O czym pamiętać wybierając psa?

O czym pamiętać wybierając psa?

Pies cieszy się za każdym razem, gdy nas widzi i nieustannie chce, by się z nim bawić. Czasami pogryzie buty lub podrapie drzwi, kiedy nie chcemy go wpuścić do środka, ale gdy zrozumie swoją winę kuli uszy i patrzy na nas smutnymi oczami. To właśnie ten moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że ciężko się dalej na niego złościć i zapominamy o całym zajściu. Wymaga troski i pielęgnacji, ale w zamian daje wiele ciepła i radości płynącej ze wspólnie spędzonego czasu. Właśnie dlatego tak kochamy psy i chcemy je mieć przy sobie, opiekować się nimi, wychodzić na wspólne spacery i razem bawić się w wolnych chwilach. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie zwierzaka to również odpowiedzialność i wiele wyrzeczeń, dlatego wybór psa do domu lub mieszkania musi być dobrze zaplanowany i przemyślany.   

Pies chcący się bawić.

Mierz siły na zamiary, czyli dobierz rasę psa do swojego trybu życia oraz rozmiarów mieszkania.

Wybór psa to odpowiedzialna decyzja. Nieważne, czy będziemy szukać w schroniskach, hodowlach czy wśród ogłoszeń internetowych. W zależności od naszej sytuacji (wielkość mieszkania, rodzina, wiek dzieci), przed podjęciem takie decyzji, warto zacząć od zapoznania się z cechami charakterystycznymi wybranych ras. Oczywiście, nie ma powodów do obaw, gdy w opisie naszej ulubionej rasy natrafimy na cechę, która wyda się nam negatywna lub zniechęcająca. Musimy pamiętać o tym, że małego psa będziemy musieli uczyć i wychowywać od podstaw, dlatego w pewnym stopniu mamy realny wpływ na to, jakie cechy nabędzie.

Pies przybijający piątkę.

Jeśli jednak mamy dziecko – postarajmy się wybrać zwierzaka, który dobrze toleruje obecność dzieci i nie przejawia zachowań agresywnych. Od samego początku obecności czworonoga w domu, należy uczyć naszych najmłodszych członków rodziny, jak obchodzić się z psem. Naszą rolą w takich wypadkach jest nie tylko wytresowanie pupila, ale też pokazanie maluchowi, jak należy traktować ulubieńca. Weźmy jednak pod uwagę, że przynajmniej na początku może być ono nieco zbyt natarczywe w swoich pieszczotach. Ponadto większość dzieci z natury jest ruchliwa i krzykliwa, na co niektóre zwierzęta mogą dość nerwowo reagować. Stąd najlepiej wybierać łagodne rasy, a biorąc psa ze schroniska – upewnić się, że ma on spokojny charakter.

Bezdyskusyjnie jednak rasa psa musi być dostosowana do naszego trybu życia. Pies to nie zabawka, którą możemy odstawić na półkę, gdy nie ma nas w domu czy mieszkaniu lub gdy jesteśmy zmęczeni i nie mamy na nic siły. Wybierając dla przykładu rasę taką jak Husky lub Chart, musimy mieć na uwadze, że nasze pupile będą się wyrywać do długich i intensywnych spacerów oraz wymagać specjalnej pielęgnacji. 

Pies husky.

Pod uwagę powinniśmy brać również rozmiar naszego domu. W kilkupokojowym mieszkaniu duży pies nie będzie miał tyle miejsca do spożytkowania swojej energii, co w domu z ogrodem, więc rozsądnie jest postawić wtedy na psa, który nie potrzebuje dużo ruchu, na przykład Boston Terier lub Mops. Z kolei jeśli dużą uwagę przywiązujemy do porządku i nie życzymy sobie psiej sierści na dywanie i meblach, nie wybierajmy rasy długowłosej oraz pomyślmy o odpowiednim kolorze umaszczenia. 

Wybierz psa, któremu będziesz mógł zapewnić wszystko, czego potrzebuje.

Przy wyborze rasy czworonoga koniecznie trzeba wziąć pod uwagę koszt jego utrzymania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią karmę i naturalne gryzaki dla psów, które dostarczą im potrzebnych składników odżywczych. Prawidłowa dieta naszych pupili jest bardzo ważna – od niej zależy odpowiedni rozwój psa oraz dzięki niej możemy mu oszczędzić zatruć, osłabień organizmu czy nawet poważnych chorób układu pokarmowego. Właściwie karmiony pies ma ładniejszą sierść, zdrowsze zęby (szczególnie, gdy korzysta z naturalnych gryzaków, które zapewniają mu również minerałów i witamin) i lepiej funkcjonuje. Pamiętajmy, że porządna psia karma nie jest tania, a więc nie decydujmy się na dużego psa, wymagającego dużych ilości jedzenia, jeśli nasze możliwości finansowe są skromne.

Pies gryzący gryzak naturalny.

Planując wybór psa dla rodziny, należy pamiętać również o zaplanowaniu czasu na prowadzenie regularnej higieny i pielęgnacji naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli pies ma krótką sierść, najczęściej wystarczy wykąpanie go od czasu do czasu oraz regularne czesanie. To najmniejszy zakres prac, z jakim musimy się liczyć, przy założeniu, że chcemy zadbać o nasze psy najlepiej jak potrafimy. Są jednak rasy, które wymagają czesania nawet kilka albo kilkanaście razy w miesiącu, często też ich sierść/włosy należy strzyc. Mowa tu na przykład o rasie Yorkshire terrier (potocznie nazywany Yorkiem), Shi-Tzu lub Maltańczykach. Zanim więc zdecydujecie się na konkretnego czworonoga, upewnijcie się, że znajdziecie czas na zabiegi pielęgnacyjne, których będzie potrzebował.

Obcinanie włosów psa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa, kiedy mamy małe dziecko?

Wbrew panującemu przekonaniu małe dziecko i pies nie tylko mogą żyć pod jednym dachem, ale też mają duże szanse wywrzeć na siebie nawzajem pozytywny wpływ. Rodzice muszą jednak wykazać się przy tym dozą odpowiedzialności. Obecność psa w domu inaczej wpłynie na rozwój raczkującego malucha, a inaczej na sześcioletniego przedszkolaka. Malutkie dzieci, które dopiero poznają świat i rządzące nim zasady, mogą działać drażniąco na naszego czworonoga, więc dla najmłodszych powinniśmy wybierać rasy, które z definicji są cierpliwe, wyrozumiałe i łagodne. Nie chcemy przecież, by pies w odpowiedzi na zaczepki czy nawet lekkie szarpanie za ucho lub ogon, zawarczał ostrzegawczo na nasze maleństwo lub, co gorsza, je ugryzł. Z drugiej jednak strony nie wolno pozwalać dziecku na akty agresji wobec psa – bicie, szczypanie czy ciągnięcie za sierść nie mogą być tolerowane. Odpowiednie wyznaczenie granic i zasad, zagwarantuje bezkonfliktową i bezpieczną relację między naszą pociechą i czworonogiem, a także nauczy dziecko, że inne istoty również odczuwają ból i należy wystrzegać się wobec nich przemocy.

Dziecko-pies.

Idealnym przykładem rasy psów, jaką można ze spokojnym sumieniem polecić rodzinie z kilkuletnim dzieckiem są Golden Retrievery – łagodne i towarzyskie zwierzaki. Bardzo dobrze czują się wśród rodzin z małymi dziećmi, są nad wyraz odporne na wszelkie zaczepki, a gdy granica ich tolerancji zostanie przekroczona, pokornie odchodzą w ustronne miejsce. Należy mieć na uwadze, że pomimo swojego przyjacielskiego usposobienia, Golden Retrievery są dużymi, masywnymi psami. Niechcący mogą przewrócić naszego malucha, który jeszcze nie porusza się zbyt pewnie, jednak dla dwulatków, które opanowały chodzenie, będzie to idealny wybór (jeśli oczywiście mamy odpowiednie warunki na większego psa). Za dość spokojne psy uważa się także owczarki niemieckie. Dobrym towarzyszem dla dziecka może być także zwykły kundelek – w tym przypadku bardzo ważny jest jednak albo dobór łagodnego, przyjaznego dzieciom psa, albo (jeśli bierzemy szczeniaka) staranna tresura.  Istnieją rasy, których wybór stanowczo odradza się rodzinom z dziećmi: na przykład Rottweilery lub Dobermany, choć tak jak w wielu przypadkach, tak i w tym nie taki diabeł straszny jak go malują. Przy odpowiednim wytresowaniu i stanowczej ręce właściciela, również te psy mogą być idealnymi kompanami w naszej rodzinie.
Pamiętajmy, że kontakty młodszych dzieci z psem powinny odbywać się w obecności rodzica lub opiekuna – przynajmniej na początku. Później możemy pozwolić na odrobinę samodzielności, jednak dopiero, gdy pies i dziecko przyzwyczają się do swojej obecności. Należy zwrócić także uwagę na to, aby trzymać poza zasięgiem rąk malucha psie akcesoria: takie jak piłki, zabawki, gryzaki, psia karma. Inaczej istnieje zagrożenie, że dziecko spróbuje na przykład włożyć je do buzi. 

Zabawa z psem.

Psychologowie zwracają uwagę na to, że posiadanie własnego pupila ma pozytywny wpływ na młodych ludzi. Dzieci w towarzystwie psów zyskują szacunek do zwierząt, uczą się empatii, zrozumienia oraz odpowiedzialności. Obecność psa poprawia nastrój i nieraz może się okazać lekarstwem na smutek czy złe samopoczucie. Kontakt ze zwierzęciem pomaga dziecku się otworzyć. Nie bez powodu kontakt z psami zaleca się też często osobom chorującym na różne schorzenia.

Wybierając psa pamiętajmy, że to decyzja na długie lata. Dlatego podejdźmy do tego wyboru z należytą rozwagą.