzielnie – np. umieszczając przekąskę w zamkniętym pudełku po butach. Zabawki nafaszerowane jedzeniem rekomendowane są psom cierpiącym na nadwagę i nudę!
2. Tropienie posiłku
Węch może być ćwiczony również poprzez rozmieszczanie małych porcji jedzenia po całym domu. W ten sposób pies łatwo wytropi smaczną zdobycz i popracuje nieco nad swoimi zdolnościami tropienia. By zabawa nie była zbyt nudna, warto za każdym razem wybierać nieco trudniejsze kryjówki.
3. Nauka nowych komend
Nie ma bardziej edukacyjnej zabawy niż nauczanie psa nowych komend. Pies, chcąc nauczyć się nowych czynności, musi mocno wysilić swoje szare komórki, co dość mocno angażuje, rozwija i męczy czworonoga. Nauka komend to również doskonały sposób na zacieśnienie więzi między Tobą a pupilem.
4. Tor przeszkód
Tor przeszkód możemy ustawić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Przeskakiwanie i przebieganie przez przeszkody to doskonałe połączenie treningu z zabawą, które pozwoli zażyć psu solidnej dawki ruchu, popracować nad swoją koordynacją ruchową, a także wzmocnić więź z opiekunem. Tor możemy zbudować samodzielnie lub kupić gotowy zestaw. Każdą poprawnie pokonaną przeszkodę warto nagrodzić psa drobnym smakołykiem.
5. Aportowanie
Wbrew pozorom aportowanie również może wykształcić u psa pewne ważne odruchy. Ucząc psa przynoszenia pod Twoje nogi zabawek, wypracowujesz w nim posłuszeństwo. Cecha ta jest szczególnie istotna przy wychowywaniu dużych psów.
6. Gryzienie
Chcesz zapobiec pogryzieniu mebli lub domowych przedmiotów? Wyposaż się w gryzaki. Skutecznie skupią na sobie uwagę czworonoga, pozwalają się mu zrelaksować i dać odpór zgromadzonemu napięciu. Poza tym są doskonałą zabawką podczas ząbkowania. W trosce o zdrowie psa najlepiej wybrać gryzaki naturalne: pozbawione konserwantów, zawierające za to składniki odżywcze. Naturalny aromat i smak gwarantują, że psiak chętniej zajmie się nimi niż na przykład butami właściciela.
Szkolenie psa to również doskonała zabawa
Ostatnimi czasy coraz więcej właścicieli czworonogów decyduje się na ich szkolenie – zarówno we własnym zakresie, jak i korzystając z usług profesjonalnych behawiorystów i trenerów. Trening psa to doskonały sposób na edukacyjną zabawę, która pozwoli miło spędzić czas zarówno pupilowi, jak i jego opiekunowi.
Obecnie jedną z najpopularniejszych jest tzw. metoda pozytywna, która gwarantuje efektywną naukę i miłe doznania. Metoda pozytywna odrzuca kary i skupia się wyłącznie na nagradzaniu psa. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego stresu i nieprzyjemnych bodźców serwowanych zwierzęciu. W dużym uproszczeniu metoda pozytywna polega na nagradzaniu psa podczas poprawnych zachowań i unikaniu nagrody podczas zachowań niepoprawnych.
Dla psów nagrodą jest nie tylko smakołyk, ale również:
• możliwość wybiegania,
• kontakt z innymi zwierzętami,
• wyjście na spacer,
• zabawa,
• kontakt z opiekunem.
W ramach systemu nauki pozytywnej możemy wyróżnić popularną metodę naprowadzania. Metoda ta polega na kierowaniu zachowań zwierzęcia poprzez wymuszanie ich smakołykami. Przykładowo, gdy chcemy, by pies wykonał komendę „leżeć”, naprowadzamy go smakołykiem, który kierujemy od pyska do ziemi w taki sposób, by pies, podążając za nim, położył się. Gdy pupil się położy, natychmiast powinien dostać nagrodę. Z czasem, kontynuując naukę komendy, powoli rezygnujemy z dawania psu jedzenia, a opieramy się wyłącznie na geście ręką i komendzie słownej.
Podczas edukacyjnych zabaw bardzo ważne jest, by zadbać o komfort zwierzęcia. Nie przesadzajmy z nadmiarem aktywności. Pozwólmy psu zregenerować siły i odpocząć między kolejnymi zabawami. Warto urozmaicać wprowadzane aktywności, jednak bez zbytnich wariacji, które mogą zdezorientować pupila.