W jaki sposób dbać o psie zęby? Walcz z kamieniem nazębnym u Twojego pupila!

W jaki sposób dbać o psie zęby? Walcz z kamieniem nazębnym u Twojego pupila!

Kamień nazębny, gnicie lub wypadanie zębów, nieprzyjemny zapach z pyska – to problemy, które prędzej czy później dotykają większości psów. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób dbać o uzębienie czworonogów, aby zwalczyć kamień nazębny i doradzamy, jak przyzwyczaić pupila do zabiegów takich jak mycie zębów.

psie zęby

Dlaczego o psie zęby trzeba dbać?


Jeszcze do niedawna bardzo wielu właścicieli psów nie poświęcało zbyt wiele uwagi higienie jamy ustnej swoich pupili, zakładając, że żadne specjalne starania w tym zakresie nie są potrzebne – psy w końcu mają mocne zęby i chętnie obgryzają różne rzeczy, dodatkowo je w ten sposób wzmacniając. Takie założenie to jednak poważny błąd. Starsze psy często mają problemy z dziąsłami lub zębami, a nieodpowiednia dieta dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego czy nawet próchnicy. 
Jeśli zęby psa zostaną zaniedbane, może pojawić się u niego kamień nazębny, podrażnienia dziąseł, kłopoty z gryzieniem. Nieprzyjemny zapach z pyska, objaw najbardziej zauważalny dla właścicieli, świadczy o tym, że zęby psa są już dość mocno uszkodzone, a proces ten będzie postępował dalej. Jeżeli wciąż będziemy bagatelizować objawy, istnieje zagrożenie, że pies większość zębów straci i będzie miał problemy z jedzeniem albo co gorsza – dojdzie do pojawienia się stanu zapalnego. Zapalenie dziąseł, już samo w sobie dla psa bolesne, może prowadzić do dalszych, poważnych konsekwencji, negatywnie wpływając na stan narządów zwierzaka.
 

radosny pies

Jakie są najczęstsze objawy chorób zębów lub dziąseł u psa?


Powinny nas zaniepokoić następujące objawy:

  • nieprzyjemny oddech
  • nadmierny ślinotok
  • zmiana koloru dziąseł
  • trudności podczas jedzenia/niechęć do spożywania twardszych pokarmów
  • zęby bardzo żółte/pokryte osadem/widoczne, brązowe ślady
  • wypadanie zębów (u starszych psów; szczeniaki po kilku miesiącach życia wymieniają mleczaki na zęby stałe)

W przypadku zaobserwowania u psa takich objawów, należy koniecznie udać się do weterynarza. Pamiętajmy jednak, że to profilaktyka potrafi być skuteczniejsza niż leczenie.

pies pokazujący zęby

Jakie są metody dbania o psie zęby?


Problemy z zębami zwykle pojawiają się dopiero u psów starszych, ale o właściwą pielęgnację psiego uzębienia powinniśmy dbać już wtedy, gdy ten jest szczeniakiem. Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, lepiej zapobiegać niż leczyć. Po drugie, starszego psa dużo trudniej przyzwyczaić do pewnych zabiegów pielęgnacyjnych – na przykład do mycia zębów.
Możemy wymienić następujące metody dbania o psie zęby:

  • mycie zębów – powinno być wykonywane przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu, chociaż zaleca się przeprowadzanie takiego zabiegu codziennie. Regularne czyszczenie zębów to najlepszy sposób, aby zapobiec problemom takim jak kamień nazębny czy zapalenia dziąseł. Minusy tej metody to konieczność poświęcania dodatkowego czasu przez właścicieli i przyzwyczajenia psa do szczotkowania. Dodatkowo, niektóre psy nie pozwolą na umycie zębów – zwłaszcza, jeśli nie były do tego przyzwyczajane od małego
  • podawanie psom naturalnych gryzaków – naturalne gryzaki świetnie czyszczą zęby i wspierają higienę jamy ustnej u psów. Są to przy tym przekąski pozbawione konserwantów, wzbogacające psią dietę o wiele cennych składników odżywczych. Regularne dawanie psu naturalnego gryzaka zmniejsza zagrożenie powstania kamienia nazębnego. To także metoda czyszczenia zębów, która nie wymaga od właściciela zbyt wiele wysiłku i nie jest nieprzyjemna dla psa
  • odpowiednia dieta – na stan zębów psa ma także wpływ podawanie mu jedzenie. Nie należy karmić zwierzaków na przykład resztkami ze stołu: „ludzkie” jedzenie jest zwykłe miękkie i łatwo może przykleić się do zębów psiaka, a w konsekwencji będzie rozkładać się w jamie ustnej. Znacznie lepsza będzie sucha karma (najlepiej taka, która nie zawiera zbyt wielu węglowodanów), ewentualnie kości (takie, którymi pies nie może się zadławić – należy unikać na przykład kości z kurczaka, dobrze za to sprawdzi się kość wołowa)
  • preparaty dodawane do wody – to rozwiązanie w przypadkach, w których pies nie chce pozwolić na mycie zębów. Na rynku można znaleźć specjalne płyny, których niewielką ilość dolewa się do wody w psiej miseczce. Ich skład ma zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Wybór preparatu najlepiej skonsultować z weterynarzem

Najskuteczniejsze będą oczywiście działania kompleksowe – a więc i dbanie o właściwą dietę, i podawanie psu naturalnego gryzaka, i szczotkowanie mu zębów.

W przypadkach, w których zaniedbaliśmy właściwą higienę jamy ustnej u naszego zwierzaka, może się okazać, że na środki zapobiegawcze jest za późno. Wtedy pozostaje wyłącznie specjalistyczny zabieg, wykonywany w gabinecie weterynaryjnym. Weterynarz usuwa zęby, które są już mocno uszkodzone oraz usuwa kamień nazębny z pozostałych. Należy jednak mieć świadomość, że taki zabieg nie uchroni psa przed problemami już na zawsze: po wizycie w gabinecie trzeba więc przykładać większą uwagę do kwestii czystości zębów naszego czworonożnego ulubieńca.

piesek i gryzak

W jaki sposób przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów?


Psa należy przyzwyczajać do szczotkowania zębów, gdy jest jeszcze mały. Trzeba przygotować się na to, że jest to proces wymagający sporej dawki cierpliwości i prawdopodobnie minie kilka dni (a może nawet tygodni), zanim uda nam się umyć zęby szczeniaka po raz pierwszy.
Na początek psiak musi przywyknąć do tego, że ktoś dotyka jego zębów. Pierwszym krokiem jest masowanie ich za pomocą palców. Kiedy szczeniak zacznie przyjmować to ze spokojem, możemy użyć pasty: obowiązkowo specjalnie przygotowanej dla psów. Pamiętajmy, że produkt przeznaczony dla ludzi ma nieodpowiedni skład, mocno się pieni i ma zwykle mocny zapach i smak, które odstraszą zwierzaka. Na początku należy stosować niewielką ilość pasty, rozsmarowując ją tylko na górnych kłach. Codziennie starajmy się posmarować więcej zębów, stopniowo przyzwyczajając psa do tego nieprzyjemnego zabiegu. Gdy zacznie znosić go w miarę dobrze, możemy zacząć używać szczoteczki.
Pamiętajmy, aby za każdym razem po umyciu zębów, w jakiś sposób nagrodzić naszego pupila – głaskaniem, pochwałą czy smakołykiem takim jak naturalny gryzak.

pies dostający przysmak

W jaki sposób szczotkować zęby psu?


Na początku szczotkować zęby należy ostrożnie i niezbyt długo, skupiając się bardziej na tym, aby nauczyć psa tolerancji wobec zabiegu niż na dokładnym oczyszczeniu zębów. Później starajmy się czyścić zęby w miarę szybko, ale też dokładnie: dbajmy o to, aby oczyszczać je przy połączeniu z dziąsłami oraz by nie pomijać tych, które znajdują się w głębi jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku ludzi, psie zęby czyścimy okrężnymi ruchami.

Pamiętanie o higienie jamy ustnej psa pozwoli nam ochronić pupila przed późniejszymi problemami zdrowotnymi, dlatego warto poświęcić tej kwestii trochę czasu i wysiłków. Im wcześniej zwrócimy uwagę na odpowiednie dbanie o uzębienie naszego czworonoga, tym z większym prawdopodobieństwem opóźnimy lub wyeliminujemy kłopoty z nim na starość.